Největší úspěch své mladé kariéry zaznamenal Adam Yates


Klasiku San Sebastian vyhrál po útoku v posledním kopci Adam Yates z Oricy-GreenEDGE. Bohužel celý přenos trápily technické problémy a diváci neměli možnost vidět většinu závodu.

únik
Únik dne na klasice San Sebastian

Hned v úvodu se vytvořila skupina Nathan Haas (Cannondale – Garmin), Manuele Boaro (Tinkoff-Saxo), Valerio Agnoli (Astana), Romain Hardy (Cofidis), Lluís Mas Guillermo (Caja Rural), Thomas Degand (IAM), Maarten Wynants (LottoNL-Jumbo) a Dennis Vannendert (Lotto Soudal) a vypracovali si náskok maximálně čtyři minuty.

 

 

Caruso, Arredondo, Taaramäe, Rossetto
Caruso, Arredondo, Taaramäe, Rossetto

Přesně 60 kilometrů před finišem zaútočil Rein Taaramäe (Astana), okamžitě reagovali Damiano Caruso (BMC), Julian Arredondo (Trek) a Stephane Rossetto (Cofidis). Taaramäe tvořil pozici pro Landu do dalšího průběhu závodu. Caruso jel s Taaramäem ze stejného důvodu, tvořil pozici pro Gilberta a Van Avermaeta. Arredondo a Rossetto tuto skupinu kontrolovali.

Náskok úniku se snižoval, tak zaútočil Manuele Boaro. Skupina Damiana Carusa se dotáhla k původnímu úniku a hlavně do ní přibyl lídr Astany Mikel Landa. Všechno se následně sjelo.

Jenže pak vypadl obraz a my jsme neměli moc informací o průběhu. Víme, že 18 km před cílem se trošičku vzdálila skupina asi 12 jezdců Philippe Gilbert (BMC), Pieter Serry (Etixx Quick Step), Ryder Hesjedal (Garmin-Cannondale), Mikel Landa (Astana), Warren Barguil (Giant- Alpecin), Damiano Caruso (BMC), Julian Arredondo (Trek Factory), Egor Silin (Katusha) a Stéphane Rossetto (Cofidis). Ti si postupně vypracovali náskok kolem 30 sekund na peloton tažený Tinkoffem a Kaťušou.

Následně zaútočil Warren Barguil a vytvořil si menší náskok na své soupeře. Na posledním stoupání se vytvořila skupina favoritů a čelní skupina byla pohlcena. Z této skupiny zaútočil Adam Yates, smolař loňského ročníku. Valverde s Rodriguézem taktizovali na konci skupiny pronásledovatelů. S nimi tam byli i Bauke Mollema, Roman Kreuziger, Dan Martin a Rigoberto Uran.

Ale Adam Yates si jel neohroženě pro největší úspěch své kariéry. Jeho náskok byl okolo patnácti vteřin. Teprve ve 22 letech, byl jedním z nejmladších jezdců na startu. Skupina favoritů se rozšířila a pro druhé místo si dospurtoval Philippe Gilbert. Třetí byl obhájce prvenství Alejandro Valverde. Roman Kreuziger dojel také v této skupině, konkrétně na 13. pozici. Zdeněk Štybar dokončil závod na 38. pozici se ztrátou minuty a 57 vteřin.

Stupně

Top 10

San Sebastian 2015 Jezdec Tým Čas
1 Adam Yates Orica-GreenEDGE 5:30:22
2 Philippe Gilbert BMC 0:15
3 Alejandro Valverde Movistar ,,
4 Daniel Moreno Katusha ,,
5 Joaquim Rodriguéz Katusha ,,
6 Bauke Mollema Trek ,,
7 Dan Martin Cannondale-Garmin ,,
8 Julian Alaphilippe Etixx-Quick Step ,,
9 Warren Barguil Giant – Alpecin ,,
10 Rigoberto Uran Etixx-Quick Step ,,