Kwiatkowski pokřtil dres mistra světa vítězstvím na Amstelu

nabor

Michal Kwiatkowski (Etixx – Quick Step) vyhrál Amstel Gold Race. Druhý dojel Alejandro Valverde (Movistar), třetí Michael Matthews (Orica – GreenEDGE).

Co se dělo

Únik dne
Únik dne

Do úniku se dnes pustilo šest závodníků. Laurens De Vreese (Astana), Jan Polanc (Lampre), Timo Roosen (LottoNL-Jumbo), Linus Gerdemann (Cult Energy), Johan Van Zyl (MTN-Qhubeka) a Mike Terpstra (Team Roompot). Ti si vypracovali až 10 minut náskoku, ale týmy CCC Sprandi Polkowice, BMC a Movistar rychle stahovaly náskok uprchlíků.

44 kilometrů před cílem se šestice rozdělila. Vpředu se drželi Poljanc, De Vreese a Gerdemann. Za nimi jel Van Zyl, Roosen a Terpstra.
Mezitím, při stoupání na Eyserbosweg, zaútočili z pelotonu David Tanner (IAM) a Simon Clarke (Orica-GreenEdge).
Tony Martin (Etixx-QuickStep) za nimi vyrazil společně s Vincenzem Nibalim (Astana), Diegem Rosou (Astana), Wilcem Keldermanem (LottoNL-Jumbo), Damianem Carusem (BMC) a Alexem Howesem (Cannondale-Garmin).

Nibali a jeho pokus o sólo únik
Nibali a jeho pokus o sólo únik

Nová čelní skupina si vytvořila náskok 35 sekund. Na čele jel tempo Rosa. Avšak Wilco Kelderman netrefil zatáčku, vjel na pole a skupinka mu ujela. Chvíli na to v další zatáčce srazil Caruso Rosu a oba spadli a propadli se zpět do hlavního pole. Nibali následně urval i Howese. Avšak zbylá čtyřka nespolupracovala ideálně. Tempo jel pouze Nibali a Tanner, protože Martin kontroloval situaci pro Kwiatkowskiho a Clarke pro Matthewse. Vincenzo Nibali dále zkoušel nastupovat. Odpáral jen Tannera a tak vypálil Clarke. Ten si vybudoval asi 15 vteřin, ale pod posledním výjezdem na Cauberg byl dojet pelotonem.

Philipe Gilbert útočí na Caubergu
Philipe Gilbert útočí na Caubergu

Následovaly ataky z pelotonu. Nejdříve Jakob Fuglsang (Astana), toho stínoval Greg Van Avermaet (BMC) a pak i Enrico Gasparotto (Wanty – Groupe Gobert), za kterým vyrazil Ben Hermans (BMC). BMC sázela vše na Gilberta a na Caubergu se opakovala situace z loňska. Na úpatí kopce vypálil jezdec BMC, tentokrát Hermans do útoku a poté už následoval útok Gilberta. Na jeho zadní kolo se však přilepil Australan Michael Matthews. Gilbert ho neutrhl a Matthews se jevil jako favorit číslo 1.

Za touto dvojicí se na Cauberg škrábaly Kwiatkowski, Valverde, Moreno, Gallopin a další. Ti dorazili Gilberta a Matthewse a rozhodovalo se ve spurtu. Největším favoritem byl v tu chvíli Matthews, který byl v čelní skupině nejrychlejší, ale podepsala se na něm únava, když se snažil držet Gilberta na Caubergu. V tu chvíli byl Kwiatkowski okolo 10. místa, ale měl před sebou relativně volnou cestu, zatímco Matthewse zavřel Van Avermaet a Valverde. Australan tak hledal jinou cestu, ztratil rychlost a Kwiatkowski se prořítil cílem a vyhrál před Valverdem. Matthews nakonec finišoval až 3.

Oba Češi na startu dojeli do cíle na výborných místech. Roman Kreuziger finišoval ve vedoucí skupině na 14. místě. Petr Vakoč, který dovezl Kwiatkowskiho pod Cauberg, závod dokončil na 50. místě se ztrátou 1 minuty a 2 vteřin.

Výsledky Amstel Gold Race

Amstel Gold Race 2015 Jezdec Tým čas
1 Michal Kwiatkowski Etixx – Quick Step 6:31:49
2 Alejandro Valverde Movistar ,,
3 Michael Matthews Orica GreenEDGE ,,
4 Rui Costa Lampre – Merida ,,
5 Greg Van Avermaet BMC ,,
6 Tony Gallopin Lotto Soudal ,,
7 Julian Alaphilippe Etixx – Quick Step ,,
8 Enrico Gasparotto Wanty – Groupe Gobert ,,
9 Maciej Paterski CCC Sprandi Polkowice ,,
10 Philippe Gilbert BMC ,,

 

Stupně vítězů na Amstel Gold Race
Stupně vítězů na Amstelu

2 KOMENTÁŘE

  1. Zdravím, v úvodu článku se vlodila chybička…2. byl Alejandro Valverde a 3. Michael Matthew.

Comments are closed.