První etapa závodu Kolem Polska skončila hrozivým pádem

nabor

První etapa závodu Kolem Polska vyvrcholila hromadným pádem v cílové rovince. V reportáži z první etapy jsme se proto rozhodli zcela vynechat sportovní stránku etapy a to ze dvou důvodů: tím prvním je, že ještě nejsou potvrzené oficiální výsledky, druhým a hlavním důvodem je to, že zdraví je na prvním místě.

Co se přesně stalo. Etapa finišovala dlouhou cílovou rovinkou, která na první pohled nevypadala nijak nebezpečně. Vozovka však byla poměrně úzká a navíc vedla z mírného kopce, takže závodníci zde v dosahovali rychlosti až k 80 km/h.

Jen několik desítek metrů před finišem se zdálo, že pro etapové prvenství si jede Dylan Groenewegen. Jenže v samém závěru na něj po jeho pravé ruce začal dotírat Fabio Jakobsen, který měl vyšší rychlost. Groenewegen začal postupně najíždět stále více k pravé straně, zda chtěl svého krajana vyblokovat, či bylo nedopatření, ví jen on sám. Výsledkem však bylo to, že Jakobsen najednou neměl kudy projet, sahat po brzdách již bylo pozdě, a tak v plné rychlosti najel do bariéry a po hlavě přepadl přes řídítka. Na zemi skončilo i několik dalších jezdců, včetně samotného Groenwegena, či Marca Sarreaua, Damiena Touzého a Jaspera Philipsena. Sarreau a Touzé skončili v nemocnici, jejich zranění by však neměla být vážná. To samé se bohužel nedá říci o Jakobsenovi. Ten z pádu vyšel nejhůře a musel být rychle převezen vrtulníkem na jednotku intenzivní péče do nemocnice v Sosnovci. O jeho zdravotním stavu se zatím příliš neví, jezdec však zůstává v ohrožení života.

Celý cyklistický svět mu tak nyní vyjadřuje podporu a nám nezbývá než se přidat. Nyní musíme jen čekat a doufat, že se nebude opakovat černý scénář, který se odehrál přes před rokem, kdy na stejném závodě přišel o život Bjorg Lambrecht.