Na závěr těžké Tour těžká časovka

nabor

Je 22. den Tour de France a před startovním polem více než 50 kilometrů zvlněné časovky. Mnozí závodníci se přitom vyjádřili, že takhle dlouhý test proti chronometru v životě nejeli. A to mluvíme i o členech top ten, Bardetovi či ten Damovi.

 

Včerejšek nebyl zcela neúspěšným dnem pro mé tipy, ale mohlo být lépe. Ze Saganova souboje s Kristoffem totiž sešlo kvůli pádu. Naopak Bennati nezklamal a nechal Coquarda míle (možná něco kolem jedné míle) za sebou.

Dnes by snad neměl cyklistům život komplikovat déšť. Kozy nemají déšť příliš rády, alespoň ty cyklistické, takže převážně slunečné počasí dojde ocenění.

K favoritům? Samozřejmě Tony Martin. Pak časovkářsky schopní jezdci na celkové pořadí (Nibali, Van Garderen, Péraud zejména) a specialisté, mezi nimž nutno jmenovat Jana Bártu. Přesto ohrozit suveréna Martina bude těžké a jeho nevýhru si mnozí neumějí představit. Pochopitelně, že profil je zvlněný, ale na druhou stranu neobsahuje takové sklony, které by časovkáři nepřejeli, a Martin už na této Tour de France vyhrál jednu horskou etapu a v další předvedl mistrovskou práci pro Kwiatkowského (čirou náhodou následovaly obě etapy přímo po sobě).

Oficiální tipy si dnes dát netroufám, kurz na favorita číslo jedna je patřičně nízko a u zbylých těžko říci. Přesto myslím, že bez šance nejsou oba Češi. Leopold Konig je v duelu s Valverdem těžkým outsiderem a ačkoli Španěl hýřil sebevědomím a pořád jím hýří, předvádí na celé Tour dost rozpačité výkony a Konig jej určitě může potrápit. No a Jan Bárta v kurzu 15 na pódium? Konurence je velká, ale jedenáctý muž mistrovství světa, ve formě a pošetřený na dnešní den, by mohl podobné ambice mít. Jestliže Koniga může mírně limitovat včerejší odření, Bárta zůstal evidentně nezraněn a s klasickým úsměvem a pohodlným odstupem protínal cílovou pásku daleko za favority, čerstvý jak jen možno na dnešek…

Jediná a rozhodující časovka Tour de France začíná v podstatě již za chvíli, v 10:51, ale startovat se bude dle celkového pořadí, takže třeba Jan Bárta vyrazí až ve 13:51, Tony Martin ve 14:39 a jezdci první desítky mezi 16 a 16:27.