Šílené dojezdy i motorová Chloé. A co ženská Tour de France?

nabor

Úvodní dva měsíce sezóny má za sebou profipeloton žen. To znamená, že je nejvyšší čas pro první z pravidelných shrnutí, která vám od nynějška budeme přinášet. Krom dění na elitních podnicích se dnes podíváme třeba na nápady organizátorů Dubai Tour a plány na ženskou Tour de France 2021, jež nabývají stále realističtějších obrysů.

Tour Down Under

Spálená země - krajina třetí etapy Women's Tour Down Under
Spálená země – krajina třetí etapy Women’s Tour Down Under

V polovině ledna otevřela klání Tour Down Under, která nabídla neutěšné scenérie země zmítané požáry. Organizační tým však také participoval na úklidu silnic a, slovy ředitelky závodu Kimberley Conte, využil své malé příležitosti ukázat, že i oblasti zasažené ohněm žijí dál.

Vzduch nasáklý kouřem jako by nesvědčil vítězce tří předchozích ročníků. Amanda Spratt sice tentokrát dorazila v čerstvě vydobytém dresu australské silniční šampiónky a po úspěchu ve druhé etapě převlékla do okrové. Jenže následující den zabodovala Američanka Ruth Winder (viz sestřih) a závěrečné rovinaté adelaidské okruhy na její celkové výhře už nemohly nic změnit.

Na 35. místě dokončila Tour Down Under Markéta Hájková. České barvy do cíle naopak nedovezla Melissa van Neck. Čtvrtinová Nizozemka a vystudovaná architektka, závodící pod rodným příjmením matky, se cyklistice věnuje naplno teprve rok a půl a díky její rychlosti bychom o ní ještě mohli hodně slyšet.

Klasikářská radost pro Lippert i van Vleuten

Zatím jediný závod nejvyšší kategorie Women’s World Tour ovládla v Austrálii druhá z Tour Down Under, Liane Lippert. Na deštěm a několika pády poznamenané Cadel Evans Great Ocean Race protnula pásku osamoceně před loni vítěznou Kubánkou Arlenis Sierra.

Řada žen – patřila k nim při své worldtourové premiéře i česká juniorka Veronika Jandová – však sezónu otevřela teprve na Omloop Het Nieuwsblad. Po útoku necelých dvacet kilometrů od cíle na Kapelmuuru se klasickým stylem prodieselovala k vítězství Annemiek van Vleuten.

Další jednorázovka, Omloop van het Hageland, přála Loreně Wiebes. Le Samyn ovládla nová noční můra novinářů, čerstvě vdaná Chantal van den Broek-Blaak.

Zběsilá Dubai Tour

Úvod sezóny však přinesl i exotičtější destinace. Krátce před mužskou UAE Tour se jela ve Spojených arabských emirátech novinka Dubai Women’s Tour. Vyhrála Lucy van der Haar. Opět nechyběla česká jiskřička, tentokrát Hana Heřmanovská, která na 66. pozici zvládla i ďábelskou výzvu přehrady Hatta.

Jenže již den předem se ukázalo, že sklony kolem 20 % nemusí být to nejhorší. Kvalitu organizace dojezdu druhé etapy posuďte sami:

Novinky z bláta i dráhy

Když stříbro bolí - Annemarie Worst
Když stříbro bolí – Annemarie Worst

A závodilo se také mimo dráhu. Kdo by kdy vsadil, že nejlepší cyklokrosařka světa se narodí v Dominikánské republice? Ceylin del Carmen Alvarado se cítí „na 80 % Nizozemkou“, zbytek jejího srdce patří Karibiku. Více než o ní se však po mistrovství světa mluvilo o Annemarie Worst. Věrna svému příjmení předvedla podle některých tu nejhorší reakci na těsnou závěrečnou prohru. Jiní její neskrývaný smutek ocenili jako důkaz touhy po vítězství…

Chloé Dygert v Yorkshiru v silniční časovce porazila všechny soupeřky a na dálku také čtyři pětiny pole mužské kategorie U23. Právě třiadvacáté narozeniny oslavila první den roku 2020 a začala se chystat na šampionát na dráze. Zlato ve stíhačce ozdobila světovým rekordem už v kvalifikaci. Ve finále jeho hodnotu stlačila na 3:16,937. Věrna své povaze ale míří výš. „Na dráze se vlastně teprve rozkoukávám, chci se dostat pod 3:10.“

Ženská Tour? Zřejmě už příští rok!

Strade Bianche byla zrušena, Trofeo Alfredo Binda posunuta. Do Gira naštěstí zbývají stále tři a půl měsíce a nemělo by být v ohrožení. Jenže už napřesrok má v plánu revoluci do ženského kalendáře vnést organizace ASO. Jednodenní La Course by Le Tour de France vystřídá skutečná ženská etapová Tour! Jet by se měla souběžně s mužskou Paris-Nice či Dauphiné. Obecně velmi očekávaná a pozitivní zpráva však může přinést také zmatky.

Pokud se Tour pojede během Dauphiné, udržet formu i pro Giro bude téměř nemožné. V případě březnové Paris-Nice zase brzký termín bude znamenat tréninkově enormně náročnou zimu. Závodu také v souladu s regulemi UCI nemusí být okamžitě přidělen status WWT. Největší jména proto první Tour možná vynechají a dají příležitost nové generaci. Nikola Nosková na pódiu Mladé dámy? Ta možnost nezní vůbec špatně…

Program příštích týdnů

Kalendář Women’s World Tour pro březen vypadá po vynucených změnách následovně:

Datum Závod
7. 3.
Strade Bianche
15. 3. Ronde van Drenthe
22. 3. 2. 6.
Trofeo Alfredo Binda
26. 3. Driedaagse Brugge-De Panne
29. 3. Gent-Wevelgem

 

My vám přineseme další shrnutí zase za dva týdny a v průběhu sezóny se dočkáte samozřejmě i řady pozávodních reportáží.