Kristoff zajistil Saganovi další druhé místo

nabor

Prokletí nezlomeno! Cannondalu, který se tentokrát soustředil jen na poslední kilometry, sázka na Sagana opět nevyšla, když slovenský expres dojel až druhý za Norem Kristoffem z Kaťuši. Nepomohl ani pád Andrého Greipela kousek před cílem.

Ještě před etapou ohlásil své odstoupení Andrew Talansky. Ten včera odvážně bojoval a vešel se i přes problémy do časového limitu, dnes ale po poradě s týmem přesto vzdal, asi i s vyhlídkou na horké počasí.

Langeveld a spol. útočí

V samém úvodu etapy zkusil své štěstí Bartosz Huzarski z NetAppu, neuspěl však a tak přišel ke slovu Sebastian Langeveld. Toho doplnilo kvarteto Rast, Clarke, Vachon a de la Cruz.

Již na 39,5. kilometru tentokrát přišla sprinterská prémie. Na ní zvítězila nezávodící čtveřice z úniku, hned za ním ale v mnohem vyšším tempu Marcel Kittel, zatímco Peter Sagan vzhledem ke konkurenci a koncentraci na etapové vítězství opět zůstal v klidu.

Zanedlouho na první vrchařské prémii čtvrté kategorie získal bod David de la Cruz. Peloton ji zvládl takřka stejnou rychlostí, zejména díky stáji Giant – Shimano, jež se ujala tempa a kontrolovala etapu.

De la Cruzovo štěstí končí

Přibližně sto kilometrů před cílem na druhé vrchařské prémii, tentokrát třetí kategorie, si jednoduše pro výhru dojel znovu Španěl v dresu NetApp – Endura, když náskok vedoucího kvinteta zůstával kolem čtyř a půl minut. Hned v následném sjezdu ovšem veškerá radost vzala za své, neboť právě de la Cruz spadl a s sebou vzal i Langevelda. Zatímco druhý jmenovaný se po chvíli zvedl a pokračoval, pro vítěze prvních dvou vrchařských prémií Tour de France skončila.

Po tomto pádu náskok úniku klesl pod čtyři minuty, navíc asi patnáct kilometrů na to získal Giant – Shimano ve stíhání podporu i od Europcaru, který mohl věřit jak v naděje agresivních jezdců tak v případný úspěch Coquarda. Když náskok klesl pod dvě minuty, začala vedoucí skupinka už 70 kilometrů před koncem doopravdy dřít a podařilo se jí na úpátí předposledního stoupání vrátit náskok zpět na 2:30.

Trocha akce na finálních stoupáních

Hned na jeho začátku rezignoval Riblon, šetřící se na Alpy. Technické problémy měl Pinot s Gadretem, oba se v pohodě vrátili do skupiny, což ovšem neplatilo pro Vachona s Rastem, kteří odpadli a v úniku tak zůstal jen Clarke a Langeveld. Za nimi Europcar s Giantem kontrolovaly jim pohodlný náskok kolem dvou minut a nikterak jim nevadilo, že si Langeveld před Clarkem dojel pro dva body na prémii.

Den i na dále splňoval parametry etapy, v níž nikdo nechce nechat příliš sil, navíc dva potenciální aktivní ofenzivní týmy Garmin a Orica měly své koně vepředu. Až 32 kilometrů před cílem přišlo konečně nějaké vzrušení, když vpřed vyrazilo duo Europcaru Quemeneur – Gauthier.

Oba si takřka okamžitě vydobyli náskok půl minuty. Giant tak musel na poslední prémii zvýšit tempo a tomu nestačil Kittel ani Renshaw. Ztenčující se výhoda přiměla k akci Clarkea, který se vydal sólově do čela. Mezitím se duo Europcaru dostalo na 45 sekund a dál unikalo. Vzadu trpěl Gallopin, odhodlaný hájit své postavení v top 10.

Na prémii byl první stále Clarke, ovšem již jen s tenoučkým náskokem několika sekund. Peloton se ocitl na jedné minutě, dopředu se v něm vysunulo BMC a Astana, leč spíše kvůli přebírání občerstvení.

Jde se na hromadný spurt

Ve sjezdu pokračovala dominance Giantu, jehož úsilí stáhlo ještě během klesání náskok vedoucího tria na nepatrný obnos. Navíc hned pod ním se na tempu začalo podít i Lotto, nehledě na problémy Gallopina. Na čele již zbyli jen Gauthier s Clarkem, který ovšem naprosto odmítal spoulupráci s čerstvějším kolegou, i za cenu jeho nástupů .

Tato nespolupráce vedoucí dvojice musela nutně vyústit v její stažení, k němuž došlo pět kilometrů před cílem. Peloton se v rychlém tempu začal mírně dělit. Kormidla se chopila Kaťuša, hned ji však vystřídal odpočatý Cannondale. Pád měli Chavanel a Greipel. Na posledním kilometru se dopředu podařilo dostat Omeze, ale Trentin neměl proti specialistům šanci.

Zvítězil Kristoff před Saganem, jemuž zbyla v zásobě už v podstatě jenom jedna etapa s realistickou šancí na výhru. Tradiční bašta rychlých mužů, Norsko, si tak připsala první vítězství na letošní Tour. Leopold Konig dojel bezpečně v pelotonu, Jan Bárta se šetřil a přidal do své sbírky další dvě minuty.

Výsledky 12. etapy

P. Jezdec Tým WT Čas
1 KRISTOFF Alexander Team Katusha 20 04h 32′ 11“
2 SAGAN Peter Cannondale 10 + 00′ 00
3 DÉMARE Arnaud FDJ.fr 6 + 00′ 00
4 ALBASINI Michael Orica – GreenEdge 4 + 00′ 00
5 NAVARDAUSKAS Ramunas Garmin – Sharp 2 + 00′ 00
6 TRENTIN Matteo Omega Pharma – QuickStep + 00′ 00
7 BENNATI Daniele Tinkoff-Saxo + 00′ 00
8 COQUARD Bryan Team Europcar + 00′ 00
9 OSS Daniel BCM Racing + 00′ 00
10 DUMOULIN Samuel AG2R La Mondiale + 00′ 00

Celková klasifikace po 12. etapě

P. Jezdec Tým Čas
1 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 42h 33′ 38“
2 PORTE Richie Team Sky + 02′ 23“
3 VALVERDE Alejandro Movistar Team + 02′ 47“
4 BARDET Romain AG2R La Mondiale + 03′ 01“
5 VAN GERDEREN Tejay BCM Racing + 03′ 47“
6 PÉRAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale + 03′ 56“
7 ROLLAND Pierre Team Europcar + 03′ 57“
8 MOLLEMA Bauke Belkin Pro Cycling + 04′ 08“
9 VAN DEN BROECK Jurgen Lotto – Belisol + 04′ 18“
10 FUGLSANG Jakob Astana Pro Team + 04′ 31“