První ostrá zkouška. Col d’Aspin je tu!

nabor

Tour de France konečně doráží do Pyrenejí. Dnes uvidíme v akci největší vrchařská jména, i když Van Avermaet by celkové vedení ještě mohl uhájit.

Profil 7. etapa Tour de France 2016Sedmá etapa začne v nížině, ale malebnou krajinou jihozápadu Francie se rychle přiblíží k horám. Zlatým hřebem dne bude jednoznačně sedmdesátý druhý výjezd pelotonu Tour na Col d’Aspin s jeho 12 kilometry a 6,5 %. Z letos jedoucích závodníků ovládli legendární vrchol Sylvain Chavanel (2003), Thomas Voeckler (2012) a Dan Martin (2015). Právě irský vrchař má jedinečnou možnost jako první po Richardu Virenqueovi dosáhnout dvou vítězství v řadě.

stage-7-1kmNaproti tomu pokud by vedení udržel až do cíle, stal by se vůbec prvním, kdo v rámci Tour ovládl etapu mířící do Lac de Payolle. V horském rezortu u stejnojmenného umělého jezera zakončí etapu po šesti kilometrech klesání z Aspinu krátký a mírný finální výšlap.

Na dojezd by mělo převážně svítit slunce, ale v horách se nedají za teplého počasí vyloučit ani bouřky.

Col d’Aspin je nesmírně náročný, je však otázkou, zda dost na to, aby etapu ovládl závodník s jednoznačnými ambicemi na výhru v závodě. Význam sjezdu a závěrečného spurtu posílá mezi favority etapy i jezdce jako Valverde, Alaphilippe, Bardet či Costa. A bez šancí rozhodně není ani zmiňovaný Dan Martin.

Mezi největšími předzávodními favority bude možná v případě Frooma, Quintany, Arua či dua BMC Porte a Van Garderen dominovat touha neztratit. Ta pak bude zcela nepochybně pohánět Contadora, který ví, že dnešek je pro jeho nalomené tělo klíčovým testem.

Etapa začíná ve 13:10, do kdy také posílejte své tipy. Přímé přenosy začnou přibližně po hodině jízdy.