Rui Costa si udělal radost vítězstvím v 15. etapě Vuelty

nabor

V nedělní 15. etapě Vuelta a España 2023 zvítězil z úniku Rui Costa (Intermarché-Circus-Wanty) po chytré taktické bitvě s Lennardem Kämnou (Bora-hansgrohe) a Santiagem Buitragem (Bahrain-Victorious). Stíhací skupinu přivedl vzápětí Remco Evenepoel a favorité na GC dojeli beze změn v pořadí.

Zvlněná etapa z navarrské Pamplony na sever do nižších svahů Pyrenejí v délce 158 km vítězství z úniku vysloveně nabízela. Bylo velmi pravděpodobné, že čelní pozice tří mušketýrů z Jumbo-Visma – Seppa Kusse, Primože Rogliče a Jonase Vingegaarda – nebudou ohroženy.

Od počátku etapy se o vytvoření úniku opět pokoušel Remco Evenepoel (Soudal-QuickStep). Byl tedy i ve velké skupině, která odjela z pelotonu až v dlouhém mírném stoupání Puerto de Lizarraga. Společnost mu dělali právě Rui Costa, Santiago Buitrago a Lennard Kämna, ale také např. Andreas Kron (Lotto Dstny), Jimmy Janssens (Alpecin-Deceuninck), Cristián Rodríguez (Arkéa-Samsic) nebo Chris Hamilton (DSM-firmenich). Remco Evenepoel si na dvou stoupáních pojistil vedoucí pozici v soutěži vrchařů, ale nedokázal už zareagovat na nástup Nica Denze (Bora-hansgrohe) v prvním sjezdu z Puerta de Zuarrarrate. Za toho se zavěsili Rui Costa a Santiago Buitrago a následně ho setřásli.

Druhý výjezd na Zuarrarrate tak zastihl na čele Buitraga s Ruiem Costou na svém zadním kole, 20 vteřin za nimi zbytek původní 15tičlenné skupiny uprchlíků, která nechala na čele tahat Remca Evenepoela, a 3 minuty za ní peloton s hlavními favority.

Dva kilometry před vrcholem prémie ze stíhací skupiny zaútočil Lennard Kämna a nikdo už na něj nezareagoval. Lenny dojel dvojici vpředu 600 metrů před transparentem, přes vrchol se však první dostal Santiago Buitrago a vytvořil si i drobný náskok. Jezdce čekalo ještě 8 km sjezdu do Lekunberri. V polovině sjezdu z čelní pozice spadl v zatáčce Lennard Kämna, ale rychle znovu nasedl na kolo, a protože Rui Costa stále marně přemlouval Buitraga, aby jel na špici, mohl se znovu zapojit do bitvy o vítězství.

Na posledním kilometru „zuřila“ mezi těmito jezdci velká taktická bitva. Pomalá jízda jako na dráze a neustálé ohlížení na soupeře… až se zezadu začala nebezpečně blížit stíhací skupina. Kämna tedy asi 300 metrů před cílem zahájil spurt, ale Rui Costa ho podle předpokladů na pásce přespurtoval. Etapové vítězství na Grand Tour si připsal po dlouhých 10 letech a jeho radost v cíli byla veliká.

/Zdroj obrázku: Unipublic /