Porte získal hattrick v královské etapě Tour Down Under

nabor

Bylo to tak loni, bylo to tak předloni, je tomu tak i letos. Richie Porte na stoupání Willunga Hill vyhrál potřetí za sebou.

Únik dne se zformoval ve složení Pim Ligthart (Lotto Soudal), Lars Boom (Astana), Nelson Oliverira (Movistar) a Reinardt Janse Van Rensburg (Dimension Data). Vypracovali si až čtyřminutový náskok, ale na čele pelotonu již jela Orica. Při prvním průjezdu Willungou měl však únik stále minutu a půl k dobru. Nakonec necelé čtyři kilometry před cílem se pelotonu podařilo uprchlíky sjet.

Stoupání Willunga Hill je zpravidla klíčové pro celkové pořadí. I když poslední komu se podařilo zvítězit v celkovém pořadí a zároveň na Willunze, byl v roce 2009 Allan Davis.

Peloton už jel velmi ostré tempo. Pro Henaa ze Sky pracovali na čele hodně Geraint Thomas a Peter Kennaugh. Následně se tempa ujala Orica, která dělala pozici pro lídra celkového pořadí Simona Gerranse. Asi kilometr před cílem přišel zásadní útok. Richie Porte zaútočil v podobných místech jako loni. Avšak zatímco v minulém ročníku jel Porte prakticky celou dobu sám, letos mu na kolo byli pověšení hned dva jezdci, Henao a Woods.

Porte stejně jako v roce 2015 prakticky celý kilometr spurtoval. První nestačil Woods. Po Woodsovi, jen kousek před cílem nestačil Portovi ani lídr horské klasifikace Henao. Richie Porte tak mohl slavit třetí vítězství na Willunze v řadě.

Sedmnáct sekund za Portem dorazila do cíle skupina vedená Diegem Ulissim, ve které nechyběl ani lídr celkového pořadí Gerrans. Sedmnáct sekund Portovi stačilo až na celkové druhé místo. Třetí skončí pravděpodobně Henao. Gerrans, pokud nic nezmění zítřejší krátká rovinatá etapa do Adelaide, získá čtvrté vítězství na Tour Down Under.

Pořadí etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Richie Porte (Aus.) BMC Racing Team 3:34:16
2 Sergio Henao (Kol.) Team Sky 0:00:06
3 Michael Woods (Kan.) Cannondale 0:00:09
4 Diego Ulissi (Ita.) Lampre–Merida 0:00:17
5 Rafael Valls Ferri (Špa.) Lotto Soudal
6 Ruben Fernandez Andujar (Špa.) Team Movistar
7 Domenico Pozzovivo (Ita.) AG2R La Mondiale
8 Simon Gerrans (Aus.) Orica–GreenEdge
9 Jarlinson Pantano (Kol.) IAM Cycling
10 Patrick Bevin (Niz.) Cannondale

Celkové pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Simon Gerrans (Aus.) Orica–GreenEdge 17:16:31
2 Richie Porte (Aus.) BMC Racing Team 0:00:09
3 Sergio Henao (Kol.) Team Sky 0:00:11
4 Jay McCarthy (Aus.) Tinkoff 0:00:20
5 Michael Woods (Kan.) Cannondale
6 Ruben Fernandez Andujar (Špa.) Team Movistar 0:00:28
7 Domenico Pozzovivo (Ita.) AG2R La Mondiale
8 Rafael Valls Ferri (Špa.) Lotto Soudal 0:00:36
9 Steve Morabito (Švý.) FDJ 0:00:49
10 Patrick Bevin (Niz.) Cannondale 0:00:50