Králem Sazka Tour Filippo Zana, vítězem poslední etapy znovu Johannessen

nabor

Čtvrtou etapu Sazka Tour ze Šumperka do Šternberka vyhrál opět Tobias Halland Johannessen (Uno-X Pro Cycling), ale ani to mu nestačilo k zisku celkového vítězství. Ital Filippo Zana (Bardiani-CSF-Faizané) se ho držel až do cíle jako klíště a uhájil si žlutý trikot s náskokem 15 sekund. Dařilo se i českému týmu Elkov-Kasper. Adam Ťoupalík dojel třetí, Jakub Otruba, Michael Kukrle a Jan Bárta obsadili 6.-8. příčku. Celkově nejlepším Čechem byl ovšem Jan Hirt z belgické stáje Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux na 7. místě.

Na trase dlouhé 174 km peloton čekalo celkem devět vrchařských prémií. Nejdříve mírnější Bratrušovský kopec a Přemyslovské sedlo, pak ale už Červenohorské sedlo (7,8km do 5%), Vidly (3,7km do 7%), a opět kratší, ale nejvyšší Lyra (3,3km do 7%). Na závěr absolvovali závodníci čtyři bodované prémie na Ecce Homo v cílovém Šternberku.

Po první vrchařské prémii na Bratrušovském kopci se od hlavního pole oddělila pětice ve složení Jack Bauer (BikeExchange), Daniel Turek (Felbermayr-Simplon Wels), Jen van den Dool (Metec-Solarwatt), Veljko Stojnič (Vini Zabù) a Pawel Cieslik (Voster ATS), ke které se dotáhl ještě Jan Bakelants (Intermarché). Šestice si držela náskok dvě a půl minuty a přišla o něj až s blížícími se okruhy u Šternberku. Na trase začalo foukat a nervozita v pelotonu rostla.

Na čelo si najel český tým Elkov-Kasper a postupně zkusil několik nástupů. V nájezdu do posledního kola se Michaelovi Kukrlemu podařilo získat asi 15 vteřin náskoku, ale i on byl vzápětí dojet. Ze špice v tu chvíli odskočila nejlepší dvojice Zana – Johannessen a několik metrů náskoku uhájila až do cílové pásky. Elkov však skvěle pracoval pro Adama Ťoupalíka a udržel pozice na čele asi dvacetičlenné skupiny.

Celkový vítěz závodu, dvaadvacetiletý Filippo Zana, bude mít na české silnice letos pěkné vzpomínky – před dvěma měsíci tu vyhrál i Závod míru U23.

Pořadí 4. etapy:

Celkové pořadí:

Rnk Rider Team Time
1 ZANA Filippo Bardiani-CSF-Faizanè 16:45:21
2 JOHANNESSEN Tobias Halland Uno-X Pro Cycling Team 0:15
3 TAARAMÄE Rein Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 0:40
4 SCHULTZ Nick Team BikeExchange 0:43
5 ZOIDL Riccardo Team Felbermayr – Simplon Wels 1:04
6 COVILI Luca Bardiani-CSF-Faizanè 1:30
7 HIRT Jan Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 1:34
8 GABBURO Davide Bardiani-CSF-Faizanè 1:41
9 VELASCO Simone Gazprom – RusVelo 2:16
10 MAAS Jan Leopard Pro Cycling 2:25

 

/zdroj obrázků: procyclingstats.com, sazkatour.cz/