Jan Hirt se poprvé předvedl v dresu Astany v závodě Kolem Ománu

nabor

Je za námi závod Kolem Ománu, který i letos nabídl kvalitní obsazení a skvělé závodění ve všech etapách. V následujících řádcích vám přiblížíme dění v každé ze šesti etap.

Úvodní etapa dlouhá 162 kilometrů byla svou druhou polovinou trasy ve sjezdu. Dojezd byl u Univerzity sultána Kábúse a předpokládal se hromadný dojezd pelotonu. Ten si podmanila stáj Vital Concept. Do posledního kilometr táhla celý balík a perfektně rozjetým týmovým vláčkem dovezla Bryana Coquarda na cílovou pásku. Za sebou nechal ve spurtu Marka Cavendishe a Giacoma Nizzola. Nově vzniklá francouzská prokontinentální stáj, tak zaznamenala hned etapové vítězství.

“Máme tady dobré závodníky pro spurty. Byl to dobře rozjetý vláček. Nevím, možná už tři kilometry před cílem jsme byli na špici a pak už přišel spurt.” řekl Coquard po dojezdu.

Hirt dokončil bezpečně v pelotonu na 47. místě v čase vítěze.

Druhá etapa už měla v itineráři čtyři hodnocená krátká stoupání, poslední z nich bylo 5 kilometrů před cílem. Na něm vedla čelo závodu trojice jezdců Astany Omar Fraile, Miguel Angel Lopez a Alexey Lutsenko. Čtyři kilometry před cílem vyrazil Niki Terpstra slávě v ústrety, ale byl rychle dojet. V posledních kilometrech dobře pracoval Alberto Bettiol (BMC) pro svého nového lídra Grega van Avermaeta. Belgičan začal na první pozici dlouhý spurt do mírného stoupání. Na zádech si vezl Lutsenka, ale po 156 kilometrech předvedl nejsilnější nohy Nathan Haas (Katusha) a po Bryanu Coquardovi přebral červený trikot pro lídra závodu.

Třetí den byl dojezd ještě o něco náročnější a ukázat se měli v 180 kilometrů dlouhé zvlněné etapě nejrychlejší klasikáři. Na špici pelotonu na posledním hodnoceném stoupání k přehradě Wadi Dayqah byla vidět i kazašská stáj s Janem Hirtem. Poté výborný týmový výkon předvedli cyklisté BMC, plnicí práci pro Grega van Avermaeta. Ten si dojezd už pohlídal lépe než předešlý den a s velkým náskokem projel cílem.

“Zaútočil jsem v nejtěžším místě cílového stoupání a prostě jsem doufal, že nikdo nezareaguje. Což se také stalo.” Svěřoval se v cíli poslední vítěz olympijského silničního závodu. “Je vždycky super zvítězit, obzvláště tady v Ománu po tolika letech. Tým odvedl perfektní práci a přivezli mě do skvělé pozice, takže už jsem jen čekal na správný moment”

Druhý dojel Rui Costa (UAE), za ním Alexey Lutsenko. Peloton později dojížděl po malých skupinkách. Jan Hirt dokončil se ztrátou 2:30. Lídrem závodu se stal Greg van Avermaet.

Krátká čtvrtá etapa měla pouze 117 kilometrů. I tak byla, ale dost náročná, kvůli závěrečnému okruhu který vedl peloton celkem třikrát přes stoupání Al Jabal (3.3km s průměrným sklonen 8.8%). Ve druhém okruhu zaútočil z hlavního pole Peter Stetina (Trek-Segafredo) a dojel posledního přeživšího z úniku dne Janse Van Renseburgera (Dimension Data). I když Stetina setřásl Renseburgera a pokusil se odjet sám, byl stejně dojet.

Dělení balíku na posledním stoupání obstarala Astana a když se k nim ve sjezdu přidal i BMC hájící červený trikot van Avermaeta, byl už spurt z malé skupiny nevyhnutelný. Ten ovládl Magnus Cort Nielsen (Astana) před italskou dvojicí Visconti (Bahrain), Alberto Bettiol (BMC).
Červený trikot udržel o devět vteřin před Lutsenkem Greg van Avermaet.

Pátá rozhodující etapa byla i zároveň královskou s cílovým stoupáním na Zelenou Horu. 5700 metrů s průměrným sklonem 10.5 %. Opravdovou sílu tu demonstrovali jezdci stáje Astana. První diktoval vysoké tempo na cílovém stoupání Jan Hirt. Za ním se dokázali držet jen týmoví kolegové López a Lutsenko, kteří po dobré práci a vystoupení českého závodníka dál náskok navyšovali. Miguela Ángel López si dojel pro vítězství v etapě a Alexey Lutsenko ve stejném čase na druhém místě pro červený trikot lídra závodu. Třetí v etapě skončil Španěl Jesús Herrada z týmu Cofidis. Jan Hirt dorazil do cíle se ztrátou 2:20 na 24. pozici. Celkově tedy vedl Lucenko, druhý o 11 vteřin byl López a na třetí místo se posunul Gorka Izagirre (Bahrain) se ztrátou dvaceti osmi vteřin.

Poslední, 135 kilometrů dlouhá, sprinterská etapa už nic v celkovém pořadí nezměnila. Spurt ovládl Nor Alexander Kristoff a připsal si tak první vítězství v dresu nového zaměstnavatele UAE Emirates. Druhý finišoval Coquard před Nizzolem.

Jan Hirt se novým šéfům za celý závod předvedl v dobrém světle a i když se teprve před týdnem vrátil ze soustředění na Tenerife velkou měrou se podílel na vynikajících výsledcích svých týmových kolegů Lópeze a Lutsenka. Obzvláště za nečekané se dají považovat výsledky Alexeye Lutsenka, který tu byl ze šesti etap celkem třikrát na pódiu. V dobré formě byl také Greg van Avermaet, který se v Ománu chystal na nadcházející jarní klasiky. Dobře to šlapalo i jeho parťákům z BMC, kteří mu zejména ve třetí etapě přichystali dobrou pozici před posledním stoupáním. Celý týden tu předváděl dobré výkony i vítěz druhé etapy Nathan Haas, který se nedá považovat za typického vrchaře, ale ve výjezdu na Zelenou horu zaostal pouze o 22 sekund za vítězným Lópezem a v celkovém pořadí obsadil pátou pozici a vyhrál bodovací soutěž. Nejrychlejším mladíkem byl Miguel Ángel López. Soutěž týmů vyhrála Astana. Jan Hirt obsadil celkově osmadvacátou pozici se ztrátou 7:18.