Na Valonském šípu kraloval Tadej Pogačar a jak dopadne ardenský týden


Ardenský týden pokračoval dnes svou druhou částí, Valonským šípem, který se jel v okolí Lutychu, kde celý triptych v neděli vyvrcholí. Roli favorita potvrdil Tadej Pogačar.

Na startu se bohužel neukázalo mnoho favoritů ani bývalých vítězů. Posledních devět ročníků si rozdělili jen čtyři jezdci, Valverde (nyní v důchodu), aktuálně trápící se Alaphilippe, nestartující Teuns a Hirschi, který sice na startu byl, ale všem muselo být jasné, že pojede pro svého lídra Tadeje Pogačara. A právě Tadej Pogačar nenašel na cílovém Mur de Huy přemožitele a po Amstel Gold race vyhrál i Valonský šíp, ke kterému v neděli může přidat i Lutych – Bastogne – Lutych a zkompletovat tak ardenský triptych.

Mur de Huy, aneb zmizelé zařízení středověké mučírny

Profil cílového stoupání Valonského šípu

To, co dělá závod tak divácky atraktivní, je stoupání Mur de Huy, které fanoušci cyklistiky znají jako jedno z nejtěžších ve WorldTour závodech. Roli zde nehraje jeho délka, nadmořská výška a ani zvláštní typ povrchu, jak by mohlo někoho napadnout při spojení si cyklistiky a Belgie. Hlavním strašákem cyklistů je totiž maximální sklon. Na 1 300 metrech cyklisté nastoupají 121 výškových metrů a musejí se poprat s maximálním sklonem 26 %. Výšlap cyklistům komplikuje i úzká silnice, o čemž se letos přesvědčil Romain Bardet (Team DSM), který se pokoušel zaútočit ze zadních pozic, ale i přes skvělou akceleraci se nedostal přes první řadu cyklistů v pelotonu a skončil 10.

Po letech kompletní Triptych?

Philippe Gilbert na Lutych – Bastogne – Lutych 2011

Znalci umění označením triptych mají namysli dílo rozdělené do tří částí a podobně tomu je i v cyklistice, Amstel Gold race, Valonský šíp a Lutych – Bastogne – Lutych. V historii se pouze dvěma jezdcům podařilo vyhrát tyto tři závody v jedné sezoně a překvapivě mezi nimi nebyly legendy jako Eddy Merckx a Alejandro Valverde. V roce 2004 triptych zkompletoval loni tragicky zesnulý Davide Rebellin a v roce 2011 ho napodobil belgický miláček Philippe Gilbert. Letos se tak Pogačar může stát teprve třetím cyklistou, kterému se to podaří, a stal by se i prvním mužem, který před tím zvítězil i na Staré dámě. Letos zatím jeho soupeři nemohou najít recept na jeho sesazení z trůnu, a proto se po 12 letech můžeme dočkat dalšího „malíře“, který dokáže namalovat na každém ze tří závodů nejlepší příběh a vyhrát. V neděli se mu to pokusí překazit loňský vítěz Evenpoel (Soudal – QuickStep), Jungels (AG2R Citroen), Mohorič, Landa (oba Bahrain – Victorious) a Gaudu (Groupama FDJ), ale jako každý jiný monument i Lutych má svá překvapení a nakonec se může radovat někdo jiný.

Zdroj obrázků: Getty Images a ProCycling Stats