Na ostrově Noirmoutier začíná 105. Tour de France

nabor

Francie se opět noří do letní cyklistické extáze. „Stará dáma“ tentokrát vyráží na svou 3351 kilometrů dlouhou pouť ze západního pobřeží země, která je od roku 1903 jejím domovem. Úvodní etapa skončí po 201 kilometrech ve Fontenay-le-Comte a první žlutý dres by měla přihrát některému ze spurterů.

Zatímco karavana se přes Pont du Noirmoutier dostane na francouzskou pevninu již po deváté hodině, jezdci si na départ fictif, tedy nájezd do neutralizovaného začátku etapy, budou muset počkat až do jedenácti. V 11:10 pak Christian Prudhomme konečně zamává svou vlajkou a zavelí k départ réel. Ostrý start bude okamžitou výzvou pro první útok uprchlíků, kteří se kromě červeného čísla pro bojovníka etapy utkají 81,5 km od cíle rovněž o první „zelené“ body a 28 kilometrů od něj nejspíš ještě před pelotonem poměří síly na první vrchařské prémii závodu. K mání bude ovšem jen jediný bod.

Fontenay-le-Comte - mapa závětečných kilometrů 1. etapy Tour de France 2018Hlavní pole tou dobou už bude mít nejspíš situaci pevně v rukou. 110 kilometrů kolem pobřeží věstí obezřetný přístup týmů, které se budou mít na pozoru před útoky konkurentů na větru (ač podle všeho nebude příliš silný). 13,5 km od cíle navíc v Maillezais přijde boj o bonusové sekundy. Tato novinka, s níž se setkáme i v dalších hromadných etapách úvodního bloku, zajistí prvnímu jezdci na označené metě tři sekundy k dobru (druhému dvě, třetímu jednu). Dojezd v bývalé prefektuře, tedy de facto hlavním městě, departmentu Vendée Fontenay-le-Comte bude rovinatý a středně technicky obtížný. Po několika kruhových objezdech přijde poslední prudká pravotočivá zatáčka na řadu 1,4 kilometrů od cíle.

1. etapa profil Tour de France 2018Hlavní favorit dne? Nebude to loňský vládce první hromadné etapy a hromadných dojezdů vůbec Marcel Kittel, jenž se letos převážně trápí. Nebude to vítěz 30 etap na Tour Mark Cavendish, pošilhávající po Merckxově rekordu 34. A nebude to ani Peter Sagan, jasný favorit číslo jedna na zisk celkově šestého zeleného dresu, jehož sérii dokázala přerušit až  loňská diskvalifikace. Očekáván je totiž především souboj mladých dravců z LottoNL-Jumbo, respektive Quick-Step Floors: Dylan Groenewegen vs Fernando Gaviria.

Vedle již zmíněných jmen pochopitelně nezatracujme ani domácí jedničku Arnauda Démara, ačkoli na mistrovství Francie přišel o dres v barvách trikolóry. Startuje také evropský šampión Alexander Kristoff; André Greipel, který znovu našel hlad a letos vyhrál už šest etap; nebo Christophe Laporte, jenž v barvách Cofidisu vystřídá příliš nespolehlivou (bývalou) hvězdu Nacera Bouhanniho. Své štěstí nepochybně zkusí ještě Degenkolb, Matthews, Colbrelli, Cort Nielsen či borci z Wanty (Dupont, Pasqualon, Smith), spoléhající na kolektivní sílu.

Jak již řečeno, první etapa Tour de France začíná v 11:00 (nultý kilometr v 11:10). Sprinterská prémie kolem druhé, vrchařská prémie po třetí – a pak už se pojede k cíli. Pozor na nezvykle brzký dojezd: vítěze bychom měli znát ještě před čtvrtou!

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku nebo pošlete SMS ve tvaru

  • WT mezera mezera TŘI JMÉNA NEBO ČÍSLA JEZDCŮ mezera VAŠE JMÉNO
  • Startovní listina Tour de France
  • Vše pošlete na číslo +420 733 676 633 . Cena dle tarifu operátora.