Mírné sklony a poslední síly. Opona Vuelty se zvolna stahuje

nabor

Úbočí Sierra de Gredos skrývají sexteto vrchařských prémií, které ve dvacáté etapě ještě jednou zpochybní suverenitu Rogliče i formu pronásledovatelů. Ti si budou muset poradit s nižší průměrnou náročností stoupání a útoky podniknout na průměrech, jež nepřekročí 7 %.

Od roku 2012 velela na Vueltě tradice svěřit 20. etapě prakticky nejtěžší profil závodu. Jen jednou se nedojíždělo na prémii mimořádné kategorie, ale to se zas odehrával známý příběh Aruovy vítězné ofenzívy. Také Sierra de Gredos nabízí obraz pravých velehor, sahajících nad 2500 metrů. Rádi sem za kozorožci a olšinami jezdí obyvatelé Madridu, kteří to k pohoří mají dvě hodiny jízdy, a i díky tomu se polovina místních obyvatel vrhla do služeb turistického ruchu. Přesto ani jeden den v roce nebude na Gredos mířit tolik pohledů. A přesto tu o nejtěžší etapu Vuelty rozhodně nepůjde.

Puerto de Peña Negra - předposlední stoupání 20. etapy Vuelty 2019
Peña Negra – předposlední stoupání 20. etapy

Neortodoxní profil ovšem umožňuje překvapivé tahy. Jednou z možností je zkrátka jet od začátku podlahu. Po 15 kilometrech přijde „jednička“ s cílem v Pedro Bernardo (18,4 km, 4,4 %), hned za ní „dvojka“ Serranillos (9 km, 4,8 %) a po sjezdu to nejprudší z dnešního menu: tři kilometry druhé kategorie Navatalgordo o průměru 7 %. Alto de Gredos (3 km, 6,4 %) zůstane paradoxně 80 km od cíle neklasifikované, naopak „trojka“ Chía (3 km, 4 %) body nabídne. Předposlední prémií bude Peña Negra a pokud někde akcelerace určitě přijdou, pak na těchto 14 kilometrech s průměrem 6 %. Cílové stoupání do lůna Sierra de Gredos přinese na 9,4 km již jen 3,8 %.

Je třeba si přiznat, že s blížícím se koncem Vuelty někdejší naprostá stabilita Primože Rogliče visí spíše na gumě. Po pádu přišel o služby Tonyho Martina, Jumbo pokračuje v šesti. Roglič však nepotřebuje vědomí, že neztratí ani vteřinu. Jistí ho polštář skoro tří minut. Proto by dvacátá etapa měla být hlavně bojem Valverdeho a Quintany o udržení pódiových pozic, útoku Lópeze a doufání Pogačara, kterému zůstává bílá naděje.

Boucharda může v puntících ohrozit Madrazo, nicméně ve Francouzových silách je zůstat Španělovi stínem a to mu bude stačit. Mnohem zajímavější bitva se strhne o poslední místo v celkové top 10, kde čtyři jezdce nedělí ani tři minuty. Pro nyní desátého Solera a Fuglsanga hovoří vrchařská forma, pro Teunse a Nieveho taktická svoboda. Se ztrátou méně než hodiny na červený dres dorazí do Madridu zřejmě 18 jezdců.

Dvacátá etapa Vuelty začíná ve 12:11. Vrchol Peña Negra je objednán na 16:38, cíl tentokrát má vítěz protnout v nezvyklých 17:37. Ovšem sledovat můžete plnou délku etapy.

Tipovací soutěž