Náročný úvod Vuelty končí zrádnou etapou

nabor

Unavené nohy pelotonu Vuelty 2015 čeká po devíti dnech závodění v kuse etapa s „dvojkou“ 17 kilometrů od cíle. Co z toho vzejde, jest mírnou záhadou

Celé to začne ve Valencii. Městě známém fotbalem (legendární Mestalla), motoristickým okruhem, ale také dlouhou historií, sahající až do roku 138 př. n. l. Právě tehdy ji Římané založili na místě ještě staršího iberského sídla. S 800 tisíci obyvateli jde o centrum stejnojmenného regionu, v němž dominuje politická strana zvaná až překvapivě upřímně: Compromís. Diplomacie dnes přijde ke slovu i v pelotonu. Etapa totiž může skončit jak redukovaným spurtem, tak úspěchem vrchaře, tak také ponecháním volnosti úniku. Zvlněný úvod vystřídá rovinatá pasáž a po ní „dvojka“ Alto del Desierto de las Palmas (název upomíná španělský národní park). 7 kilometrů a 5,6 % nevypadá nijak děsivě, ale nezapomínejme na faktor únavy a španělské matematiky, jež sklony spíše podazuje. Po prémii následuje jen sjezd a něco kolem deseti kilometrů roviny

Etapu by mělo doprovázet polojasno a teploty kolem třiceti.

profile-10V této dosti nejasné zkoušce je snad jediným čistým favoritem John Degenkolb, jemuž ale bude muset k úspěchu výrazně pomoci tým. I proto, že se dojíždí de facto do zatáčky a technické dojezdy Němec za obvyklých podmínek nesnáší.

Jinak je to spíš věštění než predikování. Goncalves, Chavanel, Rojas, Bilbao, Hansen… To jsou hodně nezvyklá jména pro pozici druhého favorita etapy, ale není kde brát.

Tohle mystérium se začne rozplétat krátce po 14. hodině, o dvě hodiny později přijde přenos. A dojezd? Zase kolem 17:40!