Krátké a nelítostné. Andorrské drama o pěti dějstvích je tady

nabor

Kvinteto náročných prémií, dva táhlé, potenciálně mokré sjezdy, mimořádná kategorie La Gallina, dojezd do 2095 metrů. V deváté etapě Vuelty se bude čeho bát. Limitu i propadu pořadím. Naopak ti, kteří uspějí, už s definitivou budou platit za adepty červeného dresu.

Principat d’Andorra, Andorrské knížectví. Drobná země, leč bohatá – na hory i na majetky. Země, v níž víc než místních žije cizinců, kteří jsou z velké části motorem místní ekonomiky, ovšem kteří si mohou nechat zdát o udělení trvalého pobytu a již tu musí – mimo jiné – strávit 20 let, aby mohli pomýšlet na občanství. Menšina z nich, jež hovoří katalánsky, si aspoň může přečíst Diari d’Andorra, poslechnout Ràdio Nacional d’Andorra a nezapomeňme ani na Andorra Televisió. Andořané však krom cizí pomoci mohou spoléhat i na délku svých kořenů. Nezávislost poprvé vyhlásili roku 1278. Právní dokumenty ze 13. století byly také až do schválení Ústavy roku 1993 nejvyššími andorrskými zákony.

Cortals d'Encamp - profil dojezdu 9. etapy Vuelty 2019A teď trochu jiná čísla. 94,4. Tolik kilometrů měří devátá etapa. 35,8. Tolik kilometrů mají v součtu vrchařské prémie. 8,9 km, 5 % – parametry Ordina, úvodní „jedničky“. La Gallina (jež je prémií „mimořádnou“, což je na Vueltě ovšem až druhá nejvyšší klasifikace) má 12,2 km a 8,3 %. Trojice závěrečných kopců znamená skoro 15 kilometrů tvrdé dřiny: nejdřív 4,2 km do 8,6 %, pak 4,8 km do 8,1 % a přes štěrk konečně k 5,7 km do 8,3 %, které v detailu ukazuje profil. Cíl je umístěn nad městečkem Encamp, správním centrem jedné ze sedmi farností, na něž se dělí Andorra.

Favorit etapy je z pohledu individuální i týmové síly vcelku jasný – Miguel Ángel López. Na paty mu však bude chtít šlapat Movistar. Pro Naira Quintanu jde o jedinečnou šanci získat zpět jasnou pozici lídra. Alejandro Valverde také pomýšlí minimálně na celkové pódium a bude muset ne-li útočit, zkusit udržet tempo Kolumbijců a Primože Rogliče.

Kapitola černých koní nabídne tentokrát dvě dějové linie. Edet, Teuns a Hagen se pokusí hájit pozice vydobyté včera. Poels, Martínez či Óscar Rodríguez by měli mít zájem na nových ziscích, ideálně na absolutním úspěchu v etapě.

Ta začíná ve 14:54. A přenosy se skutečně posunou na tento čas a pokryjí ji celou. Na vrcholu Galliny vidí itinerář jezdce v 16:31. V cíli v 17:35. A ještě jedna důležitá hodnota: 25 %, tedy kolem 40 minut. Takový je dnešní časový limit.

Tipovací soutěž