V Kampánii prověří peloton Gira závěrečné táhlé stoupání


Moc snadný pro vrchařskou smetánku? Příliš náročný pro klasikáře? Dojezd na prémii druhé kategorie Montevergine di Mercogliano dává naději na vítězství v 8. etapě Giro d’Italia 2018 širokému poli jezdců.

8. etapa profil Giro dItalia 2018Profil bude dlouho vlnitý. Zklidnění přinese zemědělská krajina ústí řeky Sele v Salernském zálivu. Olivy tu pěstovali už staří Řekové a 91 kilometrů před cílem si budeme v Paestu moci prohlédnout jeden z vůbec nejzachovalejších antických chrámů. Na konci rovinaté pasáže se peloton dostane co by autem za půlhodiny dojel od Pompejí, jež v roce 79 zvěčnil do dějin Vesuv. Pod stále činnou sopkou žije dnes ve městě Pompei asi 25 tisíc lidí.

Montevergine di Mercogliano - profil dojezdu 8. etapy Giro d'Italia 2018Cyklisté však 54 kilometrů od cíle raději zamíří na sever k Mercoglianu, nad nímž se tyčí vápencový masiv Montevergine. Křesťanské poutní místo a centrum stejnojmenného opatství je s Mercoglianem spojeno pozemní lanovou dráhou. A také silnicí. Jde o velmi pravidelné stoupání, zejména ve druhé polovině, s délkou 17,1 km a průměrem 5 %. V roce 2011 tu těsně slavil Bart De Clercq a třetí byl Roman Kreuziger.

Před náročnou nedělní etapou nemusí jít pro hlavní favority Gira o úplně lákavé sousto. Asi nejvýhodnější karty v kombinaci s vrchařskými kvalitami a schopností záverečné akcelerace (před sedmi lety dojela pohromadě pětadvacítka jmen) tak drží Tim Wellens, Luis León Sánchez, Giovanni Visconti, Jarlinson PantanoAlexej Lutsenko či Maximilian Schachmann.

Z jezdců popředí celkového pořadí by profil svědčil skvěle Michaelu Woodsovi, který přijel primárně pro etapovou výhru, ale Mitchelton-Scott mu sotva dopřeje volnost. Kromě samotného Yatese pak připadají do úvahy především Dumoulin, Pinot a zatím překvapivě sedmý Bilbao.

Osmá etapa Giro d’Italia 2018 začíná vzhledem k délce 209 kilometrů již v 11:55 (nultý kilometr v pravé poledne). Na Montevergine by se mělo stoupat zhruba od půl páté. Dojezd odhadován na 17:14.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku!