Kottické Alpy prověří formu Kruijswijka

nabor

Prémie mimořádné kategorie Colle dell’Agnello 2744 metrů nad mořem a pak středisko Risoul. Táhlé alpské kopce velí k útoku těm, kteří na něj mají.

19. etapa Giro 2016 profil19. etapa Giro d’Italia. Obávaná, očekávaná. Počasí, jež bylo součástí obav, by ani v nejvyšším bodě Gira nemělo zlobit, ba naopak mělo by být ukázkové. Ony ale ty kopce spolu s nadmořskou výškou bohatě postačí. Nejprve výjezd na Col Agnel či italsky Colle dell’Agnello, třetí nejvyšší silnicí vybavené sedlo v Alpách a „Cima Coppi“, mimořádnou kategorii, nejtěžší prémii v závodě. V plné délce má stoupání asi 70 kilometrů a průměr 3,5 %. Klasifikovaných je 21,3 km, z nichž druhá polovina drží průměr na 9 % včetně mnoha pasáží nad 10 %. Giro tudy projelo jednou, Tour dvakrát, zatím ani jednou v etapě přes Col Agnel nevyhrál jezdec na celkové pořadí.

RisoulSjezd, už na francouzském území, zamíří pod rozhodující prémii, „jedničku“ Risoul. Výjezd lyžařským střediskem nebude tak impozantní co do syrové náročnosti, ale závěrečných 3,5 kilometrů do 8,2 % spolu s únavou vytváří podmínky pro rozestupy mezi favority i v řádu minut. Etapa, která se pojede místy Hannibalova tažení na Řím (množstvím sněhu, jež bude k vidění na Col Agnel, bude odvaha tohoto vojevůdce ilustrována velmi výstižně), může, avšak nemusí rozhodnout o držiteli růžového trikotu a mnoho napovědět o zbylých.

Pokud dnes vyhraje Kruijswijk, nebude o jeho vítězství v závodě valných pochyb. Stejně tak pokud jej výrazněji neporazí Chaves, Valverde a Zakarin, tři zatím nejsilnější pronáledovatelé. V boji o krále hor má velký náskok Cunego, ale čtyřicetibodové Col Agnel a zítřejší více než stobodová etapa mohou ještě vše změnit, proto by měl Ital vyrazit trikot bránit.

Z pohledu červeného dresu bude zajímavé sledovat, zda po včerejších ziscích zkusí další přibližovací manévry Modolo, Oss a Trentin, případně zda bude bojovat o body Ulissi. Na první sprinterské prémii na 49,7. km by mohl závodit i Nizzolo. V soutěži o bílý dres nic nenasvědčuje výbuchu Jungelse, jedině pokud by Henao zabodoval v úniku a Jungels si vybral špatný den, také zde se může bitva rozevřít..

Na vaše tipy dnes čekáme do 12:45. Etapa bude přenášena od 14:30, skončí circa v 17:15.