Klíčová etapa Tour de France měří pouhých 65 kilometrů

nabor

Je to nejkratší hromadná etapa Tour století a není vyloučeno, že jí až do jeho konce zůstane. Elitní vrchaři zvládnou profil 17. etapy přejet za dvě a čtvrt hodiny. Zdolají nejprve Montée de Peyragudes, pak Col de Val Louron-Azet a nakonec je čeká výjezd na nejvyšší bod ročníku, Col du Portet, s ohromující kombinací délky 16 kilometrů a průměru 8,7 %.

Protože stoupání na Peyragudes (14,9 km, 6,7 %, vrchol 50 km od cíle) začíná hned od startu, závodníci vyrazí pro tentokrát v pěti skupinách bez neutrální zóny. Do první vlny se automaticky kvalifikovala top 20 celkového pořadí, zbylé skupiny (vždy s 10 jezdci v jedné řadě) budou rozprostřeny napříč prostorem startu. Inovace by v důsledku mohla sehrát roli hlavně při tvorbě úniku, kdy zvýhodní jezdce z druhé desítky. Zatím to vypadá, že vyrazí do mokra a déšť by mohl provázet i závěr etapy a ostatně také spurterskou prémii pod Peyragudes, 37,5 km od cíle. Sagan už body nepotřebuje, stačí mu dojet.

Profil Col de Portet - dojezd 17. etapy Tour de France 2018To puntíkaté pořadí se ještě změnit může. Na Peyragudes čeká 10 bodů a totéž na druhé prémii dne, Col de Val Louron-Azet (7,4 km, 8,3 %, vrchol 28 km od cíle). To však není nic proti 40 na Col du Portet, coby závěrečné prémii etapy v posledním týdnu ohodnoceném dvojnásobnou odměnou. Col du Portet. Stoupání do 2215 m n. m., letošní Souvenir Henri Desgrange (cena pojmenovaná po prvním pořadateli Tour de France udělovaná od roku 1947). Zřejmě nejtěžší stoupání ročníku – nadmořskou výškou a délkou 16 km při průměru 8,7 %, ciframi zcela srovnatelnými třeba s Mont Ventoux, i při započtení faktoru větru. A stoupání nové, speciálně vyasfaltované pro účely závodu. Tady se dají získat a ztratit minuty. Tady se dá získat Tour.17. etapa profil Tour de France 2018Mnozí však stále raději říkají: ztratit Tour. Měla by to být etapa, v níž se o výhru porvou jezdci top 10. A kurzy na etapový triumf Chrise Frooma jsou nižší než ty Thomasovy. Přesto Geraint Thomas, očima bookmakerů, zůstává favoritem na žlutý dres. Křest ohněm podstoupí Primož Roglič. I Tom Dumoulin. Připomeňme, že s kombinací Giro – Tour počítal a nepočítal a ještě pár týdnů nazpět nevěděl, zda a s jakými ambicemi dorazí. Najde v pravý čas formu předchozího týdne?

Francouzští fanoušci stále doufají, že krom puntíkatého a snad také bílého dresu (Martin s Latourem drží vyrovananou výkonnost a mají na Bernala přes deset minut k dobru) by doma mohl zůstat i ten nejcennější. Bardet je nicméně 3:21 za Thomasem a má jasně horší časovku. Alespoň pódium zůstává pro něj velkou výzvou. Další útoky slíbil Landa. Quintana miluje vlhké počasí. Co ztratit nemají Fuglsang se Zakarinem, kteří včera byli aktivní. Kdo ví, možná jim taktika ostatních přihraje souboj o etapovou výhru…

Sedmnáctá etapa Tour de France 2018 začíná pro top 20 celkového pořadí (a prakticky celý peloton) v 15:15. Před čtvrtou budou jezdci na vrcholu Peyragudes a hned za čtvrt hodiny začne druhé stoupání dne. Na cílový Col du Portet by se mělo najíždět kolem 16:40. Odhad dojezdu vítěze praví 17:32.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku nebo pošlete SMS ve tvaru

  • WT mezera 17 mezera TŘI JMÉNA NEBO ČÍSLA JEZDCŮ mezera VAŠE JMÉNO
  • Startovní listina Tour de France
  • Vše pošlete na číslo +420 733 676 633 . Cena dle tarifu operátora.