Nad hlavami mrakodrapy, v cíli otazníky. Peloton míří do Calp

nabor

Druhá etapa Vuelty bude již hromadná, i když jak velká hromada to v cíli bude, zůstává ve hvězdách. Postará se o to štiplavá „dvojka“ Cumbre del Sol, která může před rovinou závěru očesat některé spurtery i přihrát celou etapu uprchlíkům.

Španělský Manhattan, tak se říká Benidormu. Zatímco v Česku musíme vystačit se 111metrovou AZ Tower, ani ne sedmdesátitisícové město u trojmysí San Antonio, San Martín a Nao zná patnáct vyšších budov. Ještě blíže je zmiňovanému „býčímu rohu“ východu Španěl cílové Calp, respektive Calpe. Dualita katalánštiny a kastilské španělštiny bude pro úvodní týden Vuelty s každým dnem typičtější. Dnes to bude pouť klikatá, nejprve do vln vnitrozemí, po 156 kilometrech se pak prvně projede Calp(e). Chvíli uklidnění vystřídá Puig de la Llorença. Aby se to nepletlo, i dnešní závěrečnou prémii (3 km, 9,5 %) lze zvát dvěma jmény.

Z vrcholu stěny, kterou naposled v roce 2017 (tehdy v plné verzi coby první kategorii) ovládl Chris Frome, bude do cíle chybět 24,8 kilometrů. Což je vzdálenost pohledem týmových taktik v pravdě hraniční. Ale takové už je okolí Calp: leč přímořské, jistě ne dokonale ploché. Marina Alta, jazykem comarcy („okresu“), kde leží. Zatímco ve startovním městě bylo nutno stavět, místní hlavní atrakcí je Penyal d’Ifac, národní park soustředěný kolem vápencového masivu tyčícího se 332 metrů nad hladinu moře.

Bude to opravdu otevřená etapa, jejíž vítěz může vzejít z dlouhého úniku, nástupu na Cumbre del Sol, ovšem i pod ním – s využitím redukované síly hlavního pole. Spurterů je na Vueltě obecně méně než na ostatních Grand Tours a pokud by došlo k jejich klání, mohlo by jít o duel MezgecBennett. Červený dres by však rád ulovil také Valverde a Astana by tahání pelotonu za cenu drobné ztráty mohla Movistaru s radostí přepustit.

Ovšem co nevyšlo včera, mohlo by dnes vyjít také Zdeňku Štybarovi. Vedle Gilberta by měl být hlavní stájovou zbraní. Vyloučit se nedá ani kazašský trade. Lópeze může vyměnit na čele celkové klasifikace Fraile či Gorka Izagirre.

Ve 12:20 začíná druhá etapa Vuelty 2019. Přenosy se přidají ve tři, na Cumbre del Sol se pojede o necelé dvě hodiny později. Dojezd se odhaduje na 17:35.

Soutěž