Přestupy: Výprodej Sky, Katusha rozšiřuje řady spurterů

nabor

Uplynuly další dva dny od našeho posledního zpravodajství. Nejpilnější, dá-li se to tak říct, byli v týmu Sky. Z jejich řad odešli další dva borci, kteří měli v organizaci pevné místo. Za překvapivý lze označit i příchod Marcela Kittela do stáje Katusha-Alpecin.

Landa do Movistaru, Castroviejo opačným směrem

Mikel Landa
Mikel Landa

Už během Tour de France prosakovaly zvěsti, že po sezóně odejde Mikel Landa ze současné stáje Sky. Ještě o víkendu (12.-13.8.2017) všechny ujišťoval, že nic konkrétního podepsaného nemá a že se na svoji budoucnost zatím nesoustředí.

V úterý 15.8.2017 však vybuchla „bomba“. Landa po dvou letech opouští stáj, se kterou vybojoval na letošním Giro d’Italia trikot pro nejlepšího vrchaře a v jejímž dresu na letošní Tour vyčníval nad Chrisem Froomem tak výrazně, jako kdysi jeho učitel nad Bradley Wigginsem. Dokonce skončil čtvrtý jen vteřinu od pódia.

David de la Cruz
David de la Cruz

Sedmadvacetiletý Bask vstoupil do World Tour stáje v roce 2011, tedy byl jeho zaměstnavatelem baskický tým Euskaltel-Euskadi. Během tří let si získal dobré jméno a přestup do Astany měl být jen krokem vpřed. Ovšem po poku Vincenza Nibaliho nemohl pomýšlet příliš vysoko. Pro neshody s vedením opustil uraženě kazašskou stáj a zamířil do Británie, kde si sliboval lepší zítřky.

K nim ale příliš nedospěl, i přestože podával ve druhém roce své služby u Sky dobré výsledky. Okolo Alp skončil celkově čtvrtý. Pak přišlo Giro, kde měl dělat domestika pro Gerainta Thomase, ten ovšem u Blockhausu upadl a Landa nabral v cíli téměř půlhodiny. Proto se zaměřil na boj o vrchařský trikot, který se mu povedlo získat, a to především díky vítězství na Piancavallu.

Jonathan Castroviejo
Jonathan Castroviejo

Po Giru si myslel, že dostane odpočinek a připraví se na Vueltu, kterou by mohl vyhrát. Jenže týmové vedení rozhodlo jinak. Práce domestika pro jasného lídra Frooma mu dělala problémy, i přesto se necítil nijak unavený pro náročné etapy. A jak už bylo zmíněno, v některých pasážích musel na svého lídra čekat.

Zatím posledním závodem Landy bylo pětidenní u Burgosu. Dvě vítězné etapy a jedno třetí místo zaručily šikovnému vrchaři celkové prvenství.

Nyní se pečlivě připravuje na závěr sezóny, po které přestoupí do španělské stáje Movistar. Jakou roli bude v týmu mít není jasné. Španělská stáj disponuje dvěma kvalitními lídry, kteří se mohou o Grand Tours podělit. Navíc Nairo Quintana nedávno potvrdil, že smlouvu u Movistaru hodlá dodržet až do jejího konce.

Ovšem tým Sky už získal náhradu v podobě Davida de la Cruze z Quick-Stepu. Nadějný Španěl je budoucím potenciálním lídrem na velké akce, který bude chtít v týmu Sky především zlepšit své časovkářské dovednosti. Do týmu ho následuje také jeden z nejlepších časovkářů světa – Jonathan Castroviejo z Movistaru.

Kittel střídá Kristoffa!

Marcel Kittel
Marcel Kittel

Pamatujete si na rok 2015 a reklamu, ve které vystupuje Marcel Kittel? Ano správně tato reklama byla na kofeinový šampón Alpecin C1. Přišla v době, kdy měl Team Giant – Shimano existenční problémy a právě firma Alpecin vyrábějící tento produkt měla skomírající stáj zachránit. Německý borec ovšem odchází do belgické stáje a nyní se po dvou letech k Alpecinu vrací. Nyní se však nejmenuje Giant, ale Katusha.

Původně ruskou stáj resuscitovali švýcarští zachranáři. Těm se před začátkem letošní sezóny povedlo dotáhnout přestup Tonyho Martina, ale na Kittela si museli ještě počkat. Po odchodu Alexandra Kristoffa k UAE-Team Emirates se oba němečtí reprezentanti setkají v jednom dresu.

„Těším se na nové výzvy,“ pochvaloval si po podpisu vítěz pěti etap na letošní Tour de France.

José Azevedo uvedl na jeho adresu toto: „Jsme rádi, že tu můžeme mít nejlepšího sprintera na světě.“

Ruku na srdce, opravdu změna Marcelovi prospěje? Nebo se utopí ve stagnaci jako Tony Martin, který letos dokázal vybojovat pouze čtvrtá místa v časovkách na Tour de France? Ani v Nizozemsku se mu v této parádní disciplíně nedařilo. Až čas ukáže, jestli zvolený tým byl vhodný pro Kittelovy potřeby. Nechme se tedy překvapit.

Viviani rozvázal smlouvu

Elia Viviani

Jen dvě hodiny vydrželo teplé místečko uvolněné Marcelem Kittelem u Quick-Stepu. Vedle stále stoupající hvězdy Fernanda Gavirii se usadil nový učitel, osmadvacetiletý italský reprezentant Elia Viviani. Původně měl olympijský vítěz omnia z roku 2016 dodržet smlouvu až do konce roku 2018, jenže nabídnuté místo Patrickem Lefeverem nešlo odmítnout.

„Quick-Step je jeden z největších týmů a je mi ctí tu být,“ řekl Viviani po podpisu. Samozřejmě nezapomněl poděkovat své aktuální stáji za tři roky nádherných příležitostí.

Nový tým, nová výzva. Pouze odpadl jeden z velmi nepříjemných a stále se zlepšujících soupeřů – Gaviria. Je velmi pravděpodobné, že oba na velkých podnicích spolu startovat nebudou, ale mohou se od sebe navzájem učit, což by především Kolumbijce mohlo posunout ještě výše, třeba až k zisku zeleného trikotu pro nejlepšího spurtera Tour de France. To je ovšem hudba budoucnosti. Jak daleké, bude záviset na obou borcích.

Nový tým Vital Concept potvrdil svoji sestavu pro příští rok

Bryan Coquard
Bryan Coquard

V sestavě nového týmu Vital Concept jsou především Francouzi a největší hvězdou týmu je Bryan Coquard, který se rozhádal s vedením svého současného zaměstnavatele a nejel kvůli tomu ani na Tour de France. Kromě Coquarda jsou v týmu i Yohan Bagot, Jéremy Lecroq, Justin Mottier, Quentin Pacher, Lorrenzo Manzin, Johan Le Bon, Marc Fournier, Corentin Ermenault, Kévin Reza a Julien Morice. Do týmu putují i Holanďan Steven Lammertink a Belgičané Jonas Van Genechte, Bert De Backer a Kris Boeckmas.

Přestupy

Christophe Riblon – AG2R -> ?

Alexis Guerin – ? -> Delko Marseille Provence KTM

Yoeri Havik – Team Raleigh GAC -> Vlasman Track/Road Continental Cycling Team

Dion Beukeboom – Destil – Jo Piels Cycling Team -> Vlasman Track/Road Continental Cycling Team

Prodloužení smlouvy

Sam Bewley – Orica-Scott

Romain Hardy – Fortuneo Oscaro

Maxime Daniel – Fortuneo Oscaro

Fabio Sabatini – Quick Step Floors

Rinaldo Nocentini – Sporting Tavira

Tom Leezer – Lotto NL – Jumbo

Romain Feillu – St. Michel-Auber 93

Damien Touzé – St. Michel-Auber 93

Alo Jakin – St. Michel-Auber 93

Nicolas Baldo – St. Michel-Auber 93