nabor

Výš než na Javalambre tenhle závod nedojede, až na andorrskou devátou etapu. Sotva se vrchaři rozkoukali, přinese Vuelta v 1950 metrech, po více než 11 kilometrech stoupání s průměrem 7,8 %, první velký zlom. Přežije dvouvteřinová výhoda současného lídra?

Ani ne dvacet tisíc obyvatel žije v L’Elianě. Ta je však městem sportu a na olympiádu do Ria vyslala pomyslnou pětičlennou výpravu. Dnes by se měla mít na co dívat díky drobné červené naději, která zřejmě probudí zájem o únik. Úvod patří ještě valencijskému regionu, po 70 kilometrech ho vystřídá Aragonie. Zatímco z Česka známe ruská vejce, místní specialitou je pastel ruso, ruský koláč. Mandlové pochoutce s krémem dal jméno car Alexandr II., který si ji zamiloval na světové výstavě v Paříži roku 1855.

Alto de Javalambre - profil cílového stoupání 5. etapy Vuelty 2019Etapa by se měla obejít beze srážek, nicméně díky nadmořské výšce budou teploty snesitelné. Půjde nejen o nejvyšší španělský dojezd, ale také o vůbec největší vertikální rozdíl mezi startem (dnes 80 m n. m.) a cílem. Celkem bude k mání 18 vrchařských bodů. První kategorie Alto de Javalambre měří 11,1 km, průměr je 7,8 % a náročnost graduje v závěru s maximy 15 %. Dojezd je umístěn u astrofyzikální observatoře, samotný masiv, který je součástí Iberského pohoří, se tyčí lehce nad 2000 metry.

Zdálo by se, že tenhle úkol Roche vyřešit prostě nemůže. Pozor však, ještě před dvěma lety byl po deseti etapách Vuelty na bedně a pak přidal třetí místo celkově v Guangxi. Tak proč si nezahrát na Alaphilippa, který tehdy v Číně dojel až těsně za ním? Hrozbou ovšem nebudou jen Quintana (+2 sekundy), Urán (+8), Nieve (+22) či López (+33).

Do tří minut ztrácí hned 51 jezdců a 52. do party je Carl Fredrik Hagen, jeden z těch, kteří by to mohli uprchlickou cestou vyzkoušet. Vpřed samozřejmě musí i Madrazo, nechce-li riskovat ztrátu puntíků.

Pátá etapa Vuelty 2019 začíná ve 12:51. Přenosy nadále od tří, dojezd setrvale cílen na 17:35.

Tipovací soutěž