Patnáctá etapa vyvrcholí na Lagos de Covadonga

nabor

Na závěr druhého závodního bloku Vuelty přijde jeho patrně nejtěžší test – mimořádná kategorie Lagos de Covadonga s délkou 11,7 kilometrů, průměrem 7,2 % a maximálním sklonem 20 %.

Předchozích čtrnáct etap nadělalo v celkovém pořadí stále jen minimální rozdíly. Desátý Buchmann ztrácí na vedoucího Simona Yatese něco málo přes dvě minuty. Neděle by konečně měla přinést zásadnější změny. Asturie opět nabídne profil s minimem roviny – a čtyřmi prémiemi: vedle „trojky“ Alto de Santo Emiliano (6,1 km, 4,7 %), jíž v úvodu ocení zejména únik, to budou dva přejezdy „jedničky“ Mirador del Fito (7,1 km, 7,7 %, 78,1 km před cílem; 6,3 km, 7,7 %, 40,6 km před cílem) a Lagos de Covadonga.

Dojezd 10. etapy Vuelty 2016 - Lagos de CovadongaZdejší stoupání mimořádné kategorie zdolává Vuelta již po jednadvacáté. Covadonžská jezera leží v národním parku Picos de Europa, který letos oslavil sto let existence, a konkrétně se jmenují Enol a Ercina. Ze současného pelotonu má na ně nejlepší vzpomínky Nairo Quintana, který byl nejrychlejší při posledním dojezdu v roce 2016. Z tehdejší top 10, v níž se promíchali jezdci z úniku a celkového pořadí, letos na Vueltě startují rovněž Fraile, Valverde, Simon Yates a Felline. Dost možná se dočkáme i podobného vývoje etapy.

15. etapa Vuelta 2018 profilTu by měly kontrolovat stáje Mitchelton-Scott a Movistar, ačkoli ten Australany při předchozí Yatesově červené periodě kritizoval právě za nedostatek jejich iniciativy. Dostanou se Quintana a Valverde k útoku na triumf? Anebo tentokrát zavelí k ofenzívě Astana v zájmu Miguela Ángela Lópeze?

Své šance budou z řad uprchlíků vyhlížet Majka, Formolo, Mollema či Zakarin. Delší a v průměru pozvolnější stoupání by všem z nich mohlo sedět. Totéž platí o Pierru Rollandovi nebo Seppu Kussovi, vydají-li si dnes před peloton. A totéž by jistě platilo i pro Jana Hirta.

Patnáctá etapa Vuelty 2018 začíná ve 12:44. Přenosy od tří, první přejezd Mirador del Fito kolem 15:30, za další hodinu druhý. Sprinterská prémie 21,9 km před cílem přijde na řadu zhruba v pět, odhad dojezdu praví 17:40.

Tipněte si vítěze etapy na našem Facebooku či přes SMS:

  • ve tvaru WT mezera 15 mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ
  • odeslat na číslo +420 733 676 633, cena dle tarifu operátora.