Mystická Navarra potěší svým profilem klasikáře

nabor

Ve vzduchu je cítit Baskicko, ačkoli administrativně do něj dnes cyklisté ještě nedorazí a zůstanou na západě Pyrenejí, v kraji nádherné přírody i hrozivých čarodějnických procesů. Když sem Vuelta jela naposled, peloton viděl cíl více než půl hodiny po uprchlících.

Start zůstane francouzský a vlnky s průměrem k sedmi procentům dlouho neklasifikované. Až na Col d’Osquich (baskicky Ozkix, 4,9 km, 6,1 %) tradice, vytyčená již Tour de France 1910, zavelí ocenění třetí kategorií. „Dvojka“ Ispéguy (Ispegi, 7,2 km, 7,1 %) bude znamenat první přejezd hranic. Pod Otxondem (7,6 km, 4,7 %, třetí kategorie) silnice zase uhne na sever a vydá se na poslední krátkou francouzskou etudu. Okruh se poté opět stočí a prakticky se vstupem na španělskou půdu začne 11,5 kilometrů od cíle výšlap 3,3 km do 3,3 %. Před téměř rovným dojezdem může být klíčovým bodem etapy.

Jak již jsme zmínili, místní příroda s nádhernými skalami, jeskyněmi, údolímí a kopci stojí za vidění. Bohužel snad i tato odloučenost severu Navarry sehrála svou roli, když tu před inkvizičním tribunálem stanulo asi 7000 „kacířů“ a „čarodějnic“, násilím přinucených k posléze hromadně odvolávaným doznáním. Události z počátku 17. století a dvanáct místních upálených dnes v Zugarramurdi, co by kamenem dohodil od cílové Dantxarieny, připomínají  vždy o letním slunovratu jeskynní ohňové slavnosti.

Nemusí to být den pro únik, ale rozhodně by mohl být. S kopci skoro 40 kilometrů od cíle navíc bude mít šanci široká škála jezdců. Vejde se do ní nepochybně Zdeněk Štybar, ale drápky by mohli vytasit i ti, kteří se zatím šetřili a sotva nakoukli do etapové stovky: třeba Nathan Van Hooydonck nebo Enrico Battaglin.

Favorité by závodit rozhodně neměli. Spurteři by pochopitelně k úspěchu potřebovali velkou týmovou podporu a v situaci, kdy už má Roglič oproti nejlepšímu z nich Bennettovi skoro dvojnásobnou výhodu (89 – 45), to nebude zelená, jež by stimulovala jejich snahy. To červená by mohla zavonět. Ztráta Hagena, Edeta či Teunse zůstává v mezích uprchlickéhlo myslitelna (+4:59, +5:49, +6:07).

Jedenáctá etapa Vuelty 2019 startuje ve 12:51. Zhruba v 15:40 by se mohl začít rýsovat dnešní vítěz a cíl má protnout tak jako obvykle – v 17:35.

Tipovací soutěž