Proběhl galavečer UCI, kde byli dekorováni nejlepší cyklisté roku

Tradiční galavečer organizace UCI se letos konal téměř okamžitě po finiši závodu Abu Dhabi Tour.Na této tradiční akci jsou udělovány ocenění pro vítěze Grand Tour, vítěze UCI žebříčku, ale i pro nejlepšího novináře, nejlepší tým, vítěze mistrovství světa a další ocenění.

Ze všech oceněných nebyli přítomni pouze Bradley Wiggins a Vasil Kiryienka.

Ženský rekord v hodinovce

Molly Shaffer Van Houwelingová (USA)

Molly Shaffer Van Houweling galavečer UCI
Molly Shaffer Van Houweling

Tato dvaačtyřicetiletá Američanka dokázala 12. září na velodromu v Aguascalientes v Mexiku posunout 12 let starý rekord na hodnotu 46,273 kilometrů. Dosavadní platný rekord byl už z roku 2003 s hodnotou 46,065 km.

Mužský rekord v hodinovce

Bradley Wiggins (SKY, Team Wiggins; Velká Británie)

Sir Bradley Wiggins galavečer UCI
Sir Bradley Wiggins

Poté co UCI uvolnila pravidla pro jízdu hodinovky, vyrojilo se hned několik nových držitelů tohoto rekordu. Výkon Ondřeje Sosenky z roku 2005 49,700 km platil až do září 2014, kdy ho překonal Jens Voigt. V říjnu toho roku se do čela tabulky dostal Matthias Brändle. V únoru 2015 se novým rekordmanem stal Rohan Dennis. V květnu ho překonal Alex Dowsett, ale ani on nevydržel. V červnu se na svůj pokus na dráze v Londýně chystal první vítěz Tour de France z Velké Británie a mistr světa v časovce pro rok 2014 Bradley Wiggins. Nový rekord má hodnotu 54,526 km.

Nejlepší novinář

Jean-Paul Olivier (Francie)

Jean-Paul Ollivier galavečer UCI
Jean-Paul Ollivier

Tento jednasedmdesátiletý muž v loňském roce odešel do důchodu. Během své kariéry vydával publikace o hvězdách cyklistiky z 60., 70., a 80. let a to především z Francie, Belgie a Nizozemska. Vydal také několik knih o Tour de France a čtyři o Charlesi De Gaullovi.

Cena Fair – Play

Tom Dumoulin (Giant-Alpecin; Nizozemsko)

Tom Dumoulin galavečer UCI
Tom Dumoulin

Tato cena se uděluje největšímu bojovníkovi letošní sezóny a celkem logicky ji dostal Tom Dumoulin. Poté co upadl a odstoupil z Tour de France se vrátil na Vueltu, kde konkuroval nejlepším vrchařům světa a příběh „červeného“ časovkáře mu přihrál sympatie nejednoho fanouška.

Nejpřátelštější tým v kontaktu s médii

Team Giant-Alpecin (Německo)

Giant-Alpecin galavečer UCI
Giant-Alpecin

Cena udělována asociací novinářů pro tým, který byl v sezónně nejvřelejší ve vztahu s novináři a reportéry.

Mistři světa v týmové časovce

BMC (USA, Švýcarsko)

BMC - Daniel Oss a Manuel Quinziato galavečer UCI
BMC – Daniel Oss a Manuel Quinziato

Obhájci titulu na domácí půdě znovu uspěli, když předčili Etixx-Quick Step a Movistar. Orica-GreenEDGE se musela spokojit se čtvrtým místem.

Mistr světa v časovce

Vasil Kiryienka (SKY; Bělorusko)

Vasil Kiryienka galavečer UCI
Vasil Kiryienka

V Richmondu si to o prvenství nerozdali Tony Martin s Tomem Dumoulinem, ale Jerome Coppel, Adriano Malori a Vasil Kiryienka. Běloruský jezdec porazil Maloriho o 9 vteřin a udržel dres pro mistra světa v časovce v týmu SKY.

Mistr světa v silničním závodě

Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

Peter Sagan galavečer UCI
Peter Sagan

Slovenský rychlík byl jedním z top favoritů na výhru při mistrovství. Tuto roli potvrdil. Když zaútočil, nikdo nebyl schopen reagovat a Sagan si dojel pro duhový dres. Ten se snažil pokřtít výhrou na Abu Dhabi Tour, ale Elia Viviani byl proti.

UCI klasifikace zemí

Španělsko

Španělé jsou letos nejsilnější zemí v pelotonu, podle této klasifikace. Ale je to především díky triu jezdců. Alejandro Valverde, Joaquim Rodríguez a Alberto Contador, tedy úplná špička světové cyklistiky.

Eusebio Unzué – Movistar

Zde opět výraznou měrou přispěl k úspěchu Alejandro Valverde, společně s Nairem Quintanou. Největším konkurentem Movistaru byla Katusha. Ale síla Movistaru je ohromná, a proto tento tým znovu vyhrál týmovou klasifikaci.

UCI jezdci
3. místo Nairo Quintana (Movistar; Kolumbie)
Nairo Quintana

Vítěz Tirrena-Adriatica, druhý muž Tour de France a čtvrtý z Vuelty se dokázal vmáčknout na třetí místo za dvojicí Valverde a Rodriguéz a o pár bodů před Alexandera Kristoffa, Fabia Arua, Chrise Frooma a Alberta Contadora.

2. místo Joaquim Rodriguéz (Katusha; Španělsko)
Joaquim Rodriguez

Vítěz závodu kolem Baskicka, třetí z Lutychu, vítěz dvou etap z Tour a druhý z Vuelty Joaquim Rodriguéz se o pár bodů dostal před Naira Quintanu v hodnocení UCI a i díky němu se Španělsko raduje z vítězství mezi zeměmi.

1. místo Alejandro Valverde (Movistar; Španělsko)
Alejandro Valverde

Ale tento cyklista byl nejdůležitějším stavebním kamenem Španělska i Movistaru. Druhý muž závodu Kolem Katalánska (dvě vítězné etapy), druhý z Amstelu a vítěz Valonského šípu i Lutychu, celkově třetí z Tour de France, vítěz bodovací soutěže a jedné etapy z Vuelty, pátý na mistrovství světa a čtvrtý na Lombardii Alejandro Valverde obhájil své loňské vítězství a deklasoval v této soutěži všechny ostatní.