Novým lídrem se po výhře stal Henao

nabor

Sergio Henao vyhrál dnešní etapu po sólovém úniku a protože Bart De Clercq zůstal o 16 vteřin pozadu, tak se Kolumbijec ve službách stáje Sky dostal na první místo celkového pořadí. Ve výborném světle se předvedl i Čech Petr Vakoč, který skončil na pěkném 12. místě.

Královská etapa měřila 174 kilometrů a na své trase měla i osm vrchařských prémií nejvyšší kategorie. Jako první se pokusil rozhýbat peloton úřadující mistr světa Michal Kwiatkowski. K němu se do úniku přidali další jezdci: Pawel Poljanski (Tinkoff-Saxo), Michal Golas, Gianluca Brambilla, Carlos Verona (všichni Etixx-Quickstep), Diego Rosa (Astana), Przemyslaw Niemiec (Lampre-Merida), Dylan TeunsAlessandro De Marchi (BMC), Eduard Vorganov (Team Kaťuša), Bram Tankink (Team LottoNL-Jumbo), Arnold JeannessonKenny Elissonde (FDJ.fr), Maciej PaterskiMarek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice) a Tomasz Marczynski (Polsko).

Nejprve se od skupiny odpoutal Kwiatkowski, který vyhrál první sprintérskou prémii a pak i první vrchařskou prémii. Ihned na to se vrátil zpět do skupiny. Na dalších třech prémiích byl nejúspěšnější Maciej Paterski. Na dalších dvou vrchařských byl nejrychlejší Tankink, na sprintérské prémii jej vystřídal Paweł Poljański. Na sedmé vrchařské pak Diego Rosa z Astany.

Přibližně 20 kilometrů před cílem se pokusil zaútočit Mikel Nieve, za ním se pokusili vydat Lawson Craddock (Giant-Alpecin) a Ben Hermans (BMC). Deset kilometrů před cílovou páskou měli favorité na zvlněném profilu poměrně velkou rychlost a vedoucí muž Bart De Clercq měl co dělat, aby se udržel ve skupině favoritů.

Ani Aru neuspěl s útokem

Asi 4,5 kilometru před cílem za to vzal Fabio Aru, který se výborně předvedl na letošním Giro d´Itala, kde skončil na druhém místě. Postupně se přibližoval ke dvojici Nieve – Hermans. Na metě 3 kilometry měli oba náskok 20 sekund. Aru je dojel, pokusil se na ně i zaútočit, ale již neměl potřebnou sílu.

Henao se svým útokem uspěl

Ve strmém stoupání následně zaútočil Sergio Henao a vytvořil si náskok, když předtím přibližně na metě 2 kilometrů do cíle nezůstal ve skupině De Clercq. Kolumbijec se dostal s náskokem až do cílové rovinky, kde se několikrát ohlédl, aby nepřišel o vítězství, ke kterému se blížil. Vybudovaný náskok udržel. Druhý dojel Ital Ulissi, který ztratil 8 vteřin, stejně jako Craddock, Riblon a Aru. Vítězství jezdce stáje Sky jej katapultovalo do čela celkové klasifikace, stejný čas jako on má i druhý Diego Ulissi.

Vakoč na 12. místě

Petr Vakoč se držel velmi dobře, a až v posledních kilometrech ztratil oproti skupině favoritů. Do cíle dojel se ztrátou 38 vteřin na vítěze. Celkově je český reprezentant na 32. místě se ztrátou 21:27 na Henaa.

Peter Velits nabral další ztrátu. Dnes dojel se ztrátou 4:17 minuty a celkově je o 4 msta za Vakočem.

Posledním do party československých cyklistů je Jan Hirt. Dnes si připsal ztrátu více než 12 minut. Celkově už má ztrátu téměř třičtvrtě hodiny a drží 59. místo.

Pořadí 6. etapy

Poř. Jezdec (Národnost) Stáj Čas
1 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky 4:38:27
2 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 0:00:08
3 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
4 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
6 Mikel Nieve (Spa) Team Sky 0:00:11
7 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
8 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
9 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
10 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal 0:00:16

Celkové pořadí po 6. etapě

Poř. Jezdec (Národnost) Stáj Čas
1 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky 25:34:15
2 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
3 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal 0:00:10
4 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:00:11
5 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 0:00:14
6 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:00:17
8 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:19
9 Mikel Nieve (Spa) Team Sky 0:00:22
10 Ilnur Zakarin (Rus) Team Kaťuša 0:00:27