V Nîmes začíná 72. Vuelta a España

nabor

Jen hodiny nás dělí od startu Vuelty 2017. Na trasu úvodní týmové časovky vyjede první sestava v 17:30 a přibližně v 19:10 již budeme znát prvního nositele červeného dresu.

„Dnes není čas mluvit o sportu,“ hlásala včera titulní strana předního španělského sportovního deníku Marca. Na místní cyklistickou událost roku se chystá země zasažená terorem. Je proto možná dobře, že Vuelta teprve potřetí v historii odstartuje v zahraničí. 220 kilometrů severovýchodně od španělských hranic se chystá začátek příběhů, jež by měly zaplnit stránky novin v příštích dnech. Chybět v nich bude olympijský šampión z roku 2008 Samuel Sánchez, toho času suspendovaný kvůli pozitivnímu A vzorku na GHRP-2. Je tu však mnoho dalších témat.

Profil 1. etapy Vuelta 2017Alberto Contador otevírá poslední kapitolu své kariéry. Chris Froome chystá útok na unikátní grandtourový double, který může zamést pochyby o jeho dominanci. Adam Hansen vyráží do své devatenácté Grand Tour v řadě. Krom toho budeme také svědky možného začátku konce fenoménu pódiových dívek na Grand Tours. Poté, co je třeba australská Tour Down Under nahradila juniorskými jezdci, se Vuelta rozhodla jít cestou elegance, krásné ženy přiobléci a doplnit krasavci z řad mužů.

Pont du Gard - Nîmes - krajina 1. etapy - 72. Vuelta a España
Akvadukt Pont du Gard u Nîmes

O tom, který tým bude dnes dekorován, rozhodne 13,7 km dlouhá technická trasa v Nîmes. Městě s mnoha památkami na slavnou éru Říma, dnes mj. partnerském městě Prahy 1. Prvním fancouzským startem Vuelta srovnává skóre s Girem a Tour – i ty právě jednou „vlezly do zelí“ jiné Grand Tour. Užitečnou výmluvu místním chronickým opozdilcům poskytne meta 7,3 km a prémie Alto de Nîmes (podle posledního upřesnění 2,39 km, 1,76 %, 3. kategorie). Kdo by zvládal přijít či přijet včas, když ve zdánlivě rovné cestě stojí horská prémie Vuelty?

Nîmes - mapa 1. etapy - 72. Vuelta a EspañaAni této překážky se nezaleknou týmy BMC, Quick-Step a Sky, hlavní favorité první etapy. Sunweb, Movistar, Orica-Scott, Astana, Trek-Segafredo a trochu netradičně FDJ by měly patřit mezi další kandidáty na minimální ztráty, případně zisky oproti konkurentům.

Mezi outisdery naopak patří Bora, i kvůli absenci Jana Bárty s Leopoldem Königem. Přesto dres německé stáje oblékne jediný zástupce československé stopy v závodě, pražský rodák ve slovenských barvách Michael Kolář. Největší senzací by byl úspěch kolumbijské stáje Manzana Postobón, jež si v závodě užívá premiéru a vyjede na trať jako úplně první.

První etapa Vuelty 2017 začíná v 17:30 a přenášena bude celá. Jako první z top favoritů vyjede v 18:22 Quick-Step. Za horkého letního počasí půjde o drobnou teplotní nevýhodu, zejména oproti Sky a Trek-Segafredo, které v 18:50, respektive v 18:54 uzavřou startovní pole.

Tipněte si vítěze dnešní týmové časovky v soutěži na Facebooku!