První horské představení vyhrál v Utahu Lachlan Morton

nabor

Třetí pokračování závodu Kolem Utahu zavedlo jezdce do oblasti Mt. Nebo. Podle předpokladů se předvedli excelentní vrchaři. Nejlepší z nich byl Lachlan Morton (Jelly Belly P/B Maxxis), který kilometr před cílem přechytračil své kolegy z úniku a jednoznačně vyhrál.

Třetí etapa byla organizátory hodnocená jako horská. Ono se není čemu divit, na trase je hora Mt.Nebo, jejíž výstup je ohodnocen jako kategorie 1. Na vrcholu však etapa nekončila. Závodníci ještě sjeli do cílového města Payson.

Na rovinaté části etapy se vpřed vydala pětice odvážlivců: Simon Pellaud (IAM Cycling), Stephen Basset (Team Jamis), Krist Neilands (Axeon Hagens Berman), Benjamin Perry (Silber Pro Cycling) a Andrej Krasilnikov (Holowesko / Citadel P/B Hincapie Sportswear). K této skupině se brzy dotáhl i Tom Zirbel (Rally Cycling). Celá šestka získala poměrně rychle náskok, ten brzy dosáhl hodnoty 4 minut. Všem bylo ovšem jasné, že jakmile se najede pod Mt. Nebo, tak začnou úřadovat jiní jezdci než právě Ti z úniku.

Únik posbíral obě rychlostní prémie a dostal se pod jediný kopec dnešního dne. Již tam začalo trhání skupiny. Vpředu zůstala dvojice Pellaud – Krasilnikov. Zbytek úniku byl pohlcen pelotonem a pomalu se začala na čele balíku krystalizovat skupina favoritů.

Ti brzy pohltili i zbylé dva odvážlivce. Následoval útok Lachlana Mortona (Jelly Belly P/B Maxxis), ke kterému se brzy dotáhl i Andrew Talansky (Cannondale). Oba se od skupiny odpoutali na přibližně 50 kilometrů před cílem. Za další dva kilometry se k nim dostal i Adrien Costa (Axeon Hagens Berman). Celá trojice spolu poměrně dobře spolupracovala a dostala se tak na vrchol jako první. Nejvíce bodů do vrchařské prémie bral Costa.

Za touto trojicí se utvořily dvě skupiny pronásledovatelů. V té první byl Darwin Atapuma Hurtado (BMC Racing) a Rob Britton (Rally Cycling). V té druhé stájoví kolegové z BMC Racing Joseph Rosskopf a Taylor Eisenhart.

Poslední skupinu tvořila skupina okolo aktuálního vedoucího muže celkové klasifikace Robina Carpentera (Holowesko / Citadel P/B Hincapie Sportswear), která ovšem nabírala do kopce čím dál větší manko.

Při sjezdu spolupracovala vzorně  vedoucí trojice a bylo jasné, že si to rozdá o etapový vavřín. Bezprostřední pronásledovatelé se ve sjezdu sjeli v jednu skupinu, ale ztrátu se nedařilo stahovat, přestože na displeji tachometru motorky s kamerou svítilo 90km/h.  Žlutý Carpenter a celý peloton sjížděl s odstupem 4 minut.

V závěru ve vedoucí skupině tahal více Talansky. Na posledním kilometru však zaváhal, čehož využil k útoku Lachlan Morton. Australan si vytvořil na 500 metrech dostatečný náskok, který nemohl dvojice Costa – Talansky stáhnout. Morton si připsal etapové prvenství. Navíc se pro další etapu oblékne do dresu pro celkového lídra celého závodu, neboť aktuální lídr Carpenter dojel s velkou ztrátou.

 

Top 10 etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Lachlan David Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 4:24:49
2 Adrien Costa (USA) Axeon Hagens Berman 0:00:03
3 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac
4 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:01:22
5 Rob Britton (Can) Rally Cycling
6 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
7 Taylor Eisenhart (USA) BMC Racing Team 0:01:24
8 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 0:03:57
9 Robin Carpenter (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
10 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Professional Cycling Team

Top 10 celkového pořadí

# Jezdec (Jméno) Tým Čas
1 Lachlan David Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 11:30:53
2 Adrien Costa (USA) Axeon Hagens Berman 0:00:07
3 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac 0:00:09
4 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team 0:01:32
5 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
6 Rob Britton (Can) Rally Cycling
7 Taylor Eisenhart (USA) BMC Racing Team 0:01:34
8 Robin Carpenter (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 0:01:44
9 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman 0:04:07
10 Tao Geoghegan Hart (GBr) Axeon Hagens Berman