Před dnem volna etapa ve stylu Il Lombardia

nabor

Patnáctá etapa Giro d’Italia by měla sedět Vincenzu Nibalimu. Dvojnásobného vítěze klasiky Okolo Lombardie zavede zpět na milované silnice. Také dnes bude rozhodovat Civiglio, jehož vrchol najdeme devět kilometrů od cíle.

Dlouho nabídne profil krom neklasifikovaného výjezdu na 12. kilometr (3,9 km, 5,6 %) jen rovinu. Všechno se změní až v Onnu, kde peloton dorazí na břeh Lago di Como. Charakteristické ypsilon nejhlubšího italského jezera, k němuž jezdil odpočívat Adenauer i Churchill a dnes u něj má vilu třeba George Clooney, bude doprovázet rozhodující pasáže etapy. 58,3 kilometrů od cíle leží vrchol „dvojky“ Madonna del Ghisallo (8,6 km do 5,6 %, průměr však zkreslují středové tři kilometry roviny). O 16 kilometrů dále vrcholí jiná, mnohem pravidelnější druhá kategorie Colma di Sormano (9,6 km, 6,6 %).

Civiglio - profil stoupání 15. etapy Giro d'Italia 2019Leccos se může udát už před ním, o kategorii snazší Civiglio nicméně akci zaručuje. Více než 4 kilometry směrem vzhůru mají průměr 9,6 %, maximum 14 % a získat se dá i ve sjezdu. Bohužel pro Nibaliho asi opět suchém. Po šikaně tři kilometry před cílem se profil zase narovná a poslední zatáčka přijde na metě 300 metrů. Como je rodištěm Fabia Casartelliho. Od jeho tragické smrti ve sjezdu z Col de Portet d’Aspet během 15. etapy Tour de France letos uplyne 24 let.

15. etapa Giro 2019Dnešními favority jsou jezdci „druhé vlny“, kteří kvalitu snoubí s volností křídel. Madouas, Bilbao, Ulissi, Brambilla, Formolo, Vuillermoz či Dunbar vyhrají spíše než čelo celkové klasifikace. Ať už skrze originální únik dne, nebo akceleraci z pelotonu, až se profil rozvlní.

Carapaz by neměl ztrácet stejně jako zmiňovaný Nibali, na druhou stranu také Roglič by si s Civigliem měl poradit. Za běžných okolností by si zuby na útok brousili i Mollema a Yates.

Patnáctá etapa Giro d’Italia 2019 startuje v 11:25. Přenosy začnou po jedné, včas pro sprinterskou prémii 138,7 kilometrů od cíle. Po 24 kilometrech, kolem 14:20, bude následovat bonifikační prémie. Na vrcholu prvního klasifikovaného stoupání bude únik zhruba v 15:35, pod Civigliem v 16:45. Odhad dojezdu zní při průměru 40 km/h 17:13.

Soutěž