Rigoberto Urán dominoval v závodě Milán-Turín

nabor

Nejstarší jednodenní cyklistický závod na světě ovládl zkušený Kolumbijec po nástupu v první polovině cílového stoupání Superga a následné téměř tříkilometrové sólové jízdě. Druhý dojel v posledním kilometru zle dotírající Adam Yates (Orica-Scott) a třetí Fabio Aru (Astana). Rigoberto Urán tak navázal na loňský úspěch jiného Kolumbijce Miguela Ángela Lópeze a v ostrém testu před sobotní Lombardií ukázal, že se s ním i v závěru sezóny musí počítat.

Zatímco loňský vítěz Miguel Ángel López ukončil předčasně sezónu a nemohl tak usilovat o obhajobu loňského titulu, celá řada dalších kvalitních jezdců na startu tradičního závodu nechyběla. Mezi nejzajímavější jména startovní listiny patřil čerstvý vítěz Tre Valli Varesine Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale), Thibaut Pinot (FDJ), loni třetí Rigoberto Urán (Cannondale-Drapac), Nairo Quintana (Movistar), Julian Alaphilippe, Dan Martin, Phillipe Gilbert (všichni Quick-Step Floors), Mikel Landa (Sky), Fabio Aru (Astana), Tom Dumoulin či Warren Barguil (oba Team Sunweb),

Na peloton čekala mezi dvěma italskými metropolemi trasa čítající 186 kilometrů s řádně okořeněným finále v podobě dvou výjezdů na atraktivní stoupání Superga, přičemž druhý výjezd představoval také cíl celého závodu, který se s přestávkami jezdí již 141 let.

Rychlé dělení a pak klid

Hned v prvních kilometrech se vytvořil únik dne ve složení Patrick Lauk (Astana), Simone Andreetta (Bardiani-CSF), Guillaume Bonnafond (Cofidis) a Grégory Rast (Trek-Segafredo). Zhruba po 25 kilometrech si vedoucí čtveřice vytvořila pětiminutový náskok na peloton, na jehož čele tou dobou pracovali nejvíce jezdci FDJ. Především díky práci týmu jedoucího pro Thibauta Pinota se náskok vedoucího kvarteta vyšplhal nanejvýš k 6 minutám a už zhruba od poloviny závodu začal pozvolna klesat.

Přibližně tři desítky kilometrů před cílem vystřídaly FDJ týmy Movistar, Astana, Katusha, Sunweb a Trek, což zapříčinilo smrsknutí náskoku vedoucí čtveřice pod dvě minuty. Na čele sice skvěle pracoval zejména mladý Estonec Lauk z Astany, v pelotonu se ale začalo závodit naplno. Výsledek? Poslední přeživší uprchlík Bonnafond byl pohlcen 22 kilometrů před cílem.

Dvojitá dávka Supergy

To už se čelo pelotonu chystalo na první výjezd na Supergu. V něm se nejlépe ukázal Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), který si vybudoval solidní náskok a rozhodl se zkusit své štěstí i v následném sjezdu. Vybudoval si sice zhruba čtvrtminutový náskok, proti početnější skupině pronásledovatelů ale neměl příliš šancí a ještě před druhým nájezdem na Supergu byl pohlcen.

Hned zkraje finálního stoupání nastoupil 28letý vrchař Rudy Molard (FDJ), ke kterému se posléze přidali další jezdci, včetně jmen jako Fabio Aru(Astana Pro Team) nebo Rigoberto Urán (Cannondale-Drapac). Právě posledně zmiňovaný zaútočil z této skupiny už necelé 3 kilometry před vrcholem a odpáral všechny své pronásledovatele.

Kromě Arua se ho vydal pronásledovat především Adam Yates (Orica-Scott), který se mu v posledním kilometru postupně přibližoval. Na posledních 500 metrech už byl náskok 30letého vrchaře jen 15 sekund a dále se ztenčoval. Náporu britského závodníka ale nakonec odolal a mohl tak začít slavit 10. vítězství své profesionální kariéry.

Na 3. místě dojel Fabio Aru, z favoritů se do první desítky dostali ještě Nairo Quintana (Movistar), Wout Poels (Sky) a Thibaut Pinot (FDJ). Jediný český jezdec v pelotonu Roman Kreuziger (Orica-Scott) obsadil 59. místo se ztrátou 7:38 na vítěze.

 

# Rider Name (Country) Team Result
1 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac 4:24:51
2 Adam Yates (GBr) Orica-Scott 0:00:10
3 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:00:20
4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 0:00:28
5 David Gaudu (Fra) FDJ 0:00:31
6 Wout Poels (Ned) Team Sky
7 Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina 0:00:33
8 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:00:35
9 Pierre Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:43
10 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:00:53