Kwiatkowski skvěle načasoval útok a je mistrem světa

nabor

Závod, jehož velkou část poněkud nečekaně kontrolovali Poláci, nakonec trochu méně nečekaně vyhrál jeden z nich, Michal Kwiatkowski, který nejprve ve sjezdu ujel top favoritům a v posledním prudkém kopci přespurtoval i kvarteto uprchlíků.

Mistrovství světa stejně jako loni provázel déšť a podle dobré tradice jej také zahájil únik. Nejprve to zkusil Rubiano Chavez a Kiserlovski, ovšem nakonec zvítězila přecijen méně známá jména Savičkas, Kvasina, Polivoda a Quintero. Tato čtveřice dostala klid na prohlídku okruhu a vypracovala si náskok kolem 15 minut. Do stíhačky se kolem poledne vydal Golas s Bouglasem, ovšem šlo spíše o propagační pokus.

Poláci a Italové stahují únik

Náskok úniku dlouho nezajímal nikoho a posléze jenom Poláky. Ti odváděli na čele spoustu práce a favorizované reprezentace si mnuly ruce, kolik sil ušetří do závěru. Jen Němci tu a tam vypomohli. Švýcaři a Italové byli poté zaměstnáni spíš péčí o své lídry Cancellaru s Nibalim. První jmenovaný lavíroval s technikou, druhý s krvavým šrámem po pádu.

Poláci nakonec sami zlikvidovali deset minut náskoku čela, až se konečně slova ujali Italové. Sjeli únik ze začátku dna a dopředu se vydali pomocníci největších favoritů. Padesát kilometrů před cílem tak vedl Tony Martin s náskokem před 11 pronásledovateli, za nimiž Australané tvrdili muziku v pelotonu.

Poslední dvě kola rozhodují

Třicet kilometrů před cílem v předposledním okruhu byli útočníci dojeti a přišlo na akci tria De Marchi Andersen, Gautier (z nichž ovšem pracovali jen první dva) a sólově za nimi přispěchavšího Kiryienky. Tento útok až nečekaně snadno vybudoval svůj náskok a nepomáhala ani zvýšená aktivita Poláků a Španělů, kteří hodně potrhali peloton a při nájezdu do posledního kola se ocitli ve dvou zastoupeni v malé skupince, jež čekala na hlavní pole. Mezi uchazeči o duhový dres zůstávali Zdeněk Štybar a Petr Vakoč stejně jako Peter Sagan, Degenkolb či Swift.

V prvním ze stoupání posledního okruhu usilovali o dojetí uprchlíků Španělé a Belgičané a stáhli je na dohled. Vepředu ovšem zůstávali také Poláci a ve sjezdu to zkusil Michal Kwiatkowski. Nenápadnost, s jakou ujel, měla ostatní favority varovat, nestalo se však. Polák si dojel čelní skupinku a v posledních stovkách metrů stoupání v závodě nastoupil, zatímco nejlepší vrchaři zůstávali skryti za zády kolegů. Jako první to konečně vyzkoušel Rodríguez, toho následoval Gilbert a raději se zdvořilým odstupem byl mezi akcelerujícími i Valverde. Šestka stíhačů tak nakonec čítala Gerranse, Valverdeho, Breschela, Van Avermaeta, Gallopina a Gilberta. Tempo udával pro Gilberta Van Avarmaeta a pokoušel se o takřka nemožné – ve sjezdu dojet riskujícího Kwiatkowského.

V rovinatém závěru to nakonec byla bitva Poláka s Belgičany a Němci – ti jeli pro Degenkolba tempo v torzu pelotonu, na jehož konci se držel i Petr Vakoč. Náskok Kwiatkowského však byl nedostižený a přesně načasovanou oslavou mladý závodník uhájil vteřinový odstup před druhým Gerransem a Valverdem. Trojice nejrychlejších spurterů Kristoff, Degenkolb a Bouhanni si podělila jen pozice na konci první desítky, mimo ni zůstala devětadvacátý Petr Vakoč, ale i Cancellara či Sagan.

 

1 91 KWIATKOWSKI Michal POL 6:29:07 +0
2 46 GERRANS Simon AUS 6:29:08 +1
3 15 VALVERDE BELMONTE Alejandro ESP 6:29:08 “ „
4 131 BRESCHEL Matti DEN 6:29:08 “ „
5 56 VAN AVERMAET Greg BEL 6:29:08 “ „
6 29 GALLOPIN Tony FRA 6:29:08 “ „
7 54 GILBERT Philippe BEL 6:29:11 +4
8 107 KRISTOFF Alexander NOR 6:29:14 +7
9 79 DEGENKOLB John GER 6:29:14 “ „
10 27 BOUHANNI Nacer FRA 6:29:14 “ „