Hrdinové úniku poraženi na pásce Kristoffem

nabor

Co všechno může způsobit déšť a několik kruhových objezdů? Právě o tom se dnes měli přesvědčit sebejistí závodnici sprinterských týmů. Nakonec ale nevyhráli Elmiger ani Bauer a úspěch neslavil ani nástup Bennatiho, stiženého defektem. Radost z výhry si mohl vychutnat Nor Kristoff.

Až na vítr v normálu…

Etapa začala konzervativně, nástupem dvojice Elmiger – Bauer na nultém kilometru, a dlouho nic nenaznačovalo jakkoli vzrušující průbeh dlouhé etapy. Týmy Lotto a Giant, za nesmělého doprovodu Kaťuši, kontrolovaly náskok úniku, který dosáhl nejvýše devíti minut. Rovinatý profil skýtal až překvapivě mnoho změn rytmu a o pravé rovině se skoro nedalo mluvit, což spolu s náročnou porcí 222 kilometrů nedávalo uprchlíkům takřka žádnou šanci.

Peloton po celou dobu směřoval do mraků a jak se blížil déšť, začínalo i foukat a zvyšovala se aktivita. Bedlivý pozor dávala Astana, AG2R, snažil se i NetApp, ale hlavním zdrojem tempa byla americká stáj BMC, která se pokusila roztrhat peloton, leč až na vyjímky snaha k ničemu nevedla.

Na sprinterské prémii asi padesát kilometrů před cílem klesl náskok Elmigera s Bauerem jen na minutu a půl, v mokru přišlo zvolnění hlavního pole a uprchlíci získali část náskoku zpět. Nic ovšem nadále neukazovalo na to, že by se věci měly vymknout kontrole.

Kapesníky připravit!

S přibývajícími kilometry bylo však stále zřejmější, že opak je pravdou. Lotto a Giant neměly po celodenní práci příliš energie, naopak výteční tempaři na čele jeli i takticky skvěle a získávali sympatie diváků.

Na závěrečných kilometrech z rozhozeného pelotonu zkusili několikrát nastoupit Kwiatkowski, Bakelants a Martin, vůbec nejnadějněji ale nevypadal útok žádného z členů Omegy, nýbrž Bennatiho v barvách Tinkoff-Saxo. Nebýt smolného defektu, právě on měl velkou šanci stát se vítězem. A nebýt stoupání na posledním kilometru, slavili by nejspíš Elmiger s Baurem.

Kapesníky použít!

Úsilí stáje Kaťuša však nakonec snílkům potvrdilo, že s realitou si stále tykat úplně nemohou. Na posledních dvou stech metrech se balík přehnal kolem bezmocného Elmigera a následně i Bauera, načež si pro druhý triumf na Tour de France 2014 dojel Kristoff. Ke smůle Norova PR ovšem po věčně druhém Saganovi předtyčil opět oblíbence davů a vedle radosti v jeho domovině, o níž mluvil dříve jako o velmi cyklisticky nadšené, tak rozesel spíše rozpačité emoce.

Krutostí největšího závodu světa byl naopak ušetřen Leo Konig, který dojel pohodlně bez ztráty na 38. pozici a udržel se v top ten celkového pořadí, v níž dnes nedošlo ke změnám. Jan Bárta v samém závěru ztrácel, což ale nijak nekoliduje s týmovou taktikou. Nejšťastnější smolař Tour de France 2014 Sagan dojel třetí.

Celkové výsledky etapy naleznete například zde: http://www.procyclingstats.com/race/Tour_de_France_2014_Stage_15_nimes

 

Výsledky 15. etapy

Pos. Rider Team WT Time
1 KRISTOFF Alexander Team Katusha 20 04h 56′ 43“
2 HAUSSLER Heinrich IAM Cycling 10
3 SAGAN Peter Cannondale 6
4 GREIPEL André Lotto Belisol 4
5 RENSHAW Mark Omega Pharma 2
6 COQUARD Bryan Team Europcar
7 NAVARDAUSKAS Ramunas Garmin – Sharp
8 FEILLU Romain Bretagne
9 ALBASINI Michael Orica GreenEdge
10 BAUER Jack Garmin – Sharp

Celkové pořadí po 15. etapě

Pos. Rider Team Time
1 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 66h 49′ 37“
2 VALVERDE Alejandro Movistar Team 4:37
3 BARDET Romain AG2R La Mondiale 4:50
4 PINOT Thibaut FDJ.fr 5:06
5 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 5:49
6 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 6:08
7 MOLLEMA Bauke Belkin-Pro Cycling Team 8:33
8 KONIG Leopold Team NetApp – Endura 9:32
9 TEN DAM Laurens Belkin-Pro Cycling Team 10:01
10 ROLLAND Pierre Team Europcar 10:48