Thomas sebral Saganovi obhajobu

nabor

Geraint Thomas zamezil Saganovi ve spurtu a utrhl i Zdeňka Štybara, díky čemuž ovládl letošní ročník belgické klasiky E3 Harelbeke.

Vcelku příjemné počasí přivítalo peloton na trase o 215,3 kilometrech, včetně kostek a řady krátkých stoupání.

Úvodní únik obstarala šestka Sbaragli (MTN), De Bie (Lotto), Devenyns z IAM, Turgot (AG2R), Dal Col (Southeast) a Van Ginneken (Roompot), za nimi peloton kontrolovaly favorizované týmy Astana, Sky, Etixx, BMC a Saxo.

Hned na prvním dlážděném úseku přišla nečekaná zápletka, o níž se postaral hromadný a poměrně těžký pád. Ten postihl mimo jiné Langevelda a Cancellaru, oba závod museli opustit s poraněním kolene, respektive zápěstí.

https://www.youtube.com/watch?v=X990vSD8WO4

Ze závodu později odstoupil také Nairo Quintana a další závodníci, kteří nejeli v roli lídrů.

V pelotonu ve střední části trati docházelo k řadě útoků a drobným pádům, celkově však jen pokračoval trend stahování úniku. Jeho náskok se v posledních 50 kilometrech dostal už pod minutu a půl. Navíc uprchlíkům docházely síly, nestřídali tak svědomitě a Van Ginneken odpadal.

44 kilometrů před cílem na Peterbergu nastoupil z úniku Devenyns. Trhal se i peloton, na jehož čele jeli Bauer s Ossem. Právě ti utrhli skupinku asi deseti jezdců, mezi nimi ale vázla spolupráce a tak se mnozí závodníci dotáhli zpět.

V následujícím kostkovaném úseku nastoupil Thomas, za ním se zavěsil Štybar a Sagan a spolu dojeli Devenynse, posledního uprchlíka, zatímco za nimi dřeli Vanmarcke a BMC ve snaze je dojet.

Trojice útočníků, která záhy setřásla Devenynse, si postupně vybudovala až 45sekundový náskok, zatímco tři domestici BMC a jeden Katushy neúnavně stíhali. Na posledním stoupání dne, 20 kilometrů před cílem, ale najelo do čela torza pelotonu Lotto a srazilo výhodu Štybara a spol. na polovinu.

Krátce nato ovšem stíhači dostali velkou ránu, když pád rozdrobil skupinu a vyřadil mj. Van Avermaeta. Náskok se okamžitě katapultoval na minutu. Tempo převzala Katusha s Paolinim a Kolobněvem (pro Kristoffa).

Na posledních deseti kilometrech se i vzadu začalo útočit. Již potřetí během dne za to vzal Offredo a za ním se vrhli další. Ve výsledku však útok jen rozhodil tempo a na posledních pěti kilometrech uprchlíci stále drželi náskok 40 vteřin.

Nedlouho na to došlo k poslednímu klíčovému nástupu, když Štybarovi už nebyl schopen ani pořádně odstřídat Sagan a vida je, Thomas neváhal s akcelerací. Ze závětří si vypracoval náskok, který jen navyšoval, za ním druhé místo uhájil Štybar, třetí místo již v hromadném spurtu získal Trentin.

https://www.youtube.com/watch?v=6g-oQROalmo

„Nastoupil jsem trochu dřív, než jsem plánoval, ale oni se na sebe dívali, udělal jsem si malý náskok a dotáhl to do cíle.“

Tak okomentoval Geraint Thomas své první velké klasikářské vítězství.

Pořadí E3 Harelbeke

 P. Jméno Tým Čas
1 Geraint Thomas Sky  5:14:57
2 Zdeněk Štybar Etixx  25
3 Matteo Trentin Etixx  38
4 Alexander Kristoff Katusha
5 Sep Vanmarcke Lotto-Jumbo
6 Matti Breschel Tinkoff-Saxo
7 Jurgen Roelandts Lotto
8 Jack Bauer  Cannondale
9 Jen keukeleire Orica
10 Daniel Oss BMC