Pod Montserratem může slavit Bennett, Štybar i vrchaři

nabor

Osmý den Vuelty bude patřit Katalánsku a jednomu z jeho skvostů, klášteru Montserrat. Ten se nalézá v úbočí hory téhož jména, která shlíží ze vzdálenosti 30 kilometrů na Barcelonu. Peloton však nezabočí do velkoměsta, ale do Igualady, kde bude umístěn etapový cíl.

Dialekt, jemuž se říká valencijština, dnes Vuelta vymění přímo za katalánštinu a domovinu většiny z jejích 10 miliónů mluvčích. Ti tvoří svéráznou demografii – katalánsky si povídají babičky s vnuky, střední generace zasažená frankismem zaostává. A politika tu samozřejmě stále zůstává plná palčivých témat. Katalánsko, které do europarlamentu zvolilo expremiéra Puigdemonta, jenž si však coby „pučista“ referenda z roku 2017 nemohl v Madridu ani převzít nominaci, štěpí a chvílemi paralyzuje španělskou politickou scénu.

Dnešek naštěstí nebude o tak vážných otázkách. Jen lokální jezdci budou mít motivaci navíc a podobně jako včera by to o únik mohla být pořádná bitka. Rozhodovat bude posledních 35 kilometrů. Na téhle metě se začne stoupat k Puerto de Montserrat (7,4 km, 6,6 %). Vrchol celé impozantní skalní formace leží v 1236 m n. m., peloton zůstane v 650. Následovat bude ještě trocha vlnek a 20 kilometrů od cíle klesání. Po narovnání profilu se v Igualadě, známé prý nejdelší zcela rovnou promenádou ve Španělsku Verdaguer (měří 1,5 kilometru), bude do pásky opět mírně stoupat.

Cumbre del Sol Sam Bennett ani nezkusil přejet. Uvidíme, jak to bude tentokrát. Foukat má na Montserratu z boku, agresivní jezdci tedy nebudou oproti pelotonu příliš handicapováni. Na druhou stranu nebudou mít ani výhodu a ne-li pro Ira, pak pro jezdce jako Aranburu, Rojas, Mezgec nebo pro Zdeňka Štybara by tenhle úkol měl být zvládnutelný.

Úspěch dlouhého sólového ataku není pravděpodobný, ale nedá se vyloučit. Mezi adepty můžeme započíst Guerreira, Ega či Davida de la Cruze, který coby rodák ze Sabadellu patří mezi cyklisty, pro něž jízda Katalánskem skýtá jistou přidanou hodnotu.

Osmá etapa Vuelty 2019 začíná ve 13:12. Rozhodující pasáže přijdou podle všeho po půl páté.

Tipovací soutěž