Nejdelší etapa letošní Tour bude ve znamení roviny

nabor

V pravém slova smyslu tranzitní sedmá etapa Tour de France 2018 přesune peloton z Bretaně až do blízkosti Paříže. I s neutralizovaným úvodem měří skoro 240 kilometrů.

Lawson Craddock - číslo 13Na startovní Fougères mají dobré vzpomínky Marcel Kittel (vyhrál etapu zde startující na Tour 2013), Mark Cavendish (vyhrál etapu sem o dva roky později) i Chris Froome (v obou případech vezl žlutý dres). Pátek třináctého ani 13. červenec jinak nejsou v cyklistice oblíbenými daty. Právě 13. července 1967 zemřel na Mont Ventoux Tom Simpson. Obracení startovního čísla 13 je známým rituálem. Ani ten nicméně neuchránil Lawsona Craddocka před jeho strastiplnou cestou se zlomenou lopatkou…

Mapa závěrečných kilometrů 7. etapy Tour de France 2018 (Chartres)Cílové Chartres, prefektura departmentu Eure-et-Loir, se honosí svou katedrálou Notre-Dame, jež městu v roce 1979 vysloužila zápis na seznam UNESCO. O čtvrt století později tu měla premiéru Tour a Thomas Voeckler díky ní začal první ze svých dvou žlutých jízd. Dnes ale profil nebude přát senzacím. O osudu etapy podle všeho rozhodne spurt hlavního pole; byť zrádný, neboť do zatáčky a se stoupáním zhruba do 4 % na posledním půl kilometru. Ještě předtím, 63 km před cílem, přijde „zelený“ sprint a 31 km před cílem šance na bonusové sekundy.7. etapa profil Tour de France 2018Sprinteři kopce předešlých dní veskrze přežili a Gaviria, Groenewegen, Kittel, Démare, Greipel, Cavendish, Colbrelli, Kristoff i úžasná trojka Wanty Pasqualon, Dupont, Smith (v Sarzeau všichni v top 10) budou připraveni opět vyzvat zeleného vládce Petera Sagana.

Průběh podobně dlouhých etap mnohdy vyzývá ke spánku. Závěry však stávají za to. Vzpomeňme třeba 222kilometrový únik Bauera s Elmigerem v 15. etapě Tour 2014, jemuž srazil vaz právě až stoupavý finiš. Nebo nejdelší etapu Tour de France 2016. Podobný profil tehdy v Limoges vyústil v přetěsný duel Kittel – Coquard. Mimochodem, když už je dnes třináctého – pozici s tímto číslem tehdy obsadil při své premiéře na Tour… Lawson Craddock.

Sedmá etapa Tour de France 2018 začíná ve 12:05 (nultý kilometr ve 12:20). Jediná vrchařská prémie dne kolem třetí, o hodinu později sprinterská prémie a zhruba v 16:53 bonusový sprint. Dojezd odhadován v 17:34.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku nebo pošlete SMS ve tvaru

  • WT mezera 7 mezera TŘI JMÉNA NEBO ČÍSLA JEZDCŮ mezera VAŠE JMÉNO
  • Startovní listina Tour de France
  • Vše pošlete na číslo +420 733 676 633 . Cena dle tarifu operátora.