Druhé desetiletí dvacátého prvního století, druhého tisíciletí je minulostí a my vybrali 50+1 největších momentů za toto uplynulé období. Každou středu v 10:00 vám jeden z těchto momentů odhalíme a podíváme se společně na mýtické bitvy, výhry a příběhy, které dokáže napsat jen cyklistika.
Začínáme rokem 2010. Jedna z prvních věcí, co závodníci i fanoušci na začátku sezóny vyhlíží, jsou jarní klasiky. Celé klasikářské jaro pak vyvrcholí závodem Kolem Flander a o týden později Paříž-Roubaix. Oba tyto závody zpravidla znamenají velkou podívanou pro všechny fanoušky. Přesvědčili jsme se o tom i na začátku uplynulé dekády. V hlavní roli nebyl nikdo jiný než švýcarský Spartakus – Fabian Cancellara.
Cancellara měl před sezónou 2010 na kontě již četné triumfy. V minulosti se radoval na Milán-San Remu, Paříž-Roubaix, etapách na Tour, byl trojnásobným mistrem světa v časovce a v téže disciplíně získal i olympijské zlato na hrách v Pekingu v roce 2008. Samo o sobě by tohle stačilo na několik cyklistických kariér. Do historie však Švýcar vstoupil jako jeden z nejlepších klasikářů celé historie a tuto pověst si musel ještě vysloužit.
Sezónu odstartoval úspěšně. Ovládl závod Kolem Ománu a do klasik vstupoval jako někdo, s kým se muselo počítat na prvním místě.
To potvrdil již na E3 Prijs Vlaanderen. Když 42 kilometrů před cílem ostře nastoupil Tom Boonen, zareagoval pouze on a Juan Antonio Flecha. Tato extrémně silná trojice začala drtit zbytek startovního pole. Rychle najížděli sekundu za sekundou, a tak si mohli v závěru dovolit i lehce taktizovat. Skupina s obhájcem triumfu Filippem Pozzatem se sice začala přibližovat, ale stále ztrácela přes půl minutu.
Dva kilometry před cílem se po sobě Boonen s Flechou začali ohlížet a toho se pokusil Cancellara využít. Rychle vyrazil vpřed, a ačkoliv se na něj oba jeho soupeři pokusili reagovat, již neměli tolik sil. Švýcar se jim vzdálil, a nakonec se mohl radovat z výhry. Boonen dorazil na místě druhém, Flecha na místě třetím, ale vítěz byl jen jeden.
https://www.youtube.com/watch?v=4HPMKmFJReU
Za týden pak již stál na startu závodu Kolem Flander. Vítězství na vlámské klasice mu zatím chybělo, a to chtěl změnit. Závod měl tradiční úvod. Vytvořil se únik a v náročném terénu se posléze začali dělit ti silnější od těch slabších. Aktivní byl tým Sky. Ten měl velké ambice hned ve svém prvním roce existence a v Belgii sázel na Juana Flechu.
Výborně si počínal i Lance Armstrong. Ten si na sklonku své aktivní kariéry potřetí vyzkoušel, jaké jsou belgické kostky a padesát kilometrů před cílem se dokonce pokusil nastoupit. Útok byl sice rychle zlikvidován, ale Američan i tak nakonec závod dokončil na výborném 27. místě.
Armstrongova aktivita však vyvolala další útoky. Vpředu jsme viděli závodníky jako Bernhard Eisel nebo Mattew Hayman, ale nikdo z nich nebyl úspěšný.
Situace se změnila jen o několik okamžiků později. Peloton začal stoupat na Molenberg a právě tento kopec si zvolil Cancellara jako místo k útoku. Zbývalo ještě 44 kilometrů, ale všichni věděli, že jakmile jednou dají Švýcarovi prostor, už ho nemusí polapit.
To věděl i Tom Boonen, který se jako jediný vydal Cancellaru stíhat. Na čele nyní byli dva největší favorité a ostatním bylo jasné, že závod se rozhoduje právě v tuto chvíli. Zpočátku se jejich náskok pohyboval jen mezi deseti a dvaceti sekundami. Za nimi byli aktivní zejména Philippe Gilbert a Juan Antonio Flecha. Jenže i těm pomalu začaly docházet síly a dvojice na čele se jim vzdalovala každým šlápnutím. Dalo se tak očekávat, že vítězem se stane Cancellara nebo Boonen.
Sedmnáct kilometrů před cílem začínalo jedno z nejznámějších stoupání historie tohoto závodu – Muur van Geraardsbergen. Tento kopec měl ten den přidat další příběh do své již tak slavné historie.
Muur se skládá z části po asfaltu a z části po kostkách. Druhá kostkovaná část dosahuje až 20 % sklonu a bylo jasné, že zde se může závod rozhodnout. To věděl i Cancellara. V nejprudší pasáži výrazně navýšil tempo. Boonen se pokusil Švýcara chytit, ale ten byl k nezastavení. Cancellara se vydrápal na vrchol Muuru sice jen s malým náskokem, ale na rozdíl od Boonena vypadal, že je stále plný sil. Boonen tak začal rychle ztrácet půdu pod nohama a zanedlouho bylo jasné, kdo se stane vítězem.
Cílovou rovinku si pak mohl Cancellara vychutnat. Se švýcarskou vlajkou v ruce přejel jako první cílovou čáru a poprvé se stal vítězem závodu Kolem Flander. Až minutu a patnáct sekund po něm dorazil do cíle Boonen. Třetí místo pak patřilo Philippu Gilbertovi, který se v následujících letech zaměřil ardenské klasiky. Jeho moment na Flandrech měl ještě přijít.
Tento článek by však zdaleka nebyl úplný, kdybychom nezmínili Paříž-Roubaix. Ročník 2010 totiž bude dlouho pamatován, o což se postaral znovu Fabian Cancellara.
Závod se pro něj však v jednu chvíli nevyvíjel příliš dobře. 77 kilometrů před cílem musel řešit technické problémy. Rychle však dostal nové kolo a když posléze roztočil své rychlé nohy, povedlo se mu dostat zpět.
Jeho chvíle pak přišla 49 kilometrů před cílem. Ve zdánlivě klidné pasáži, kde se po sobě ostatní ohlíželi a nejelo se příliš rychle, se rozhodl zasadit rozhodující úder. Nastoupil a rychle se dotáhl k trojici na čele. Z té se ho chvíli dokázal držet Björn Leukemans, ale Cancellara držel nadále ostré tempo, jelikož za ním bil na poplach Tom Boonen. Cancellara se tak rychle zbavil i Leukemanse a pokračoval sám.
Skupina pronásledovatelů dělala, co mohla, ale Cancellara byl k nezastavení. Třicet kilometrů před činil jeho náskok již dvě minuty. Osamoceně jako první najel na velodrom v Roubaix a stejně jako před týdnem v Belgii si mohl závěr v klidu užít. Získal svůj druhý monument během jednoho týdne. Až za dvě minuty dorazil Thor Hushovd s Juanem Flechou. Ten den se však museli sklonit před švýcarským Spartakem.
Cancellara se v tom samém roce stal počtvrté a naposledy mistrem světa v časovce. Rokem 2010 však jeho výčet úspěchů zdaleka nekončil a v následujících letech jsme jeho jméno ještě několikrát viděli na nejvyšším stupínku.
Takový byl tedy první díl našeho seriálu momenty desetiletí. Doufáme, že se u něho budete bavit a přejeme šťastný nový rok.
[content_block id=45324 slug=momenty-desetileti]