Poslední spurterská etapa před Paříží

nabor

Zvlněný profil patnácté etapy Tour de France umožňuje hromadný dojezd. Kdo vydrží v pelotonu a zda se podaří stáhnout únik, už ale zdaleka jasné není.

Podobně jako včera závod odstartuje z místa předchozího dojezdu – dnes tedy z Mende – a přes zvlněnou úvodní pasáž etapy přejde do klesání a až poté bude následovat vrchařsky nejnáročnější část dne. Tentokrát však horská prémie (Col de l’Escrinet: 7,9 km, 5,8 %) bude jen jedna a více než 50 kilometrů před cílem. Ještě před ní, 75 kilometrů od pásky, přijde spurterská prémie, jejíž poslední kilometr míří do kopce a má průměr kolem 5 %. Cílové Valence je s 66 000 obyvateli centrem hornaté prefektury Drôme.

Ani dnes neopustí Francii horka. Nemnoho mraků, nad třicet stupňů a jen slabý vítr.

 

15. etapa a spurt

Stahovat únik bude i dnes vyžadovat ochotu některého z týmů obětovat se a opravdu etapu odpracovat. Peloton se může zredukovat na vrchařské prémii druhé kategorie, dojezd je navíc relativně nepředvídatelný, když po prudké zatáčce asi tři kilometry před cílem následuje ještě před poslední stovkou kruhový objezd a zatáčka na pravou ruku. Pokud dojde na spurt pelotonu, další šanci na výhru bude mít nepochybně Peter Sagan. Avšak hladový je nadále i John Degenkolb a slušnou šanci zaspurtovat si má asi teoreticky vůbec nejrychlejší muž pelotonu Mark Cavendish.

Napříč závodem jako by trochu slábl André Greipel, nicméně nelze jej odepisovat, stejně tak jako trápícího se Alexandera Kristoffa. Pokud by i dnešek byl dnem úniku, mohlo by dojít na jména jako Adam Hansen či Jan Bárta.

Start je naplánován až na 13:00, přenosy se připojí o hodinu a kousek později. Dojezd 183 kilometrů dlouhé etapy očekávejme kolem 17:20.