Kolem Lombardie 2015 zná svého vítěze. Je jím Vincenzo Nibali


Poslední monument sezóny kolem Lombardie vyhrál Vincenzo Nibali z Astany před Dani Morenem a Thibautem Pinotem.

Do úniku se pustila pětice závodníků Cesare Benedetti (Bora-Argon 18), Matteo Busato (Southeast), Enrico Barbin (Bardiani-CSF), Marco Canola (UnitedHealthcare) a Dennis Van Winden (LottoNL-Jumbo). Dokázali si vypracovat až 9 minut náskoku, ale hlavně Astana s Movistarem manko dokázaly smazat.

Etixx
Matteo Trentin, Zdeněk Štybar i Petr Vakoč na čele pelotonu odvážejí Michala Kwiatkowskiho do úniku

V pelotonu se na čele poskládala sestava týmu Etixx – Quick Step a především Zdeněk Štybar s Matteem Trentinem oddělili menší skupinku od hlavního pole při stoupání na Madona del Cisalo. Oba se stáhli následně zpět do pelotonu. Ve stíhací skupině se objevila jména jako Michal Kwiatkowski, Tim Wellens, Jan Polanc, Robert Gesink nebo Ion Izagirre.

Z úniku se na Muro di Sormano (16% v průměru) odpoutalo duo Canola a Benedetti, to bylo 53 km před cílem. Ze skupiny pronásledovatelů se oddělili Kwiatkowski s Wellensem a i peloton se nadělil. Tempo na tomto kopci udávala Astana. V čele se držel Adam Yates, Alejandro Valverde, Sergio Henao a Rui Costa. Za chvíli projel kolem kamery i Leopold König a chvíli za ním jsme viděli dres českého mistra, ve kterém jel Petr Vakoč, až po něm se na vrchol vydrápal Philippe Gilbert.

Během sjezdu z Muro di Cormano se náskok Kwiatkowskiho s Wellensem na Nibaliho skupinu pohyboval okolo půl minuty. Za nimi se vytvořila další stíhací skupina s Philippem Gilbertem a Leopoldem Königem (asi minuta na čelo závodu) a peloton s Petrem Vakočem (+ 1:15). Ale Gilbert se utrhl od skupiny s Königem a přibližoval se k Nibalimu. Naopak se od nich vzdalovalo duo Kwiatkowski – Wellens. Z Nibaliho skupiny, kterou vedli Landa a Rosa odpadl Rui Costa a přidal se k Gilbertovi.

Při nájezdu na Civiglio (22 km před cílem) mělo čelo závodu náskok asi 20 sekund na Nibaliho skupinu, kde se pohybovali i Gesink, Valverde, Moreno, Adam Yates, Cháves, Brambilla, Pinot, Bardet, Pozzovivo, Henao, Nieve nebo Poels. Kwiatkowski utrhnul Tima Wellense, ale Diego Rosa dojel i polského jezdce. Z Nibaliho skupiny odpadli Adam Yates a Romain Bardet. 19 km před cílem zaútočil Vincenzo Nibali. Reagovat museli Valverde, Pinot, Moreno, Cháves, Brambilla i tým SKY. Následně to zkusil Rosa, kterého stínoval Henao, ale Brambilla je oba stáhl. Znovu zaútočil Vincenzo Nibali, znovu s Chávesem na zadním kole a znovu Moreno, Pinot, Valverde, Rosa a Nieve dojeli zpět k nim. Před vrcholem zaútočili Pinot s Nievem a Rosa. Za nimi nastoupil Moreno a dotáhl skupinku zpět k Pinotovi. Odpadl Brambilla. Znovu se zvolnilo a nastoupil Rosa s Pinotem přilepeným na zadním kole, ale opět Moreno obě skupiny spojil. Tak zaútočil Nibali a znovu za sebou měl jezdce FDJ Thibauta Pinota. Tento útok byl nejnadějnější, ale znovu Dani Moreno přitáhl Valverdeho, Chávese a Rosu.

Při sjezdu zaútočil Nibali a opět Dani Moreno stahoval Vincenza Nibaliho, ale neúspěšně. Po sjezdu měl Nibali náskok půl minuty a mířil za vítězstvím, protože za ním se spolupracovalo velmi špatně. Do stíhací skupiny dojeli Tony Gallopin, Robert Gesink a Wout Poels. 7 km před cílem zaútočil Thibaut Pinot a jemně se vzdálil od pelotonu. Ale Dani Moreno ho opět dojel a vypadalo to, jako kdyby pracoval pro Valverdeho. Tato teorie se okamžitě sesypala, když Moreno zaútočil. Na jeho zadním kole jel Pinot, ale ne dlouho. Moreno odjel i Pinotovi a Nibaliho náskok se hodně krátil. Na vrcholu stoupání měl Nibali k dobru jenom 13 vteřin.

Nibali ale ve sjezdu navýšil svůj náskok a už daleko před cílem se mohl radovat z vítězství. Druhý dojel Dani Moreno. Třetí Thibaut Pinot.