Nejnáročnější alpská etapa na La Toussuire

nabor

Prestiž Alpe d’Huez předstihnout nelze. Víc než 60 ze 138 kilometrů 19. etapy Tour de France do kopce představuje přesto vůbec nejnáročnější test posledního týdne závodu.

Začne se ještě ostřeji než včera. Stoupáním první kategorie Col de Chaussy. Už na 42. kilometru sprint a extrémně obtížná finální osmdesátka, na níž se v případě přebytku odvahy dá kdekoli zaútočit. Nejprve další z impozantních alpských výšlapů Col de la Croix de Fer (22,4 km, 6,9 % a samozřejmě mimořádná kategorie), po 15 kilometrech klesání „dvojka“ Col du Mollard, z níž se v nekonečných serpentinách sjede do místa včerejšího dojezdu Saint-Jean-de-Maurienne, a den končí na La Toussuire (18 km, 6,1 %, prvá kategorie). Tato tři závěrečná stoupání byla přesně stejným způsobem zdolávána už v roce 2012. Tehdejší etapové pódium nelze vyloučit ani dnes: vyhrál Rolland před Pinotem a Froomem. Zato pódium celkové, na němž tehdy po etapě vedle Wigginse stál druhý Froome a třetí Nibali, se nejspíš ani třetinové replikace nedočká.

Ráz počasí by měl oproti posledním dním zůstat nezměněn. Teploty v nižších polohách jemně, ve vysokých výrazně pod třicet a možnost bouřek.

19. etapa na La ToussuireŽe by zas po čase výhra někoho mimo únik? Vypadá to nadějně, byť ne jistě. Jestliže uprchlíci budou drženi na dostřel, mělo by jít ve výsledku o duel dvou nejsilnějších vrchařů této Tour de France: Nairo Quintana versus Chris Froome. A poprvé by to mohl být Kolumbijec, který něco získá. Froome napříč závodem vadne, enormní forma se nedá udržet věky a na Pra-Loup už byl dvě pozice za Quintanou, ač bez časového odstupu. Etapovou radost by si ale mohl dopřát také Alberto Contador, který vrchařsky vypadá možno říci nad očekávání a pokud by zlomil Valverdeho, může ještě uvažovat i o pódiu.

Jestliže by měl vyhrát někdo ze skupiny uprchlíků, bavíme se o stejných jménech jako včera. Rolland, Rodríguez, Majka, Fuglsang, Sánchez… Sáncheze s Majkou favorizuje fakt, že včera nebyli v úniku. Španěl je nadto pět minut vzdálen od desítky a dnešek by mohl být jeho šancí zkusit se přiblížit. Včera v úniku nebyl a vrchařsky velmi solidní Tour de France prožívá Mikael Cherel. Průběžně devatenáctý muž závodu, týmový kolega Romaina Bardeta z AG2R, je pro mne asi nejvýraznějším černým koněm etapy.

Ta začíná ve 13:20 a televizně jí začíná období posledních tří jednadvacetin Tour de France, jež jsou všechny přenášeny celé. Střední odhad dojezdu dnes pozdní, až v 17:45.

Více informací =>