Michael Freiberg se stal překvapivým mistrem Austrálie, Luke Durbridge ukončil nadvládu Dennise v časovce

nabor

Michael Freiberg překvapivě vyhrál mistrovství Austrálie v závodě s hromadným startem. Tříleté kralování Rohana Dennise v časovce ukončil Luke Durbridge.

Hromadný závod

Letošní mistrovství se jelo v okolí města Buninyong na jihovýchodě Austrálie. Závod měřil necelých 186 kilometrů a hned v úvodní fázi závodu se pelotonu vzdálil Michael Freiberg (Australian Cycling Academy), Chris Harper (Team BridgeLane), Luke Durbridge a obhájce prvenství Alex Edmondson (oba Mitchelton-Scott).

Závod byl ovlivněn pády a velkým horkem, a tak museli předčasně odstoupit například vítěz z roku 2017 Miles Scotson nebo Matthew Hayman. Nakonec celý závod dokončilo pouze 25 závodníků.

Z takto malého pelotonu nastoupil Cameron Meyer. Na tohoto závodníka zareagovali Jason Lea (Team BridgeLane) a Conor Murtagh (Oliver’s Real Food). Tato skupina se začala velice rychle přibližovat čelní čtveřici. Skupinu tahal především Meyer, a tak se trojice dotáhla na čelo necelých 38 kilometrů před páskou.

Ve skupině se začalo nastupovat. Postupně tak odpadli Murtagh, Lea i Edmonson. V jednom z takovýchto nástupů ujel všem Chris Harper. Dokázal si vypracovat přibližně dvacetisekundový náskok, zatímco ve skupině za ním odváděl práci pro Meyera Durbridge.

Meyer vyrazil osamoceně dvacet kilometrů před páskou a za chvíli se na Harpera dotáhl. Durbridge odpadl a Freiberg se s vypětím všech sil pokoušel náskok čelního dua zlikvidovat.

Jenže zdálo se, že se mu to nepovede. Dva kilometry před cílem stále ztrácel dvacet sekund. Poté však začal Harper s Meyerem taktizovat. Jejich tempo se velmi snížilo a k jejich překvapení se najednou necelý kilometr před páskou přiřítil zezadu Michael Freiberg.  Velice úspěšný dráhař a mistr světa v omniu z roku 2011 na nic nečekal a okamžitě nastoupil sám. Než se Meyer s Harperem vzpamatovali, měl Freiberg již viditelný náskok, který si udržel až do cíle. Na silnici tak získal Freiberg svůj největší kariérní úspěch, druhé místo obsadil Harper a třetí Meyer.

Časovka

Favorit časovky byl jasný – vítěz posledních tří ročníků a úřadující mistr světa v této disciplíně Rohan Dennis. Před závodem se spíše mluvilo o tom, kdo obsadí druhé a třetí místo. Jenže je teprve začátek sezóny, a tak jsou závody často nevyzpytatelné, jakož to potvrdil i hromadný závod.

Cameron Meyer, smutný poražený z hromadného závodu, dlouho držel nejlepší čas. Jenže na trati byli ještě dva závodníci – Durbridge a Dennis. Oba měli časy na mezičasech lepší než Meyer, a tak se dalo čekat, že vítězem se stane jeden z nich.

Luke Durbridge nakonec dorazil do cíle s časem o 44 sekund lepším než byl ten Meyerův. Teď se již čekalo jen na mistra světa. K velkému překvapení zvládl Dennis zajet trať v čase 51 minut a 23 sekund, což byl čas o 22 sekund pomalejší než ten Durbridgův. Ten tak po ročnících 2012 a 2013 přidal svůj třetí titul.