Sáblíková bojuje o Rio se Šťovíčkem. A jak je to s Dány?


Ta zpráva českou cyklistiku šokovala. Martina Sáblíková by kvůli nízkému postavení v žebříčku měla přijít o olympiádu v Riu. Nyní se jí vydal pomoci specialista na sportovní právo Jan Šťovíček. UCI navíc ve středu nezaskočila jen ji, ale do jisté míry i Dány.

Příběh Martiny Sáblíkové a její (ne)účasti v Riu je jako z tragikomedie. Po MS v Richmondu, kde v časovce zajela skvělé 12. místo a deváté v redukovaném pořadí bez závodnic ze země s už obsazeným místem, si v koutku duše mohla myslet i na medaili. Jak však vyšlo najevo ve středu, v očích UCI si Česko místo v olympijské časovce splněním kritéria prvních deseti na MS nevyjelo. Nekvalifikovalo se totiž pro účast v hromadném závodě a právě ta podmiňuje podle platných pravidel účast v časovce. Čeští funkcionáři si bohužel tuto pasáž pravidel nepřečetli a to nyní staví Sáblíkovou do takřka prohrané bitvy.

Jen „takřka“ proto, že Český svaz cyklistiky ani Český olympijský výbor se ještě nechtějí vzdát. Jednak si od UCI vyžádaly stanovisko k výkladu pravidel, to ale sotva bude jiné než to středeční. Jakousi naději dává angažování Jana Šťovíčka. Právník, jehož píle se významně podílela na záchraně kariéry Romana Kreuzigera při nařčení z dopingu, slíbil na Twitteru, že „bude za Martinu bojovat.“ Jeho úkolem bude napadnout jednoznačnost pravidel UCI. Krom toho na Česko může zbýt místo nezaplněné už kvalifikovanými zeměmi. O přerozdělení případných volných míst UCI rozhodne ve druhé polovině června a teoreticky by mohlo Sablíkovou katapultovat do obou závodů, popřípadě jen do jejího méně oblíbeného hromadného závodu. Šance zde je malá, ovšem přece existuje.

Přidanou krev pak fanouškům vlil do žil sám Roman Kreuziger. Pod Šťovíčkův příspěvek na sociální síti připsal, že „Martina Sáblíková v tom bohužel není sama, prý je ještě nějaká Dánka, které unikl žebříček, a to si také myslela, že jede.“ Nezdá se ale pravděpodobné, že by Dánové o místo skutečně usilovali a napadali pravidla. Onou závodnicí je totiž Amalie Dideriksen, jež se skutečně během posledního květnového týdne propadla do druhé stovky pořadí UCI a tím Dánsko připravila o start v hromadném závodě. Dánka, juniorská světová šampionka na silnici, ovšem do Ria pojede coby dráhařka. A druhou nejlépe postavenou závodnicí z cyklistické velmoci je překvapivě až 261. Marie Schousboe Vilmann, šestá žena letošní Gracie Orlová, jejíž jméno však ve spojitosti s Riem nepadalo.

Sáblíková tak nejspíše zůstane letos v létě doma. Jak ujistila na Facebooku, cyklistika ji „bavila, baví a bavit bude.“ České závodnici je 29, to v cyklistice může znamenat i deset let kariéry před sebou. Tak možná za čtyři roky v Tokiu…