Jesús Herrada ovládl první ročník Mont Ventoux Dénivelé Challenge

nabor

Novinku v kalendáři UCI, která končí výstupem na jedno z mýtických míst nejen Tour de France, ale celé cyklistiky ovládl Jesús Herrada z Cofidisu. Druhý do cíle dojel Romain Bardet (AG2R) a třetí Rein Taaramäe (Total Direct Energie).

Jak už název napovídá Mont Ventoux Dénivelé Challenge nebude jen tak ledajaká jednorázovka. Po 150 kilometrech na rovině totiž závodnící nezamíří nikam jinam než na obávané Mont Ventoux. Hora tak ikonická pro svět cyklistiky, plná mnoha dramat a příběhů. Zatím naposledy se na ní peloton vydal v roce 2016 na Tour de France. Tehdy na vrcholu vanul tak silný vítr, že musel být cíl posunut níže do Chalet-Reynard. Tehdy se radoval Thomas De Gendt a pozdější vítěz Tour Chris Froome kus hory vyběhl.

Zpět do roku 2019, kdy Mont Ventoux dostala svůj vlastní závod. 171 kilometrů dlouhá trasa z Vaison-la-Romaine nabídla skvělou podívanou.

Hned v úvodu se oddělila pětice Brice Feillu (Arkéa-Samsic), Alex Aranburu (Caja Rural), Rémy Rochas (Delko Marseille Provence), Angelo Tulik (Total Direct Energie) a Mario González (Euskadi-Murias). Peloton si je hlídal a před příjezdem k 21,3 kilometru dlouhému gigantu měl všechny uprchlíky jen 30 vteřin před sebou.

V úvodních, mírnějších, fázích Ventoux to byl tým Cofidis, který držel tempo v pelotonu. Poté je vystřídali borci AG2R. Když se do čela dostal Tony Gallopin, poslední Bardetův domestik, zbývalo na špici jen 13 jezdců. To byli pohlceni i poslední dva z úniku Feillu a Aranburu.

Když Tony Gallopin nechal Bardeta 8,5 kilometru před cílem osamoceného, drželi se s ním jen Herrada, Taaramäe a Adrien Guillonnet (Interpro Cycling Academy). Následoval Bardetův útok, kterým odpáral své soupeře, až na Herradu. Společně pak projeli kolem Chalet-Reynard a vjeli do holé pasáže hory.

Společně stoupali k vrcholu a spolupracovali až do mety 2,7 kilometru, kdy přišel další Bardetův útok, ale Herrada ho s lehkostí pokryl. Podruhé to Bardet zkusil 1,9 kilometru před cílem. Byl to chytrý, promyšlený a razantní útok, ale Herrada znovu našel odpověď.

Dotřetice to Francouz zkusil 1400 metrů před cílem, ale znovu bez úspěchu. Herrada vyčkával a jeho moment přišel asi 350 metrů před cílovou páskou, kdy zaútočil a Bardeta zlomil. Jesús Herrada se tak stal prvním vítězem Mont Ventoux Dénivelé Challenge.

Etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.

Zdroj: Twitter (©2019): Team Cofidis, https://twitter.com/TeamCOFIDIS (17. 6. 2019)