Nejtěsnější vítězství na Tour de France

nabor

Do Tour de France zbývá 7 dní a dnes si připomeneme nejtěsnější celkové vítězství jaké kdy Tour zažila.

Píše se rok 1989 a hlavní role v tomto červencovém dramatu sehrají, z jara na lovu, postřelený závodník Greg LeMond a jeho sok po operaci achilovky Laurent Fignon.

Sezóna 1989 pro ně začíná odlišně. LeMond je po operaci holeně a na jaře se trápí závodem Paříž – Nice. „Po sezóně to nejspíš zabalím“ oznamuje manželce. Za to Fignon vyhrál Milán – San Remo i Giro. Na Giru startoval také LeMond, ale neoslňoval, až v závěrečné časovce nadělil Fignonovi minutu. Byl zpět a vše bylo připraveno na Tour.

  • Start Tour de France 1989 hostil Lucemburk. Fignon měl kolem sebe kvalitní tým Super U. Za to LeMond se hlavně v horách nemohl spolehnout na pomoc svých kolegů z malé stáje ADR.
  • Obrovské vedro ničí peloton, přes 60 jezdců odstoupí.
  • Prolog v Lucemburku dopadá nerozhodně oba mají stejný čas.
  • Následuje týmová časovka a Super U poráží ADR o 51 vteřin.
  • Individuální časovka v Rennes a LeMond vrací úder. Jde do vedení o 5 vteřin před Fignona.
  • Superbagnérs. Fignon je na vrcholu o 7 vteřin dříve než LeMond a je tu znovu změna ve žlutém.
  • Orciéres-Merlette. Další časovka a LeMond jde zpět do čela. Vede o 40 vteřin před Francouzem.
  • Briancon. Američan navyšuje svůj náskok na 53 vteřin. Je to největší rozdíl, který mezi sebou během této Tour mají.
  • Alpe d´Huez. Velký zvrat. Fignon se řítí serpentinami, LeMond se trápí. Opět převlékání. Fignon má v čele náskok 26 vteřin.
  • Villard-de-Lans. Tři etapy před koncem má Francouz 50 vteřin k dobru. Je rozhodnuto?

Ne! Poslední etapa je časovka z Versailles do Paříže, bohužel pro LeMonda měří „jen“ 25 kilometrů. Zdá se, že je to moc krátké, aby stáhl 50 vteřin. Ale Fignona sužují strašné bolesti způsobené otlačeninami od sedla, nemůže ideálně šlapat a špatně spí, ve vlaku odmítá poskytovat rozhovory, je uzavřený. Za to veselý Američan se baví s novináři, co to jen jde.

V jednom rozhovoru říká: „Zítra pojedu s triatlonovými řidítky“. Pojede nejen s nimi, ale i s aerodynamickou helmou a karbonovým kolem. Fignon všechny tyto vymoženosti odmítá a říká: „Jsou k ničemu.“

Fignon na trati závěrečné časovky ročníku 1989
Fignon na trati závěrečné časovky ročníku 1989

L´Équipe chystá mimořádnou přílohu o francouzském vítězi Tour.

Je neděle 23. července 1989 a všechno je připraveno na boj o vteřiny. LeMond si nenechává hlásit své mezičasy, Fignon ano.

Francouz je na 10. kilometru etapy a zjišťuje, že je LeMond o 19 vteřin rychlejší, panikaří. Na 18 kilometru je pryč dalších 10 sekund. Mezitím přijíždí Američan do cíle a předvádí nejrychlejší časovku všech dob. Rychlostní průměr 54,54 km/h mluví sám za sebe, ale musí čekat. Když Fignon vjíždí na Champs-Élysées má k dobru stále dvě vteřiny.

 

 

Greg LeMond na trati závěrečné časovky v roce 1989
Greg LeMond na trati závěrečné časovky v roce 1989

LeMond stanovil čas 26:57. Fignon potřebuje zajet nejhůře 27:47 aby titul uhájil. Celá Francie hledí na časomíru, hypnotizuje ji očima, ale marně. Fignon je v cíli v čase 27:55 a je druhý. O pohých 8 vteřin!!!

Po čase vědci spočítali, že LeMondova řidítka ho zrychlila téměř o minutu, o dalších 16 vteřin helma a Fignona culík ho zpomalil až o 10 vteřin.

LeMond vyhrává i Tour 1990, ale pak už nastává éra Miguela Induraina. A také EPA. Greg LeMond končí s kariérou a stává se jedním z předních kritiků dopingu. V roce 2001, jako jeden z prvních, kritizuje Lance Armstronga a zpochybňuje čistotu jeho triumfu. V současné době vášnivě rybaří, provozuje restauraci v Minneapolisu a je cyklistickým expertem Eurosportu.

Dvojnásobný šampión Tour Laurent Fignon zemřel 31.srpna 2010 na rakovinu slinivky, kterou mohl způsobit doping. V pouhých 50 letech….

Čerpáno z videa na stream.czhttps://www.stream.cz/sportovni-okamziky/10005604-nejtesnejsi-tour-de-france-1989

 

LeMond a Fignon během Tour 1989
LeMond a Fignon během Tour 1989