První vysokohorský dojezd Gira má jméno Lago Serrù

nabor

Kdo by po včerejšku ještě pochyboval, budiž ujištěn: vrchařské Giro začíná. Třináctá etapa pošle závodníky přes prémie první a druhé kategorie na cílový více než 20kilometrový výšlap s průměrem 5,9 %. Celkové pořadí se opět otřese v základech.

2247 metrů nad mořem leží vedle sebe v Alpách Lago Serrù a Lago Agnel. Čarokrásná jezera patří k soustavě zbudované za účelem výroby čisté energie. Dostat se k nim dá po jediné strmé cestě z Ceresole Reale. Právě ta bude tvořit závěr první opravdu náročné horské etapy Giro d’Italia 2019. Cílové stoupání však začne mnohem dříve, prakticky se sprintem v Locaně, 33,4 kilometrů od finiše. Už v této podobě jeho průměr dosahuje kolem pěti procent. Kategorizovaných je 20,3. Nejtěžších je posledních 6,3: průměr 9 % (s přidaným faktorem nadmořské výšky) doplní závěrečná pětistovka, která zvolní na 3 %.

Lago Serrù - profil dojezdu 13. etapy Giro d'Italia 2019Ještě předtím cyklisté zvládnou neklasifikovaný kopec Colletta di Cimiana (4 km, 6,3 %), vrcholící na 20,5. kilometru, první kategorii Colle del Lys (14,9 km, 6,4 %) a „dvojku“ Pian del Lupo (9,4 km, 8,7 %). Náročný bude i sjezd z „Planiny vlků“, prudký a technický, navíc možná na mokré vozovce.

13. etapa Giro 2019Tentokrát by měli bojovat o etapu favorité celkového pořadí. López, Landa, Roglič, Yates, Nibali, Majka i Mollema – všichni vědí, že dnes nemusí jít jen o desítky vteřin. Nová výzva potvrdit včerejší solidní výkony stojí před Sivakovem, Kangertem, Zakarinem či Carthym.

Zostří samozřejmě také modrý boj. Vedoucímu dvojbloku Treku se zkusí přiblížit Masnada. Útok by mohl přijít stejně tak od jeho kolegy Cattanea, Sosy nebo včerejších poražených – Formola, de la Parteho, Vuillermoze, Gallopina či O’Connora.

Třináctá etapa Giro d’Italia 2019 začíná v 11:35. Přenosy se přidají po hodině a půl. Na sprinterské prémii pod Pian del Lupo bude únik kolem 14:30, na locanské bonifikační prémii zhruba v 15:40. Dojezd odhadován na 17:11.

Soutěž