Sagan vyhrává svůj první monument


Peter Sagan zvítězil v závodě Kolem Flander (Ronde Van Vlaanderen), před Fabianem Cancellarou a Sepem Vanmarckem.

Na začátku dne se vytvořil šestičlenný únik ve složení Lukas Postlberger (Bora-Argon 18), Imanol Erviti (Movistar), Gijs Van Hoecke (Topsport Vlaanderen-Baloise), Hugo Houle (Ag2r), Wesley Kreder (Roompot-Oranje Peloton) a Federico Zurlo (Lampre-Merida). Později je doplnil André Greipel (Lotto-Soudal) s Nilsem Polittem (Katusha), Dmitriym Gruzdevem (Astana) a Dimitrim Claeysem (Wanty-Groupe Gobert).

V závodu se vzpomnělo i na jezdce, kteří minulý týden zemřeli, na Antoina DemoitiéhoDaana Myngheera, když peloton v rodišti druhého jmenovaného na jejich počest zpomalil.

Legendární belgickou klasiku dnes bohužel postihlo mnoho pádů. Nejprve vyřadil pád ze hry vítěze Milán-San Rema Arnauda Démara. O několik kilometrů později přišel černý okamžik pro tým BMC. Na zemi se ocitlo hned pět jezdců týmu včetně Michaela Schära a Grega Van Avermaeta, který byl jeden z hlavních favoritů na vítězství. Oba jezdci museli ze závodu odstoupit, navíc Avermaet přijde i o celý zbytek klasik, jelikož si v pádu zlomil klíční kost.

Závod se začal rozhodovat daleko před cílem

Nejprve při druhém výjezdu Kwaremontu přibližně 40 kilometrů před cílem zaútočil Dylan van Baarle z Cannondalu a Stijn Vandenbergh z Etixxu.

Poté již přišla řada na nejznámější kopec závodu Kolem Flander, Koppenberg. První se na tento kopec vyškrábal André Greipel, následovaný Dimitrim Claeysem. Ve skupině favoritů tento kopec nejlépe přejel Ian Stannard, který poodskočil ostatním. Za ním se vydal Sep Vanmarcke, se kterým stíhali vedoucí skupinu.

Na kostkovitém úseku Mariaborrestraat nastoupil Jürgen Roelandts. Ovšem jeho únik byl zlikvidován. Závod byl v této chvíli hodně nepřehledný, protože balík byl natrhán na mnoho skupinek.

Pak již přišel Taaienberg

Po něm se vytvořila skupina, ve které byli Cancellara, Sagan, Kwiatkowski, Thomas, Rowe, Boonen a také Zdeněk Štybar. Do této skupiny se vrátili Vanmarcke se Stannardem. Zezadu po chvíli dorazil také obhájce Alexander Kristoff. Asi 35 kilometrů před cílem zaútočil Michal Kwiatkowski, za kterým se vyvezl Peter Sagan. K nim se dotáhl Sep Vanmarcke, který byl v závodě velmi aktivní.

Ze začátku to vypadalo, že trojice bude rychle pohlcena, ale nestalo se tak. Především Kwiatkowski dotáhl skupinu k čelnímu úniku dne. Jenže byl to také Kwiatkowski, který jako první nestačil. Na třetím a posledním výjezdu Kwaremontu ukázal, že na nejlepší mu na kostkách chybí ještě hodně. Po Kwaremontu se již Vanmarcke se Saganem oddělili od ostatních. Jenže to už zaútočil „Spartakus“ Fabian Cancellara. Na kostkách mocně stahoval, ale na rovinatých úsecích po asfaltu přece jenom dvojice spolupracovala a jela rychleji. Cancellary se drželo několik jezdců včetně Zdeňka Štybara, které ovšem setřásl na posledním úseku po pavés, na Paterbergu. Zde odpáral i Sagan Vanmarckeho, který se připojil ke Cancellarovi.

Čtrnáctikilometrová stíhačka Sagana

Cancellara v jednu chvíli z náskoku ukrajoval, poté se ale jeho odstup na Sagana zvyšoval. Ovšem Sagan náskok udržel a slavil vítězství ve svém první monumentu. Za ním dojel Cancellara, který v závěru přespurtoval Vanmarckeho a gestem se rozloučil s fanoušky i s tímto závodem, který v minulosti vyhrál 3x a dnes ho jel naposledy. Za nimi dospurtoval Alexander Kristoff následovaný Lukem Rowem. Zdeněk Štybar dojel ve stejné skupině na osmém místě.

Výborný výkon dnes předvedli také Imanol Erviti a Dimitri Claeys, kteří i přes celý den strávený v úniku, byli schopní udržel tempo se skupinou za Cancellarou s Vanmarckem a dojeli na výborném sedmém a devátém místě.

https://www.youtube.com/watch?v=B3tgImz68IA

Pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Peter Sagan (Slo) Tinkoff Team 6:10:37
2 Fabian Cancellara (Švý) Trek-Segafredo 0:00:25
3 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:00:28
4 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 0:00:49
5 Luke Rowe (Brit) Team Sky
6 Dylan Van Baarle (Niz) Cannondale Pro Cycling
7 Imanol Erviti (Špa) Movistar Team
8 Zdenek Stybar (ČR) Etixx – Quick-Step
9 Dimitri Claeys (Bel) Wanty – Groupe Gobert
10 Niki Terpstra (Niz) Etixx – Quick-Step