Momenty desetiletí – Jezdec z úniku si podmanil Roubaix

nabor

Druhé desetiletí dvacátého prvního století, druhého tisíciletí je minulostí a my vybrali 50+1 největších momentů za toto uplynulé období. Každou středu v 10:00 vám jeden z těchto momentů odhalíme a podíváme se společně na mýtické bitvy, výhry a příběhy, které dokáže napsat jen cyklistika.

Paříž – Roubaix je možná nejslavnější klasika planety. Ve své dlouhé historii napsala nespočet příběhů, které patří k těm nejznámějším v cyklistice. Po jejich bok se zařadil i ročník 2016. Fenomenální závod, ve kterém se o výhru prali jezdci kalibru Toma Boonena a Sepa Vanmarcka. Vítěz byl ale úplně někdo jiný, velezkušený Mathew Hayman.

Australan před Paříž-Roubaix získal pouze dvě profesionální výhry. V roce 2011 vyhrál na klasice Paříž – Bourges a v roce 2005 ovládl závod Sachsen-Tour. Mezi profíky začal v roce 2000 v týmu Rabobank, odkud odešel v sezóně 2010 do nového týmu Sky. Ze Sky zamířil do domácí sestavy Orica-GreenEDGE, ve které svoji dlouhou kariéru loni na Tour Down Under zakončil.

Tvorba úniku

Slavnostní start proběhl v 10:50 v Compiegne. Za 15 minut odmávl Christian Prudhomme ze svého vozu začátek závodu. Ihned se tvořil únik. Velmi aktivní byly týmy Astana, IAM, Katusha, Fortuneo – Vital Concept, Direct Energie a Topsport Vlaanderen.

peloton
Peloton v prvních fázích závodu

249 km před cílem se oddělila šestice ve složení Benoit Jarrier (Fortuneo – Vital Concept), Nils Politt (Katusha), Robin Stenuit (Wanty-Groupe Goberd), Gediminas Bagdonas (AG2R), Evaldas Siskevicius (Delko Marseille) a Kenneth Vanbilsen (Cofidis). Jejich pokus vypadal nadějně, ale po 11 kilometrech snažení byli pohlceni.

230 kilometrů před cílem se odtrhla velmi početná skupina. Zástupce sem dostaly i velké týmy jako Tinkoff, Trek, Katusha, Lotto Soudal, Sky nebo Etixx. Konkrétně se v čele prezentovali Stijn DevolderMarco ColedanJasper StuyvenBoy Van Poppel (všichni Trek-Segafredo), Guillaume Van KeirsbulckMatteo Trentin (oba Etixx-Quick Step), Christian KneesElia Viviani (oba Sky), Floris GertsRick Zabel (oba BMC), Nikolay Trusov (Tinkoff), Mark Cavendish (Dimension Data), estonský mistr Gert Joeäär (Cofidis), Roy Curvers (Giant-Alpecin), Olivier Naesen (IAM), Jelle Wallays (Lotto Soudal), Alexander Porsev (Katusha), Twan Castelijns (LottoNL-Jumbo), Matthieu Ladagnous, Johan Le Bon (oba FDJ), Sander Helven (Topsport-Vlaanderen), Nelson Oliveira (Movistar) a Phillip Gaimon (Cannondale).

Tato skupina získávala sekundu k sekundě. Požár musela hasit Astana, která do čela nikoho nedostala a také Direct Energie. 210 kilometrů před cílem byl peloton znovu kompletní. Ale následoval další útok od trojice Elia Viviani, Boy Van Poppel a Alexander Porsev, ale ani oni nedokázali odjet daleko.

Další početná skupina ujíždí. Cestu sem si našli Marko Kump (Lampre-Merida), Borut Božič (Cofidis), Magnus Cort NielsenMatthew Hayman (oba Orica-GreenEDGE), Jelle Wallays (Lotto Soudal), Johan Le Bon (FDJ), Yannick Martinez (Delko Marseille), Yaroslav Popovich (Trek-Segafredo), Tim Declercq (Topsport Vlaanderen), Salvatore Puccio (Sky), Frederick Backaert (Wanty-Groupe Gobert), Imanol Erviti (Movistar), Michael Morkov (Katusha), Sylvain Chavanel (Direct Energie), Reinhardt Janse Van Rensburg (Dimension Data) a Maxime Daniel (AG2R).

Do pelotonu se opíral boční vítr, který způsobil jeho rozdělení na dvě velké části. Všichni favorité se drželi v čele a první kostky se blížily, proto na čelo najel celý tým Etixxu.

První kostky

Na první sektor Troisvilles přijela s minutovým náskokem čelní skupina. V pelotonu se vyrovnaly týmy Sky, Etixx, Bora a Trek. Ještě před Troisvilles potkal defekt Larse Booma (Astana) a Sepa Vanmarcka (LottoNL-Jumbo). Přišel i první pád a na zemi se ocitl Nelson Oliveira (Movistar).

Na Troisvilles převzal tempo tým Sky. Následně měl defekt i Michael Kolář (Tinkoff). Rozestup mezi čelní skupinou a pelotonem se pohyboval okolo minuty, ale únik se postupně vzdaloval. Dění v pelotonu kontroloval i nadále tým Sky.

Nervózní závod nabral na intezitě, když se balík potrhal kvůli pádu, za kterým zůstal například Niki Terpstra (Etixx-Quick Step). 127 kilometrů před cílem měl defekt Dayer Quintana (Movistar) a situaci vyřešil s klidem, když si opřel kolo, sedl si a počkal na doprovodný vůz.

Čelní únik odjížděl, ale také se štěpil, když odpadli například Michael Mørkøv a Jelle Wallays.

Následoval pád z čela, peloton se rozdrobil a Etixx zvedl tempo, čímž ještě více rozdrobil hlavní pole. Situaci zachránil tým LottoNL-Jumbo, držel se také Edvald Boasson Hagen. Velmi pěkně si vedli i jezdci týmu Sky Luke Rowe a Ian Stannard. Dělení nestihli třeba Peter Sagan, Fabian Cancellara, Alexander Kristoff i Zdeněk Štybar s Nikim Terpstrou. Ti všichni jeli ve druhé skupině, která ztrácela 40 sekund a sekundy náskoku spíše přibývaly.

Z Arenbergu je to už jen kousek do cíle

Ještě před Arenbergem se z pelotonu odtrhla drobná skupinka ve složení Tony Martin, Tom Boonen, Robert Wagner (LottoNL-Jumbo), Ian Stannard, Edvald Boasson Hagen a zezadu se přiřítil Luke Durbridge (Orica-GreenEDGE). Mezera se vytvořila, kvůli defektu Sepa Vanmarcka na sektoru Haveluy.

Poté projeli jezdci zatáčkou a před nimi se zjevila legenda Trouée d´Arenberg. Štybarova skupina se díky týmu Lotto Soudal a Fabianu Cancellarovi dostala trochu blíže. Ovšem Zdeněk toto tempo neudržel a ztratil kontakt. Za Boonenovou skupinou, kterou už vedl král Roubaix, se snažili přiblížit i Luke Rowe a Sep VanmarckeSagan zkusil nastoupit, ale okamžitě se za něj pověsil Cancellara a mistr světa odmítl kamkoliv jet.

Po sektoru Pont Gibus byla situace následující: Na čele pokračoval únik. Už jen minutu za nimi byla skupina kolem Toma Boonena. Dalších 60 vteřin ztrácela skupina Sepa Vanmarcka a Luka Rowa. O další minutu dále pokračovala skupina Petera Sagana, Fabiana Cancellary a Nikiho Terpstry.

Tony Martinovi docházely síly, ale odstup od úniku držel pořád stejný. Naštěstí pro něj přijela skupina s týmem LottoNL-Jumbo a Sky, což byla vítaná pomoc. Navíc v Cancellarově skupině táhl tempo pouze Jasper Stuyven. Proti němu tahal Tony Martin, Danny Van Poppel a tým LottoNL-Jumbo. Ale i tak Jasper Stuyven dokázal svého lídra přibližovat k Boonenově skupině.

63 kilometrů před cílem se Boonenova skupina dostala díky týmu LottoNL-Jumbo k úniku. Okamžitě se začalo nastupovat. Zkusil odjet Matthew Hayman, ale Ian Stannard ho odjet nenechal. Další defekt potkal Sepa Vanmarcka. Čelo závodu ale počkalo, Vanmarcke se vrátil a LottoNL-Jumbo opět rozjelo tempo.

Ze stíhací skupiny nastoupil Fabian Cancellara. Chytili se ho Peter Sagan a Bert De Backer (Giant – Alpecin). Na čele zareagoval Tom Boonen a rozjel tempo. Střídali mu Ian Stannard, Luke Rowa a Sep Vanmarcke. Sagan s Cancellarou se přibližovali a náskok klesl k 30 vteřinám. Do pedálů šlápl tým Sky, konkrétně Salvatore Puccio a Gianni Moscon, a zpomalil přibližování Cancellary.

Následoval tvrdý pád Gianniho Moscona.

Po pádu Gianniho Moscona spadl i Salvatore Puccio. Týmu Sky zbyli v čelní skupině už pouze Luke Rowe a Ian Stannard. Tempo musel rozjet poslední domestik Sepa Vanmarcka, Maarten Wynants.

Mons-en-Pévéle

Jako první zde odpadl z čelní skupiny Marcus Burghardt (BMC). Síly došly i Wynantsovi a tempa se ujal Sep Vanmarcke a společně s Ianem Stanardem trochu poodjel. Tom Boonen je stíhal a za ním se vyvezli Mathew Hayman, Edvald Boasson Hagen, Alexejs Saramotins a také Imanol Erviti.

pád Fabiana Cancellary
pád Fabiana Cancellary

Ve druhé skupině Cancellara spadl těsně před Saganem, ten přeskočil jeho kolo a udržel se v sedle. K zemi šel i Niki Terpstra. Sagan pokračoval s Royem Curversem a Bertem De Backerem (oba Giant – Alpecin), ale ztráceli opět přes minutu.

Le Carrefour de l´Arbre

Ještě před sektorem Camphin-en-Pévéle rozjel obrovské tempo Luke Rowe. Vzal s sebou Iana Stannarda a na kostkách se čelní skupina roztrhala. Krom Stannarda byl na čele i Mathew Hayman, Tom Boonen, Edvald Boasson Hagen a Sep Vanmarcke.

Při nájezdu na Le Carrefour de l´Arbre se rozjel Sep Vanmarcke, hodně riskoval a trochu se vzdálil od Stannarda, Boonena a Hagena. Hrdina dne Hayman byl v zatáčce přivřen Stannardem a ztratil kontakt s čelem. Za Vanmarckem se hodně zoufale střídali Boonen s Hagenem a Stannard pomalu ztrácel, ale bojoval a dotáhl se zpět. Ke stíhacímu triu se posléze vrátil i Mathew Hayman.

Po trojici sektorů Camphin-en-Pévéle, Le Carrefour de l´Arbre Gruson byl Vanmarckův náskok 10 vteřin. Ovšem za ním se střídali čtyři závodníci. Nástup Iana Stannarda pohltil Sepa Vanmarcka a opět pokračovala pětice závodníků.

Zezadu se už přibližovala čtveřice Erviti, Haussler, Saramotins a Sieberg. Proto zkusil na sektoru Hem, posledním dlážděném úseku na trati, odjet Sep Vanmarcke. Ovšem Edvald Boasson Hagen si ho pokryl.

Velodrom v Roubaix

Zbývalo šest kilometrů a vypálil Ian Stannard. Za ním vyrazili všichni čtyři pronásledovatelé. Edvald Boasson Hagen si počínal stále velmi chytře a minimálně střídal. Nástup vyzkoušel i Mathew Hayman, ale nevyšlo to. Ihned zkusil odjet i Edvald Boasson Hagen, také nic. Další kdo to zkusil, byl Sep Vanmarcke, ale Tom Boonen ho pohltil a zkusil to sám. Také bez úspěchu. Proto vypálil Ian Stannard a vypracoval si drobný náskok, ale Tom Boonen ho pohltil, na nic nečekal a vytvořil si pár metrů.

Za ním vyrazil dres Oricy a utrhl VanmarckaStannarda a Hagena, dojel Boonena a nastoupil mu. Belgický král Roubaix se zmáčkl a Haymana dojel. Nastoupil také Sep Vanmarcke a dojel k Boonenovi s Haymanem. Norský mistr Boasson Hagen se ale dostal za Vanmarckovo zadní kolo.

Na Velodrom přijeli Mathew Hayman s Tomem Boonenem s minimálním náskokem, o který záhy přišli. První pozici před spurtem zvolil Tom Boonen, za ním jel Matthew HaymanSep Vanmarcke a Ian Stannard.

RoubaixHayman předjel Boonena, vedle něj se zařadil Sep Vanmarcke a Boonen neměl moc prostoru kudy se dostat do čela. Na rovince se Boonen prosmýkl mezerou mezi Haymanem a Vanmarckem a začal spurtovat.

Ale nakonec mu to nestačilo a Matthew Hayman nemohl ještě na stupních vítězů uvěřit, co se mu povedlo. Navíc se do čelní skupiny dostal z úniku, kde před tím jel 100 kilometrů

stupně v Roubaix

 

 

Datum Moment Datum Moment
01.01.2020 Spartakovo jaro 24.06.2020 Šampion jednoho útoku
08.01.2020 Hektické Giro a dominující Liquigas 01.07.2020 Časovkář málem králem
15.01.2020 Tour rozhodnutá od kulatého stolu 08.07.2020 Jezdec z úniku si podmanil Roubaix
22.01.2020 Ardenský triple 15.07.2020 Prosněžená La Doyenne
29.01.2020 On to snad dokáže! 22.07.2020 Žralok udeřil v hodině dvanácté
05.02.2020 Ofenziva na Galibieru 29.07.2020 Běžecký den na Mont Ventoux
12.02.2020 Vítěz s osmiletým zpožděním 05.08.2020 Zlaté loučení a dramatické pády
19.02.2020 Král klasik 12.08.2020 Contador s Quintanou zničili Frooma
26.02.2020 Tak blízko a přitom tak daleko 19.08.2020 Drama do posledních metrů
04.03.2020 Kdo tu vlastně velí? 26.08.2020 K severské trojkoruně nechybělo mnoho
11.03.2020 Spurterské eso na olympijské zlato nedosáhlo 02.09.2020 Famózní sólo belgického šampióna
18.03.2020 Velkolepý návrat 09.09.2020 Valverde vystřelil Šíp hned pětkrát
25.03.2020 Sněžná bitva s nečekanou koncovkou 16.09.2020 Holanďan si podmanil Itálii
01.04.2020 Chyť mě, když to dokážeš 23.09.2020 Historický double
08.04.2020 Italské martyrium 30.09.2020 Poslední výstřel El Pistolera
15.04.2020 Stý ročník s rekordním českým zápisem 07.10.2020 Třikrát v řadě
22.04.2020 Čtyřicátník šampiónem 14.10.2020 Kandidát na „šestý monument?“
29.04.2020 Valverdeho „zrada“ 21.10.2020 Francouzská hra o sekundy
06.05.2020 Spartakus potřetí dobývá Belgii 28.10.2020 Monumentální Vincenzo Nibali
13.05.2020 Zmatek rozhoduje Giro 04.11.2020 Osmdesátikilometrový zápis do historie
20.05.2020 Nibaliho One Man Show 11.11.2020 Velšský král Francie
27.05.2020 Závod druhé šance 18.11.2020 Na stará kolena to vyšlo
03.06.2020 Tristní přesilovka Quick-Stepu 25.11.2020 Neuvěřitelný počin neuvěřitelného jezdce
10.06.2020 V hlavní roli počasí 02.12.2020 Když padají trakaře
17.06.2020 Pistolerův koncert 09.12.2020 Apokalypsa v Harrogate