První den v Pyrenejích jede Voeckler pro hattrick

nabor

Zatímco žlutý dres je pevně v držení Nibaliho a asi v něm i zůstane, budou se dnes na 237,5 kilometrech nejdelší etapy Tour de France 2014 odehrávat souboje o puntíkatý dres, o etapové vítězství a o nejeden rekord.

 

Ohlédnutím za nedělní etapou lze říci, že mé predikce tentokráte moc přesné nebyly. Kittel, Greipel i Démare zůstali v poli poražených, prakticky mimo skutečný souboj o etapový triumf, odehrávající se mezi spurtery i mezi pelotonem a únikem.

Zpět však k dnešku a k mnohem lepšímu počasí, než jaké ničilo závodníky po cestě do Nimes: dnes by mělo být skoro jasno, teploty nad dvacet, idylka.

Již v úvodu jsem podotknul, že by nemuselo jít jen a nejzajímavěji o souboj mezi favority. Šance na úspěch úniku jsou poměrně slušné, nic jistého ovšem také nemá. Za dominantním Nibalim bude pokračovat napínavá bitva o další pozice a někteří její účastníci by mohli chtít i slávu na pásce a stupních.

Pokud se však obejdou bez ní, radost z toho bude mít Thomas Voeckler. Ten se dnes zkrátka musí dostat do úniku. V cílovém městě totiž vyhrál při předchozích dvou dojezdech a získat v cyklistice jakýkoli čistý hattrick je tak obtížné, že jakmile je jen hodiny od vás, musíte zabrat. Půjde i o jiný rekord: po etapovém vítězství totiž nyní mohou Bauer s Elmigerem přijít také o titul nejdelšího úniku ročníku Tour de France. Jejich 222 kilometrů může být dnes okamžitě překonáno.

Další zajímavý konflikt je veden o puntíkatý dres: vyrovnané čelo s Majkou, Rodríguezem a Nibalim dělá právě zmiňovanému Voecklerovi asi nejednu vrásku, protože ti první dva nejsou v celkovém pořadí a vrchaření umí moc moc dobře. A ve sjezdu již zázraky dělat nepůjdou. Právě posledních dvacet kilometrů směr dolů v zatáčkách nakonec není v první řadě předmětem útočných tužeb. Bude se na nich hlavně bránit. Thibaut Pinot, který absolvoval loni psychoterapii kvůli strachu ze sjezdů (ten je u normálního člověka zdravá, ne ovšem u špičkového cyklisty), měl dnešní etapou označenou vykřičníkem už po prezentaci trasy loni v říjnu. Pokud přežije dnešek, ví, že nadále jede minimálně o pódium.

Jací jsou tedy favorité této etapy? V první řadě určitě Nibali, Rodríguez, Majka – a Voeckler. Na toho bych snad i sázel, ale puntíkatý dres a zápolení o něj věci nesmírně komplikuje. Upřímně řečeno, ani ve vypsaných duelech to není nic jasného. Nejvíce se mi asi líbí kurz na Nieveho proti Thomasovi. 2.35 je hodně, když uvážíme, že je Španěl v teorii asi o trochu lepším vrchařem. Hodně ale bude záležet na týmové taktice a možná, že se právě Nieve bude šetřit na průjezd Tour de France jeho rodnou zemí.

Etapa začíná již v 10:45 a konče kolem 17:15 bude nejdelší etapou této Tour i časově.