Rychlý a větrný spurt na samém severu Španělska

nabor

Dvanáctá etapa Vuelty bude převážně rovinatá, ale v itineráři závodu rozhodně není jenom do počtu. Peloton se u Biskajského zálivu může nadělit daleko před cílem a poslední kilometry budou na mysu Estaca de Bares mířit převážně z kopce – včetně cílové rovinky!

Úvod etapy hned po 5 kilometrech rozrazí „trojka“ Alto de Cadeira (5,8 km, 6,4 %). Následovat bude sjezd a po něm cyklisté ve Vegadeu poprvé spatří vody Atlantského oceánu, respektive ústí řeky Eo. Jedná se mimochodem o jeden z ostrůvků západoasturijské falštiny, románského jazyka, jenž je ve Vegadeu oficiální řečí. Nějakou dobu by problémy měl dělat spíše déšť než vítr, čím západněji se však cyklisté pobřežím dostanou, tím více bude foukat a prakticky neustále z boku, od severovýchodu. Změní se to až 65 km před cílem se zatáčkou do vnitrozemí na Alto de San Pedro (7,7 km, 5,1 %, vrchol 49,4 km od cíle).

Profil závěrečných kilometrů 12. etapy Vuelty 2018 (Estaca de Bares)Ještě krátce před sprinterskou prémií (24,1 km od cíle) přijde krátký odhalený úsek, dál se pojede převážně lesy přes několik krátkých neklasifikovaných stoupání. 2,6 kilometrů od cíle začíná úsek 1,2 km s -5,8 %. Pak nepříjemná šikana a po krátkém výjezdu pokračuje téměř tříprocentní klesání i na 900 metrů dlouhé cílové rovince, která je odhalená a míří k severu. Dojíždět se bude pod nejsevernějším španělským majákem na zmiňovaném mysu Estaca de Bares. U vod Biskajského zálivu, ze kterého však místní vydělují ještě Kantaberské moře, jehož západní hranici mys tvoří.

12. etapa Vuelta 2018 profilFavorit etapy? Samozřejmě Elia Viviani. Ale silové dispozice přijdou v závěru vhod a to je šance pro Sagana, ale také Trentina, Garciu Cortinu či Nizzola. Možná své štěstí zkusí ti, kteří jindy jen rozjíždějí. Ať už útokem na posledních 20 kilometrech, nebo v samém závěru. Nabízí se jména jako Kwiatkowski, Felline, De Gendt. I případný spurt, rychlý a na úzké silnici, však bude překvapením velmi otevřený.

Již v 10. etapě se této role zhostil Soto, byl čtvrtý. Dařilo se také pátému Sarreauovi. Pole spurterů zůstává široké: patří do něj ještě van Poppel, Aberasturi, Van Asbroeck, van der Sande, Walscheid, Consonni a Ryan Gibbons. Jediný Nacer Bouhanni bude chybět, neboť včera odstoupil.

Dvanáctá etapa Vuelty 2018 začíná ve 12:17. Na Alto de San Pedro by měli cyklisté vyrazit kolem 15:38. Sprinterská prémie zhruba v 16:31. Dojezd odhadován na 17:10.

Tipněte si vítěze etapy na našem Facebooku či přes SMS:

  • ve tvaru WT mezera 12 mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ
  • odeslat na číslo +420 733 676 633, cena dle tarifu operátora.