Přechod Pyrenejí byl pod nadvládou Sky, Sagan si upevnil zelený trikot

nabor

Ve druhém týdnu se Tour vydala do Pyrenejí. Hned v té první ukázala stáj Sky v čele s Chrisem Froomem svoji nadvládu a její lídr si vítězstvím na La Pierre – Saint-Martin upevnil průběžné vedení. Peter Sagan byl nejprve vysvlečen ze zeleného trikotu pro nejlepšího spurtéra, ale svojí aktivitou se dostal do několika úniků, kde posbíral důležité body pro získání zmíněného dresu.

10. etapa (Tarbes – La Pierre-Saint-Martin; 167 km)

Chris Froome vyhrál 10. etapu na Tour de France
Chris Froome vyhrál 10. etapu na Tour de France

Vítěz: Chris Froome (Sky)

Žlutý trikot: Chris Frome (Sky)

Zelený dres: André Greipel (Lotto Soudal)

Puntíkatý dres: Chris Frome (Sky)

Bílý dres: Nairo Quintana (Movistar)

Desátá etapa byla první prověrkou v Pyrenejích pro ty největší vrchaře. Ač se do úniku dostala dvojice Fédrigo – van Bilsen. Peloton jim dovolil až patnáctiminutový náskok. V tu chvíli začali tahat balík jezdci Movistaru. Jim se povedlo stáhnout náskok na 2 minuty, ale to už se cyklisté pohybovali pod posledním stoupání do lyžařského střediska La Pierre – Saint-Martin. Domestici Chrise Frooma vzali za kormidlo a kvapíkem stoupali na kopec, přičemž peloton očesali tak důkladně, že zbyla pouze skupina jezdců. Když se na čelo propracoval Richie Porte, tak ještě přidal na tempu, kterému nestíhali ani Contador, ani Valverde, ani Van Garderen. Přibližně 6,5 kilometru před cílem zaútočil vítěz Tour de France z roku 2013. Na to Kolumbijec Quintana nestačil reagovat a Brit si tak dojel pro vítězství a potvrdil svoje vedení v celkové klasifikaci. Druhý dojel Porte a třetí Quintana.

11. etapa (Pau – Cauterets – Vallée de Saint-Savin; 188 km)

Rafal Majka
Majkovo třetí vítězství na Tour de France

Vítěz: Rafal Majka (Tinkoff-Saxo)

Žlutý trikot: Chris Frome (Sky)

Zelený dres: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

Puntíkatý dres: Chris Frome (Sky)

Bílý dres: Nairo Quintana (Movistar)

Jedenáctá etapa vedla přes legendární Tourmalet. Ihned po startu se vydali do úniku čtyři jezdci – Westra, Kwiatkowski, Jungwels a Boasson Hagen, ale byli dojeti. Na vrchařské prémii Cote de Mauvezin byl nejdříve Daniel Teklehaimanot. Od této chvíle se vydal vpřed Voeckler s Rafalem Majkou, který si chtěl připomenout loňské tažení za puntíkatým dresem. K této dvojici se přidali posléze i Serge Pauwels (Etixx), Steve Morabito a německý mistr Emanuel Buchmann (Bora-Argon 18). Z balíku se je vydali stíhat Julien Simon (Cofidis) a Arnaud Démáre (FDJ), ale posledně jmenovaný nakonec skončil v pelotonu, jeho místo zaujal Dan Martin, jenž se za únikem vydal zcela sám. Peloton nechával uprchlíkům velký náskok, to hrálo do noty především Rafalu Majkovi, který je opravdu výborným vrchařem. Právě Polák v úniku při stoupání na Tourmalet zaútočil a dojel si pro prémii 25 bodů a cenu Jacquese Godeta. 
Následoval 30 kilometrů dlouhý sjezd do Cauteres. Za Majkou byli na prémii Pauwels (+1:45), Buchmann (+2:00), Martin (+2:05), Voeckler, Simon (oba +4:05), Morabito (+5:20), Froome, Rolland a Thomas (všichni +5:40). Ve sjezdu Fromeovu skupiny zkusil zaútočit Valverde, ale i toho Sky sjela. Majka začal svůj náskok navyšoval, Pauwels začal ztrácet a dotáhl se na něj Martin. Majka nakonec svůj únik dotáhl do vítězného konce. Druhý byl Dan Martin, třetí Emanuel Buchmann z Bory. Z favoritů ztratil pouze Nibali, který tak vypadl z elitní desítky.

12. etapa (Lannemezan – Plateau de Beille; 195 km)

Purito
Joachim Rodriguez vítězí v dešti

Vítěz: Joachim Rodriguez (Kaťuša)

Žlutý trikot: Chris Frome (Sky)

Zelený dres: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

Puntíkatý dres: Chris Frome (Sky)

Bílý dres: Nairo Quintana (Movistar)

Královská pyrenejská etapa nebyla ze začátku nijak pohledná. De facto se čekalo na první sprintérskou prémií, kterou vyhrál André Greipel před Johnem Degenkolbem a Peterem Saganem. Greipel tak stáhl náskok jezdce Tinkoff-Saxo na 2 body. Po té odjelo 24 jezdců ze 16 stájí, mezi nimi i Jan Barta. Na vrchařské prémii druhé kategorie Col de Portet-Aspet byl první

Jan Bárta
Jan Bárta

Georg Preidler. Na Col de la Core měl únik téměř 9 minut k dobru na peloton, ale začaly se objevovat první kapky deště. Prémii zde vyhrál Kristijan Durasek. Po sjezdu se oddělila trojice –  Kwiatkowski, Preidler a Vanmarcke, která začala jako první stoupat na Port de Lers. Na vrcholu Port de Lers vyhrál Michal Kwiatkowski, před Sepem Vanmarckem, Mikaelem Cherelem, Louisem Mentijesem, Romainem Bardetem a Jakobem Fuglsangem. Peloton ztrácel 10 minut, který táhl především Leopold König s Woutem Poelsem. Na úpatí Plateau du Beille dojela pouze dvojice Vanmarcke, Kwiatkowski, která měla poměrně luxusní náskok před pronásledovateli (skupina Bárta, Bardet, Izagirre, Rodriguéz, Fuglsang, Cherel, Sicard a Mentijes), ale v ní byli poměrně slušní vrchaři. Přibližně 11 kilometrů před cílem nastoupil Fuglsang, kterého zachytili Bardet, Rodriguez a Meintjes. Jenže doposud neviditelný „Purito“ postupně odpáral své soupeře a v průtrži si dojel pro etapové vítězství. V pelotonu nejprve úřadovala stáj Tinkoff-Saxo, které se balík povedlo dokonale očesat, takže zůstala pouze skupinka favoritů. V ní zkoušel nastoupit Contador, Nibali i Valverde, ale se všemi útoky si Fromme s pomocníky poradil, takže celá skupina dorazila do cíle pospolu. Pozitivem je šesté místo Jana Bárty, který ač není vrchařem potvrdil na Tour skvělou formu.

13. etapa (Muret – Rodez; 198,5 km)

Vítěz: Greg Van Avermaet (Sky)

Peter Sagan, Greg Van Avermaet
Peter Sagan, Greg Van Avermaet

Žlutý trikot: Chris Frome (Sky)

Zelený dres: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

Puntíkatý dres: Chris Frome (Sky)

Bílý dres: Nairo Quintana (Movistar)

Třináctá etapa byla šitá spíše pro klasikáře, vždyť měla pouze vrchařské prémie třetí a dvě čtvrté kategorie. Do úniku se dostala čtveřice Kelderman (Lotto-Jumbo), Gautier (Europcar), De Gendt (Lotto-Soudal) a Geniez (FDJ). K nim se přidala ještě dvojice Haas (Garmin-Cannondale), Périchon (Bretagne). K nim se z pelotonu ještě pokusila dostat ještě dvojice Quemeneur – Grivko. Ovšem jejich snaha přišla vniveč. Peloton ovládala stáj Giant-Alpecin. Na sprintérské prémii na 92,5 kilometru z balíku byl úspěšnější Greipel, takže se virtuálně převlékl do zeleného. Peleton nedovolil uprchlíkům přesáhnout náskok 5 minut. Postupně se k aktivitě přihlásila i stáj Tinkoff-Saxo a náskok se začal snižovat. Nakonec byli uprchlíci dostiženi přibližně na posledním kilometru. V posledním půlkilometru, který byl do kopce zaútočil Greg Van Avermaet, jehož nástup setřásl všechny krom Petera Sagana. Bohužel slovenský rychlík neměl na cílové rovince dostatek sil, aby třicetiletého Belgičana přespurtoval a zůstal opět druhý, ovšem v zeleném.

14. etapa (Rodez – Mende; 178,5 km)

APTOPIX France Cycling Tour de France
Cummings vytřel Francouzům zrak

Vítěz: Stephen Cummings (MTN – Qhubeka)

Žlutý trikot: Chris Frome (Sky)

Zelený dres: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

Puntíkatý dres: Chris Frome (Sky)

Bílý dres: Nairo Quintana (Movistar)

V čtrnácté etapě se zrodil únik, ve kterém nebylo nouze o překvapivá jména. Byli zde známí závodníci, jako například Peter Sagan, Thibaut Pinot, Romain Bardet, Rigoberto Uran nebo Greg Van Avermaet. Sagan si díky tomuto úniku začal upevňovat vedení v bodovací soutěži o zelený dres, protože jeho nejvážnější konkurent na sprintérských prémiích nebodoval. Cílové stoupání na Côte de la Croix Neuve je velice náročné stoupání, které měří 3,1 km a má v průměru sklon přes 10%. V úniku to zkusil nejprve Bardet, ale byl pohlcen. Druhý pokus stejného jezdce již byl úspěšnější, i když se jej chytl Simon Yates. Brit však brzy odpadl. Brzy však dotáhl Francouze jiný a to Thibaut Pinot. Oba borci se pomalu připravovali na souboj mezi nimi o etapové prvenství, když se z ničeho nic přiřítil Stephen Cummings, který oba borce předjel a dokázal si vypracovat rozhodující náskok. I ve skupině favoritů se to mlelo. Quintana to zkusil ihned na úpatí. Nibali se jej pokoušel držet, ale dlouho to nevydržel. Froome se postupně na Kolumbijce dotahoval, když odtrhl všechny své konkurenty a dojel si Quintanu sám. V cílové rovince jej dokonce předjel. Pak dojel Valverde, Contador, Nibali a van Garderen, který musel přepustit druhé místo v celkové klasifikaci.

15. etapa (Mende – Valence; 183 km)

Štybar útočil, ale vítězství bere Greipel
André Greipel zdolal konkurenty v 15. etapě

Vítěz: André Greipel (Lotto Soudal)

Žlutý trikot: Chris Frome (Sky)

Zelený dres: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

Puntíkatý dres: Chris Frome (Sky)

Bílý dres: Nairo Quintana (Movistar)

Patnáctá etapa byla psána jako rovinatá, i když se na ni nacházely čtyři vrchařské prémie, z toho jedna druhé kategorie. I přes to, že se projíždělo nejméně obydlenou částí Francie, byly i prémie čtvrté kategorie obsypány diváky. Do úniku se vydal opět Peter Sagan, který sbíral potřebné body na spurtérských prémiích. Jedna část uprchlíků byla dostižena 40 kilometrů před cílem, druhá po dalších deseti. Takže vše směřovalo k hromadnému spurtu. V něm si nejlépe vedl André Greipel. Nicméně ještě než došlo ke spurtu se pokusil o útok přibližně 3,5 kilometru před cílem Zdeněk Štybar, ale jeho pokus byl téměř kilometr před cílem zlikvidován.

16. etapa (Bourg-de-Péage – Gap; 201 km)

Ruben Plaza Molina
Ruben Plaza Molina vítězí v 16. etapě

Vítěz: Ruben Plaza (Lampre-Merida)

Žlutý trikot: Chris Frome (Sky)

Zelený dres: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

Puntíkatý dres: Chris Frome (Sky)

Bílý dres: Nairo Quintana (Movistar)

Šestnáctá etapa byla poslední před dnem volna, které si určitě bojovníci na kolech zaslouží. Na počátku se vytvořila skupina, která dostala v úniku dostatek prostoru: Nelson Oliveira a Ruben Plaza (Lampre), Andrij Grivko (Astana), Christophe Riblon (Ag2r), Peter

Peter Sagan s červeným číslom
Peter Sagan s červeným číslom

Sagan (Tinkoff Saxo), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Simon Geschke (Giant Aplecin), Marco Haller(Kaťuša),Bob Jungels (Trek Factory), Daniel Navarro (Cofidis), Pierrick Fedrigo(Bretagne) a Serge Pauwels (MTN). Na úpatí Col de Manse zaútočila dvojice Haller – Hansen. Tu se snažila skupina okolo Petera Sagana dohnat, což se jí nakonec povedlo. Pak zaútočil Ruben Plaza Molina, který si vypracoval dostatečný náskok, který v následném sjezdu udržel až do cíle. Ve sjezdu se snažil stáhnout ztrátu Peter Sagan, ale blíže než na půlminutu se Slovák nedostal, skončil tedy již popáté druhý. Od skupiny favoritů se odpoutal Nibali, který dojel před Froomem, ale pouze o 28 vteřin. Naopak ztratil Tony Gallopin, který nabral téměř 4 minuty, což jej katapultovalo z první desítky.

Čeští a sloveští jezdci

Zdeněk Štybar v cíli
Zdeněk Štybar v cíli

Roman Kreuziger, který v kopcích pracuje pro svého lídra a na celkové pořadí se nesoustředí se po druhém týdnu Tour de France pohybuje na 23. místě se ztrátou téměř 40 minut. O tři místa za členem stáje Tinkoff-Saxo je jeho stájový kolega Peter Sagan, který si dnešním druhým místem výrazně polepšil v celkovém pořadí a nyní má ztrátu přes třičtvrtěhodiny. Druhým Čechem v pořadí je Jan Bárta, který je aktuálně na 33. místě. Rodák z Kyjova nabral již ztrátu více než hodinu. Nejvíce se však zviditelnil při úniku ve 12. etapě, kdy dojel na šestém místě. Zdeňku Štybarovi se náramně povedl první týden, ale v Pyrenejích vypadl z elitní desítky a nyní se krčí na 73. místě, jenž má čas o hodinu 44 minut a 25 vteřin horší než Chris Froome. Posledním do party je Leopold König, jenž plní roli domestika, který tahá tým Sky především na rovinách a bedlivě hlídá žlutý trikot. Aktuálně je na 91. místě ze ztrátou 1 hodiny a téměř 53 minut.