Královská etapa v Kalifornii byla svědkem dramatické bitvy a vítězství Andrew Talanskeho

nabor

Páté pokračování závodu Tour of California bylo charakterizováno jako královská etapa. Nádherná bitva v závěrečném stoupání vyvrcholila soubojem Rafala Majky (Bora-Hansgrohe) a Andrew Talanskeho (Cannondale-Drapac). Američan měl v závěru víc sil a urval vítězství. Polák Majka i nadále vévodí celkové klasifikaci.Královská etapa zahájila své putování v Ontariu a po 125,5 kilometrech končila výstupem na Mount Baldy. Náročné 8,1 kilometru dlouhé stoupání s průměrným sklonem 8,4% bylo ohodnoceno jako horská prémie nejvyšší kategorie.

Ihned od začátku odjela skupina, kde byl mimo jiné i Peter Sagan (Bora-Hansgrohe). Aktuální mistr světa prohrál na prvním spurtu s Tiagem Machadem (Kaťuša-Alpecin).

Při stoupání na horskou prémii druhé kategorie Gledora Ridge Rd se skupina rozdělila a vpředu zůstalo pouze 13 jezdců, kde byli: Matteo Trentin, Jack Bauer (oba Quick-Step Floors), Greg Henderson, Daniel Jaramillo (oba UnitedHealthcare Professional Cycling Team), Evan Huffman, Rob Britton (oba Rally Cycling), Peter Kennaugh (Team Sky), Lennard Hofstede (Team Sunweb), Reinardt Janse Van Rensburg (Dimension Data), Bert-Jan Lindeman (Team LottoNl-Jumbo), Yoann Bagot (Cofidis, Solutions Credits) and Arťom Zacharov (Astana Pro Team).

První horskou prémii ovládl doposud vedoucí muž klasifikace vrchařů Kolumbijec Jaramillo. Ve sjezdu se stihl na chvíli dotáhnout Peter Sagan který vyhrál druhou rychlostní prémii.

Pak již následoval na 52,5 kilometr bufet a začínalo závěrečné stoupání. To roztrhalo vedoucí skupinu doslova na kusy. To stejné lze říci i o skupině favoritů. Rob Britton získal pro sebe 8 bodů na prémii Glendora Mountain Rd. Peter Kennaugh byl na stejné prémii druhý, ale začal se propadat a dotahoval se na něj Tiago Machado.

Od Glendora Mountain Rd. se stoupalo do cíle. Skupina pronásledovatelů tvořená jezdci jedoucí o celkové pořadí prořídla na složení: Brent Bookwalter (BMC Racing Team), Lachlan Morton (Dimension Data), George Bennett (Team LottoNl-Jumbo), Rafal Majka, Ian Boswell (Team Sky) a Andrew Talansky. A byl to právě Američan, který vyvíjel tlak na své soupeře. Reagovat dokázal jen Majka, na kterém visel Bennett.

Krásné zmrtvýchvstání ukázal Ian Boswell. Dotáhl se na zpomalující se trojici Talansky – Majka – Bennett. Chvíli jela čtveřice pospolu. První útok Talanskeho byl ještě zlikvidován ale 2 kilometry před páskou nasadil k trháku Majka. Talansky se jej chytil, ztrácet začal Boswell i Bennett. Po půl kilometru se k Majkovi dotáhl jezdec stáje LottoNL-Jumbo, který v celkové klasifikaci ztrácel pouhé 2 vteřiny. Za dalších 300 metrů je doplnil i Boswell a tahanice začala nanovo.

Po chvilce odpadl Boswell, aby se na čelo vrátil jako vyměněný a plný energie. Borec ze Skye za to chtěl vzít a rozhodnout, ovšem proti byl Talansky, který přibližně 300 metrů před cílem nastoupil. Majka se stihl ještě před první zatáčkou namáčknout před něj, ale v další již byl Američan před Polákem a do cíle zbývalo několik metrů. Talansky slavil vítězství. Majka byl se třetím místem spokojen, neboť na Benneta najel další 2 vteřinky, což i s těmi bonusovými činí náskok v celkové klasifikaci 6 sekund.

Nejlépe z českých a slovenských borců dojel Peter Sagan, který ztratil 17:25. Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) nabral ztrátu 22:25 a cílovou pásku protnul s Matteo Trentinem. Michal Kolár (Bora-Hansgrohe) byl klasifikován na 81. místě se ztrátou 23:38. Pak už přijel balík, kde byl i Martin Velits (Quick-Step Floors) s Jurajem Saganem (Bora-Hansgrohe), jeho ztráta činila 25:25. Bohužel časový limit nestihl třiadvacetiletý Slovák ve službách stáje Bora-Hansgrohe Erik Baška.

https://youtu.be/cdFvZdO2TR4

[cyklostat id=“Amgen-Tour-of-California“ etapa=“5″ rok=“2017″ nadpis=“Amgen Tour of California 2017, pořadí 5. etapy“]